ЖивотЗабавление

Създават обществен съвет за културното наследство

Бъдещето на Небет тепе събра гилдиите в дебат, организиран от Под тепето, БНТ- Пловдив и Радио Пловдив

Да бъде учреден обществен експертен съвет за културното наследство се реши днес, на финала на публичния дебат за Бъдещето на Небет тепе, организиран от Под тепето, БНТ- Пловдив и Радио Пловдив. Втората ни поредна подобна инициатива, след общественото обсъждане за Цар Симеоновата градина, обедини гилдиите в града, които търсят начини за директен диалог с властта по важни за града казуси. Опити в това отношение има много, но администрацията винаги отговаря с мълчалив отказ за комуникация. Затова днес архитекти, историци, реставратори, преподаватели в ПУ, хора на изкуството се обединиха зад идеята за създаване на орган, който да взима отношение по теми като Небет тепе и да търси постоянна и работеща връзка с хората с власт.

На импровизираната кръгла маса не седнаха хората, които на практика я предизвикаха- авторът на идейния проект за реконструкцията на Небет тепе арх. Юлий Фърков и представителите на общината. Проектът така и не бе представен, но не това бе най-важното. Важното бе, че експертите проведоха диалог по най-интелигентния начин. Защитиха позицията си с перфектни доводи. Нямаше дори дума не на място. И излязоха с няколко важни предложения и идеи.  

Общо бе мнението, че на Небет тепе трябва да се случи нещо, но не на всяка цена. Всички са категорични, че конкурсното начало е задължително не само за изключителен обект, какъвто е Небет тепе, но и за повечето важни намерения за градската среда. Дори изплува идеята за паралелен архитектурен конкурс, който от КАБ и САБ да обявят за сакралното място. Тук няма ревност. Единственият интерес, който защитаваме е този на града и на историята. Ничий друг. Небет тепе е Актът на раждане на Пловдив. Ксерокопие на акт за раждане не върви в съда, коментираха реставратори. Архитектите подчертаха, че бутафорни градежи срещу Античния театър, от другата страна на Трихълмието, са абсолютно недопустими. Еталонът на Античния театър трябва да е мярката за всичко друго, смятат специалистите.

Присъстващите на дебата говориха за културната стратегия на Пловдив, за чалгата в културното наследство, за начинът, по който може да се развие Небет тепе. Очаквайте целият дебат детайлно малко по-късно!

 

Дежурен Редактор

Екип на Под Тепето - Наистина Пловдив

16 коментари

  1. Поздравления за гражданската съпротива на поредната прищявка на местните дерибеи.
    Бих се радвал да мога да допринеса повече към вашите усилия освен с публично изразено мнение!

  2. Водеща и вероятно единствена цел е как под прикритието на обществени проекти да се докопат колкото може повече обществени средства за лично облагодетелстване.
    За съжаление измекяри от гилдията на архитектите , а и от която и да е професионална общност винаги ще се намерят. като правили това са хора с ниско професионално ниво, които не могат да блеснат с реален принос.

  3. За съжаление или облекчение не мога да пиша във Faacebook 🙂
    Флагманът на свободното общуване упражнява някакви дейности по цензуриране 🙂 Няма реакция на три запитвания по техните канали защо и кой е наложил това ограничение .
    По същество – подходът на тази , и на предишните администрации е урбулешки. С пълно незачитане и пренебрежение на гражданите и интересите на общността.

  4. Обществен съвет „Анти-чалга“ или нещо по-сериозно ?!
    Не е ли по-добре да запазите малкото останала „територия за култура“ в града, като не допускате (с властта, която притежавате) върху археологични обекти, които освен това са непроучени, да се строят кръчми ?!

Вашият коментар

Back to top button
Изпрати новина