АктуалноЗабравеният градНовини

Архивите разказват: Историята на детската железница в Пловдив

Любимото място на малки и големи е построено като част от асамблея Знаме на мира

Това е втората детска железница в страната

Строежът на теснолинейната железопътна линия започва на 21 април 1979 година в долната част на Младежки хълм (Джендем тепе). Идеята за построяването ѝ е свързана с отбелязването на Международната година на детето, инициирана от ООН. В България човекът, който застава зад честването на родна земя, е Людмила Живкова. В процеса на превръщането  от проект до реално съществуващ обект вземат участие ученици и студенти със съдействието на пловдивското общество. Освен по повод световната асамблея, атракцията е замислена и като начин за отбелязването на 35-годишнината на Димитровската пионерска организация „Септемврийче“.

Релсите са от железопътната линия Кочериново – Рилски манастир, върху които и днес може да се прочете надписа 1923 година. Междурелсието, на което са поставени, е 600 мм. Вагоните от Кочериново също са докарани в Пловдив. По-късно те са подменени. Трасето е създадено за 156 дни.

За първи път е открита на 23/09/1979 г и бързо се превръща в истинска атракция както за децата, така и за техните родители, за жителите на града и посетителите му. Хиляди деца от Пловдив и околността пазят спомена за първото си качване на влак именно на Младежки хълм. Закрита е през 1997 г.

През 2004 година се заражда идеята за възобновяване на това емблематично за Пловдив място. Тя е осъществена и на 22 септември 2007 година, точно 28 години след първото ѝ откриване, железницата отваря врати с нов облик.  Влакчето, съставено от локомотив и три вагона, започва пътуването си от гара Пионер, на която има перон, два коловоза и светофар. Продължителността на разходката е около 25 минути.

През 2013 г. линията отново е основно ремонтирана, а в локомотива е поставена нова тягова батерия. Тя прави възможно провеждането на цели 6 курса през деня само с едно зареждане. Влакчето е с капацитет 50 места. Дължината на трасето е около 1 км и минава през мост, железопътен прелез с бариери и тунел с дължина около 50 м. След тунела започва изкачване по трасето, което е във формата на шестица. Следва спирка Снежанка и крайната гара Панорама. На гара Панорама има кратка почивка, по време на която пътниците могат да се насладят на красивата гледка към Пловдив и да си направят снимки. След извършване на маневрата с влаковия локомотив, влакчето продължава към гара Пионер.

Две години по-късно е обновена и любимата на малчуганите  ЖП спирка. Павилионът с билетната каса е пребоядисан, изградена е рампа за достъпна среда, сложена е голяма тента за сянка и сушина при дъжд, направена е хидроизолация на покрива.

И до днес атркацията е едно от предпочитаните места за разходка на най-малките и няма дете от Града под тепетата, което поне веднъж да не е изпитало вълнението от разходката с влакчето и не е пригласяло на детските песнички, звънтящи във вагоните.

Източник: Lostinplovdiv.com

Веселина Михайловска

Създава съдържание, насочено към туристите и гостите на Пловдив и… More »

Вашият коментар

Back to top button
Изпрати новина