ПОД ТЕПЕТО има нов епизод!

Гледай сега!
АктуалноБългарияЗабравеният градИзбор на редактораИзбориКултураМненияНовини

Архивите разказват: Има план за демонтажа на Альоша

Предлагат финансирането да стане с продажба на марки бонове от Община Пловдив с нумизматична стойност, на цени от 10 до 1000 лева

В зората на младата българска демокрация местни лидери в Синята крепост на България за пръв път повдигат темата за демонтажа на паметника, който пловдивчани наричат „Альоша“, от върха на хълм Бунарджика. Репортерско проучване на Под тепето установи, че само за 6 години през 90-те на XX-ти век в 32 български периодични издания – вестници и списания, излизат над 160 статии, отразявали темата „За“ и „Против“ Альоша. Като в това число не са броени журналистическите материали под формата на предавания по радиа и телевизии.

Архивите разказват, че за пръв път през пролетта на 1991 г. Общинският съвет на Пловдив приема решение за референдум за съдбата на монумента, за да избегне гражданско недоволство.

Скоро след това кметът на Москова Гаврил Попов и руският президент Борис Елцин пишат писма на държавния ни глава Желю Желев, а в Пловдив се ражда Обществен комитет за спасение на паметника на съветския солдат.

През февруари 1992 г. чуждестранни журналисти дават идеята паметникът да бъде опакован от Христо Явашев – Кристо.

По същото време Об С – променя решението си за референдум, а местният вестник Марица излиза със заглавие „Альоша остава. Законът Доган не водел до единение на нацията“ на 1-ви август с. г.

На сесия на местния парламент в Пловдив през февруари 1993 е взето решение за идеен конкурс за преобразяване на паметника. По същото време независимо проучване, цитирано от телевизия „Евроком България“, сочи, че 80 на 100 от пловдивчани са против събарянето му.

Месеци наред на хълма обикалят граждани да пазят паметника, а пред вратите на Об С протестират недоволни граждани.

На 17 април с. г. е публикуван протест на Православния епархийски съвет към Пловдивската Света митрополия срещу оскверняването и демонтажа на монумента, като лично Дядо Арсений излиза в ефир да я обяви.

По това време Общинският съвет възлага на инж. Павел Ангелов да изработи проектна схема за демонтаж на паметника.

Тя е представена в края на месец март 1993 г. и предложението предвижда да се подкопае основата на паметника до постамента с контролирани малки взривове от западната страна. Войникът да е предварително привързан с въжета около гърдите и да се придърпва върху предварително поставено дървено скеле – рампа, на което да полегне. Според изчисленията на проектанта, операцията е щяла да коства 1 млн. лева тогавашни пари.

Направено е предложение от автора те да бъдат осигурени с пускането в продажба на територията на цялата страна на марки бонове от Община Пловдив с нумизматична стойност, на цени от 10 до 1000 лева, за да се осигури финансирането.

В предложението на инж. Павел Ангелов изрично се подчертава, че статуята е творба с авторски права и трябва да бъде преместена, а не унищожена.

Малко след публикуването на неговата схема за демонтаж тя е разбита на пух и прах от инж. Георги Аргиров – конструктор на паметника, експертиза, в която пише:

Както постаментът, така и фигурата са изградени от гранитни блокове, свързани с метални скоби и залети с олово. Образувалите се кухини са бетонирани. Следва мрежа от бетонно желязо. Преди бетонирането, срещу земетресения от 9-та степен по Рихтер са монтирани четиристенни стоманени котви. Считам предложението на инж. Ангелов за почти нерализируемо и неуправляемо„, пише констукторът Аргиров.

Следват около 3 години затишие по темата и на 10. 04. 1996 г. кметът Спас Гърневски внася предложение за демонтаж на монумента в Об С.

Това предизвиква пореден международен отзвук. Москва остро реагира и по това време е закрито консулството на Русия в града.

Решението на Об С е спряно от тогавашния областен управител Петко Царев и влиза в съда като незаконосъобразно.

Съдебен състав на Окръжен съд – Пловдив, с председател покойният съдия Здравко Киров, отменя решението на местния парламент, позовавайки се на междуправителствена спогодба за опазване на паметниците от войните, подписана от президентите Борис Елцин и Желю Желев. Според нея, всички подобни обекти на територията на другата страна не могат да бъдат заличавани без взаимно съгласие.

От тогава темата с демонтажа му не се повдигна повече до преди една-две предизборни кампании.

Таня Грозданова

Журналист с близо 30 години опит, който работи интензивно по… More »

29 коментари

  1. Соца, който тоя мужик наложи в България си отиде преди 34 г. си отиде, съветска армия няма, СССР се спомина, обаче комунетата пак налитат да целуват миризливия руски ботуш. Докога, бе ? Докато дишате ли ?

  2. Големи тъпани се навъдиха….Пловдив има 100 други наложащи проблема,те пари за демонтаж на Альоша ще трошат….Баси нещастните копеленца!Ще съсипят всичко около Альоша само и само да не е там.Тива са хора ,които не са направили (изградили)нищо в живота си до сега ,некомпетентни и некадърни,нямащи понятие как се създава нещо.Щяли да взривяват…..Там нито голяма техника може да се качи,нито има смисъл от цялата тази злоба.Ми сменете му главата с някой друг и го кръстете на който искате.Малоумници!Ще похарчат над 500 000 за демонтаж и после още толкова за да сложат нещо друго!

      1. Да си остане паметника на Альоша символ на нашето освобождение,,а не като некадърните и некомпетентни пловдивски съветници от ПП и ДБ,,, продажни юаймуни

  3. Махнете идола Альоша!Заради такива уж паметници, всъщност идоли, заблудени хора се кланят и губят не само своите благословения но и благлословенията на мястото където живеят.

  4. Това е просто чудо, след като прочистих тялото си, се отървах от наднорменото тегло, вечната умора, хроничната кашлица, като цяло се върнах към живота. Това лекарство премахва всички боклyци от тялoто: пapaзити, токcини, отпадъци и възстановява тялото. Съветвам всички да преминат курса, няма да съжалявате. това е лекарството– https://e.vg/clean

  5. ЧИСТО БЪЛГАРСКО РЕШЕНИЕ ОТ АНДРЕШКО НА НЕНУЖНО РАЗДУТИЯ „ПРОБЛЕМ“ С КОЙТО КУКЛОВОДЪТ ВИ ОТКЛОНЯВА ВНИМАНИЕТО:

    ВМЕСТО Ч / Б -„ДОЛО / ГОРЕ“- АРХИТЕКТИ И ХУДОЖНИЦИ ИМАТ ИНТЕЛИГЕНТНА КОНЦЕПЦИЯ

    ДА „ПОВИЕМ“ СТАТУЯТА В ПЕЛЕНА -КАКТО КРИСТО-

    В UNITED NATIONS BLUE (ООН СИНЬО)

    -КОЕТО ИДЕОЛОГИЧЕСКИ И ЕСТЕТИЧЕСКИ И МАТЕРИАЛИСТИЧЕСКИ ИМА ПОВЕЧЕ ДЪЛБОЧИНА И ЕФЕКТИВНОСТ.

    Втора концепция не липсва: да очовечим, „социализираме“, „сприятелим по пловдивски“ статуята да подпира увеселителна застройка околовръст -ажурно, леко, площадки, стъпала, пързалки, люшки, чайове и сладоледи, може и кафе отгоре върху кепето… ще издържи всичкото веселие и за още ще пита. БЕЗ ДОГМА!

    (пък и хем агнето сито / хем и вълкът ЦЯЛ)

    1. Опаковане, пакетиране, СКРИВАНЕ НА СТАТУЯТА ВЪТРЕ ВЪВ НОВА ХУДОЖЕСТВЕНА ТВОРБА в Стил „ала Кристо“ още в 1992 беше отказано от световния българин понеже негов ПРИНЦИП беша да са непостоянно а временни, ефемерни, темпорални Проектите му.

      Както са сценичните изкуства и перформанси.

      В 2024 след смъртта му никаква пречка пред пловдивчани няма да скрият СТАТУЯТА В ПЕЛЕНИ – авангард!

      1. К’ви комунисти, к’ви червенозадничести глупости дрънкаш?

        „Парите за паметника му са дарени от Георги /Джордж/ Лазаров, лекар, работил дълги години в САЩ. Склуптурата е дело на майстора Данко Данев.“

        Иска се четене, но първо – да се научи човек да го прави, а не с неграмотната си руслямска тиква да дращи комуноидни флатуленции.

        Джордж Лазаров е дал пари за други паметници например на Сашо Сладура (убит зверски от комунистите в комунистическия концлагер в Ловеч „Слънчев ден“) – пред Античния театър, на падналите от комунстичските зверства в Централни гробища и още много.

  6. Този Палазов безогледно си измисля. Да види колко човека гласуваха за него, толкова са й против. Самовлюбен и нищо не знаещ. Жена му проектира всичко, ама се води във фирмата служител, а той велик “шеф”.

Вашият коментар

Back to top button
Изпрати новина