ЖивотЗабавление

Разкопават северния кораб на Епископската базилика в края на юни

Общината и Америка за България подписаха меморандум за сътрудничество по мегапроекта

Затварят пътя пред Католическата катедрала след броени дни, реорганизират движението в района

Кметът Иван Тотев и президентът и член на Борда на директорите на Фондация „Америка за България“ Джордж Зарубин подписаха меморандум за разбирателство за обект „Консервация, реставрация, експониране и изграждане на защитно покритие на Епископска базилика на Филипопол“ днес. Двамата положиха парафи под документа в заседателната зала на кметството, с което на практика дадоха и старт на втория етап по дейностите на така важния за Пловдив обект.

Този проект не просто ще заеме централно място през 2019г., той е много над това. Работим по обект от световно значение. Радвам се, че успяхме да осъзнаем какво богатство имаме под краката си и да работим рамо до рамо с Фондация „Америка за България” по този проект. Радвам се, че стигнахме до решението да разкрием целия обект, че преценихме правилно какво е историческото значение на това важно решение. Което в крайна сметка ще промени до някаква степен и транспортната схема на града, каза кметът Иван Тотев. Той допълни, че с подписването на меморандума стартира и разширяването на обхвата на проекта, благодарение на което ще бъдат разкрити всички исторически пластове. Бъдещото ново площадно пространство на Пловдив пред Католическата катедрала и музея под него ще бъдат свързани функционално с Малката базилика, Одеона и северната страна на Римския форум, с археологическия подлез и Тракарт. Вписването ще е много естествено за градската тъкан. Така ще разширим зоната за туризъм и за престой в Пловдив. Този проект ще направи Пловдив много по-видим на световната карта на градовете с богато културно-историческо наследство, каза още градоначалникът.

Удоволствие е да бъдем партньори в този проект. Опазването, съхраняването и представянето на културно-историческото наследство е една от основните мисии на „Америка за България”. Щастливи сме да видим успеха от реализирането на Малката Базилика. Убедени сме в успеха и на този проект. Убедени сме, че Епископската Базилика ще е място, което ще придобие световно значение и ще привлича хора от всичките части на планетата. Да, проектът е много комплексен и сложен, но имаме съвместен екип, който работи толкова добре заедно, каза  президентът и член на Борда на директорите на Фондация „Америка за България“ Джордж Зарубин.

Това международно сътрудничество по отношение на опазването на световното културно-историческо наследство е една от добрите практики. Този най-голям раннохристиянски паметник у нас ще разкрие още тайни. Под основите на Базиликата има монолитни останки от по-ранни градежи, вероятно тракийски езически храм. Радваме се, че инвеститорът прие идеята да разкрием и тези най-ранни пластове, които ще ни дадат допълнителни ценни исторически данни и ще превърнат обекта в нещо изключително, отбеляза директорът на Археологическия музей Костадин Кисьов.

Има много работа, но ще спазим сроковете. 2019 е близо и трябва да работим с бързи темпове. Срокът е напълно реалистичен, каза Ленко Ленков- Програмен директор на „Америка за България”.

Кметът съобщи, че в началото на юни предстои затваряне на пътния ръкав, който свързва булевардите „Мария Луиза” и „Цар Борис III Обединител”, като следва реорганизация на движението. Улица „Капитан Райчо” ще поеме голяма част от трафика към „Цар Борис”, като от там ще минават и линиите от градския транспорт. Допълнително ще бъде отворена улица „Средна гора” в района на Понеделник пазара. В края на юни започваме премахването на земните пластове. И предстои много работа. Надяваме се на по-суха есен и топла зима, отбеляза Тотев. Той припомни, че инвестицията на „Америка за България” в проекта е близо 4,9 милиона лева, а общината ще участва с приблизително 4 милиона в реализирането на Епископската базилика. Средства администрацията ще отдели за бъдещето площадно пространство, за премахването на пътя, както и за функционалното свързване на обектите, които бяха изброени по-горе. Това ще се случи чрез полагане на специална настилка.

Реставраторът Елена Кантарева уточни, че вече са разкрити, премахнати и вече се реставрират близо 1400 квадратни метра мозайки от двата пласта. Тя очаква с разкриването на Северния кораб мозайките да станат повече от 2 хиляди квадратни метра. С този проект Пловдив може да стане международен център за реставрация и подреждане на мозайки, допусна Кантарева. Ръководител на археологическите разкопки на обекта ще е Жени Танкова.

На подписването на меморандума присъстваха още изпълнителният директор Десислава Тальокова и зам.-кметът по културата Амелия Гешева.

Под Тепето

Екип на Под Тепето - Наистина Пловдив

3 коментари

  1. Щеше да е по-културно, ако културно-археологическо-градоустройствено-комуникационно-обществено-поръчковите проблеми се решаваха открито в дискусия, вместо на четири очи с Америка за България чрез София. Защото не става въпрос само за спонсорство.

Вашият коментар

Прочети също
Close
Back to top button
Изпрати новина