АктуалноНовини

Художници показват сътворени през август картини в Пловдив

Творбите са създадени по време на международния пленер по живопис „Споделено в цвят“, който е организиран от НХГ „Цанко Лавренов“ 

Произведения на художниците: Ангел Китипов, Ваня Годжелова, Георги Иванов (Жорж Трак), Мария Трпеска, Петър Чучулигов, Полина Тодорова, Светлозар Чавдаров, Стефан Анчевски, доц. д-р Стоян Дечев и гл. асистент д-р Юлиан Станкулов са подредени в Културен център „ТракАрт“ в подлез „Археологически“, Пловдив. Творбите са създадени по време на международния пленер по живопис „Споделено в цвят“, който е организиран от НХГ „Цанко Лавренов“ и е финансиран от Национален фонд „Култура“ по Програма за възстановяване и развитие на държавни, регионални и културни институти”. Пленерът се проведе в периода от 26 август до 30 август 2022 г. Под тепето е сред медийните партньори на пленера.

Експозицията бе открита в сряда вечерта от Светлозар Чавдаров и Георги Иванов (Жорж Трак).

Авторите имат богати творчески биографии, а част от тях са преподаватели в НХГ „Цанко Лавренов“, Национална художествена академия – София и престижни училища в Македония. Участниците имаха  възможността да рисуват в специализираните ателиета на Артрезидънс център на фондация „Тракарт-2000“ и на редица интересни места в града. Подготвена бе богата културна програма, свързана с пловдивската история и развитието на града.

Обмяната на опит и споделянето на иновативни, добри и работещи практики, приложими в образователния процес, насочен към учениците са сред основните резултати на пленера. Екипът на Художествената гимназия планира събитието да стане традиционно, като основна идея е да бъдат канени художници с педагогически опит, които да споделят творчески иновации и класически и съвременни методи в преподаването на ученици с художествени заложби.

Това ще бъде предпоставка за създаването на съвместни дейности между учителите и учениците в училищата по изкуства към Министерство на културата и ще позволи участието на изявени художници в творческия и образователен процес.

В бъдеще се предвижда гостуването на автори от различни държави с обогатяващи европейските хуманни представи и съвременни търсения в областта на визуалните изкуства на преподавателите в нашите институции за образование и култура, разказаха от екипа на Художествената гимназия.

Част от творбите стават собственост на художественото училище, което е начин да се разшири съществуващата колекция на изявени български и чуждестранни автори. Тази колекция ще бъде достъпна за учениците и преподавателите и ще помогне за изграждане на по-задълбочена представа от децата за възможностите за творческо развитие в областта на визуалните изкуства. Проектът подкрепя както професионалните творци, така и бъдещите автори – творци за активно участване на националната художествена сцена.

Таня Грозданова

Журналист с близо 30 години опит, който работи интензивно по програми за свободата на словото и разследваща журналистика.

Вашият коментар

Back to top button
Изпрати новина