Млади пловдивчани се притесняват, че на тепето ще бъде изградена триметрова бетонна стена, без разрешително
Групата подготвя своя визия за развитието на хълма
Кметът на Централен: Имаме съгласуван с НИНКН проект за ландшафтно възстановяване. Ще се радвам колкото може повече млади хора да представят свои проекти за социализация на Дановия хълм в конкурса, който подготвяме.
Това са трима млади активни пловдивчани, които дойдоха в редакцията на Под тепето, за да подадат сигнал, че на Дановия хълм бутат камъни.
Ненко Манолов (вдясно) пръв видял, че нещо се случва със скалите на хълма и отишъл с приятелите си – ландшафтния архитект Елена Василева и Павел Начев, да проверят на място.
Припомняме, че Павел е един от организаторите на протеста, който се състоя това лято пред ГДК, в защита на Сахат тепе (ВИДЕО). Още по темата може да видите в статията Кметът за Сахат тепе: Ако реагираме само протестърски, доникъде няма да стигнем.
В петък след обяд тримата се разходили по тепето и твърдят, че са видели: арматура, приготвена за леене на бетон, натрошени скали, изкопни работи и отрязани дървета.
Предоставиха ни и галерия със снимки.
Младежите питат:
-какво се случва на Дановия хълм?
– защо се работи без необходимите процедурни документи?
В подкрепа на твърдението им за липсата на разрешителни, разказват, че те сами направили проверка в администрацията.
По думите им, преди да дойдат в редакцията, са ходили в Голяма община, от където ги препратили в район „Централен“. Срещнали се с архитекта на района Петър Петров, който ги уверил, че там на този етап няма да се извършват строителни дейности, а за това което се прави – преместване на скална маса, не е необходимо строително разрешително.
Според Елена Василева, тук става дума за двоен аршин от страна на администрацията. „От гражданите се иска за една рекламна табела на собствения им обект да правят съгласувателни планове, а от администрацията – не,“ коментира тя.
Ландшафтният архитект сподели, че в момента групата подготвя своя визия за развитието на тепето.
„Тя ще е контрапредложение на това на Община Пловдив и съвсем скоро презентация ще е готова и ще я представим на хората. Ще се акцентира на запазване на зеленината,“ съобщи Елена Василева.
Разходка, исторически разказ и почистване на Сахат тепе в едно (СНИМКИ)
Репортерът ни се свърза с кмета на район „Централен“ Георги Стаменов, който преди дни обяви, че на хълма през изминалата седмица ще започне преместването на огромно количество скална маса, която ще бъде върната на мястото, от което е била изкопана преди десетки години.
Той съобщи, че е запознат със сигнала, както и с това, че младежите са ходили в кметството и са разговаряли със специалисти от администрацията.
„Идва ли са, разговаряли са, обяснено им е че не е строителство. Явно се опитват да използват темата за свои цели,“ коментира Стаменов.
В момента на Дановия хълм се извършва ландшафтно възстановяване по проект, който е съгласуван с НИНКН и със средства, които бяха отпуснати от Общинския съвет на Пловдив, припомни райкметът.
„Първоначално багер е влязъл на по-ниската площадка, където се връщат скалните късове, за да премахне 30 –сантиметров слой от пръста, подготвайки леглото. Има анкери в основата за спъване на камъните. След връщането им съответно ще се направи запълване на фугите между камъните с пръст. Във високата част, където площадката ще достигне кота „0“ на съседната, ще има отново пръст дървета, храсти и цветя. Така ще се получи още 100 кв. терен, който ще бъде озеленяване,“ разказа Георги Стаменов.
По отношение на твърдението на тримата активисти, че са рязани дървета без разрешително, Стаменов добави, че не става без разрешително.
„За отрязването на дърветата имаше специална комисия, която ги е обследвала и дала становище. Имаше няколко дървета прорастли в купа, където бяха складирани скалните късове, който ако не се премахнат, корените им ще увиснат във въздуха, а други щяха да паднат след преместването на скалите.“
Кметът Стаменов напомни, че се следва първо принципа на безопасността и второ – проекта, на трето място той изтъкна, че в него е предвидено озеленяване, за да има в годините устойчивост. Ако може някъде д възстановим , съхраним зелената система никой от нас , няма да си позволи да я увреди, добави той.
За проекта на групата по възстановяването на Сахат тепе, райкметът коментира, че ще се радва да има такъв. „Това е много хубаво! Нека да го покажат, да го разгледаме, ако има неща, които могат да бъдат интегрирани, ще е чудесно.“
„Предстои да обявим конкурс за възстановяване на тепето през януари. Нека да има активност, както те, така и всеки иден колектив да кандидатства със соята визия. Най-доброто от предложенията да влезе в проекта на Община. Така през новата година ще може да се проведе и поръчка за избор на изпълнител, да видим начина на финансиране чрез какъв механизъм ще е и така Сахата след време ще е едно осветено и безопасно любимо място за пловдивчани и гостите на града.“
Към днешна дата тримата младежи продължават да твърдят, че там ще има бетонна стена, която ще е минимум 3-метров зид без план, а сиенитените блокове се трошат от работниците.
„От петък до сега още камъни са натрошени. Невена Пачеджиева подаде сигнала в РИОСВ за раздробяването на скалите и за строителството,“ съобщи днес пред Под тепето Павел Начев.
Това си е за санкция! Къде е РИОСВ?
Оле Мале, тея рошльовци от къде ги намерите? Те повече ни притесняват с вида си, отколкото те да са притеснени…