АктуалноБългарияГрадътЕвалаКултураНовини

9-годишният талантлив пловдивски пианист Борис Дюлгеров ще бъде подкрепен от Общината за следващатото си международно участие

Борко и музикалният му педадгог получиха плакети от кмета Здравко Димитров и подаръци с логото на Пловдив – Европейска столица на културата от зам.-кмета Пламен Панов  

Общината да подкрепи финансово следващото явяване на 9-годишният талантлив пловдивски пианист Борис Дюлгеров на международен конкурс. Това предложение направи днес кметът Здравко Димитров, по време на гостуването на третокласника, семейството му и неговия преподавател в заседателната зала на общината.

Изключителният талант гостува на пл. “Стефан Стамаболов” 1 по покана на градоначалника.

Припомняме, че само седмица след завоюването на златен медал от Международния музикален конкурс „Giuseppe Raciti „- 2021 в Сицилия, малкият пианист от Музикалната школа при Народно читалище “Цар Борис ІІІ и царица Йоанна 1931 г.“, гр. Пловдив събра овациите на жури и публика на Х-я Международен конкурс за пианисти „VIVAPIANO“ 17-18.04.2021г. в гр. София.  Борис получи най-престижната награда „Гран при  Джуниър“ – изпълнение с оркестър, а също и специалната награда на името на академик Андрей Стоянов. Третокласник завоюва и златен медал с най-висок резултат  от участниците във всичките възрастови групи в състезание  с деца от България, Великобритания, Германия и Албания. За високи педагогически постижения е отличена и г-жа Росица Грозданова – клавирният педагог на Борис.

 

Не само Пловдив, България има много талантливи деца… Хубаво е тези дечица да се развиват и да остават в държавата,” коментира Здравко Димитров. Той сподели на Борко, че тъщата му е пианистка и има школа по пияно, така че това изкуство не му е чуждо. После напомни и за предстоящия концерт на Клайдерман в Пловдив.

Третокласникът пък сподели на кмета, че сега свири сутрин и отделя средно по един час на ден на пианото у дома. Борис Дюлгеров учи в Арменското училище и засега отказва да бъде записан в специализирано музикално учебно заведение.

“Дано да имаме повече такива деца, да ни радват и да ни събират“ – пожела си Димитров и добави – “Това е нашето бъдеще. Тези инвестиции с удоволствие ги даваме и си заслужава.“

Проявата на младия пианист с висока култура и изключителен талант ще бъде спонсорирана от общината, по програма “Мобилност”, уточни ресорният зам.-кмет и подчерта, че Пловдив е единствената община у нас, която има подобна програма за такива таланти като Борис.

Той е един истински посланик на Пловдив, като Европейска столица на културата, заяви Пламен Панов.

“Постиженията на Борис дават отговор на още един въпрос. Това е защо ние трябва да продължим да развиваме читалищната дейност. Защото този успех показва, че най-древната културна единица в България трябва да бъде подкрепяна, защото тя вади такива съкровища като Борис. Общината ще продължи да подкрепя пловдивски таланти, които пътуват и позиционират Пловдив в света. Бъдещото на културата на Пловдив се уповава на такива деца “, добави Панов.

Росица Грозданова, която е клавирен педагог на Борко от 5-тата му година сподели, че детето проявява специален интерес, а тя го поощрява.

Това са негови желания, а не мои амбиции. Изключителен боец е той, иска да е първи. Не е болна амбиция, но го прави с удоволствие и затова печели. Да се надяваме, че ще продължи. Открих този състезателен дух у него след първия концерт пред публика в читалището.”

Преподавателят на Борко използва възможността да напомни на администрацията на града, че професионалните и самодейните творци тук изпитват затруднение със залите за изяви. Тя подчерта, че в читалищните школи почти липсват рояли, а докосването до този инструмент е важно за младите таланти.

“Изпитваме огромен недостатък от камерни зали, достъпни за нас като наем“, добави Грозданова.

Здравко Димитров веднага реагира, че ще бъдат отделени средства за ремонт на едната зала в Дома на учителя в Стария град, където има роял и децата ще могат да репетират и там.

“Борко има устойчив успех. От три години печели конкурси. Втора година се задържа на най-високо ниво. Има 9 златни медала и първи награди от общо 9 конкурса. Детето е с устойчив висок резултат,” посочи Даниела Желязкова – секретар на НЧ “Цар Борис ІІІ и царица Йоанна 1931 г.“, чиято школа посещава той.

Майката на талантливия Борко е стоматолог, а бащата ветеринар. Те споделят, че никога не са го насилвали да прави каквото и да било. Предполагат, че слушането на класическа музика в дома им е породило у детето желанието да свири на пиано.

Борис Дюлгеров и клавирния педагог Росица Грозданова получиха почетни плакети и дипломи от кмета, а зам.-кмета по култура им подари сувенирни одеала и фланелки с логото на ЕСК.

След официалната среща, кметът заведе Борко в кабинета си, за да му покаже къде работи.

Борис бе поканен официално да свири на концерта на общината по повод Деня на Европа – 9 май.

Таня Грозданова

Журналист с близо 30 години опит, който работи интензивно по програми за свободата на словото и разследваща журналистика.

Вашият коментар

Back to top button
Изпрати новина