ЖивотНовини

Лазарки носят благословия в домовете

Вижте поверията за днешния празник, какво не се прави, какви са традиициите и кой празнува имен ден

За празника

Празнуване на Лазарова събота е установено от дълбока древност. Празникът се нарича още – Вход Господен в Йерусалим. В Християнството възкресението на Лазар е едно от най-емблематичните чудеса, извършени от Исус по време на престоя му на земята.

Празникът е подвижен и се отбелязва  в шестата седмица от Великия пост. Народът го нарича Лазаровден.

Забрани

На Лазарова събота не се работи. Пране, чистване, шиене, плетене и работа по полето са строго забранени. Не могат да се използват режещи и пробождащи инструменти и предмети.

В Лазаровден също не е възможно да се женят и да се провеждат други светски празници, както и да се отказва на хората помощ при тяхната молба.

Забранено е в една къща два пъти да се лазарува, както и да се ходи в къща, в която има болен или скорошна смърт.

От Лазаровден до Томина неделя не се прави помен на починал.

Вярвания

Ако на този ден змии, гущери и масово напуснат дупките си, настъпила е истинска пролет, можете да сеете жито и да излизате в градината. Трябва да се засее грах, за да даде плод.

Ако в този ден прочетете „Отче наш“, като държите върбова клонка в лявата си ръка, а с дясната се прекръстите и помолите Бог за финансово благополучие, тогава в семейството ще се появят пари.

Поверието гласи, че магията на словото ще помогне не само на девойчето да премине в групата на момите, но и на пролетта да смени зимата.

С пролетните момински обичаи е свързано и древното и интересно поверие, че девойка, която е лазарувала, не може да бъде похитена от змей.

Традиции

В къщите, които лазарките са влезли, се считали за благословени и щастливи – така както го и пожелавали лазарките с песните си.

Повелята е стопанката да търкулне сито пред лазарките. Според това как ще падне то се гадаело за бъдещето плодородие.

Докато момите танцуват и пеят стопанката ги посипва с жито, а те се завъртали и наричали: „Завърти се Лазаре, че да се въдят пчелите, да се агнят агънца, да се телят теленца…“

Лазарките се даруват задължително със сурово яйце. От една страна то е символ на безсмъртието, а от друга – с него могат да се гадаят тайните на съдбата и да се развалят магии.

Имен ден празнуват: Лазар, Лазо, Лаза, Лазарина, Лазаринка, Лазета, Лачо, Лъчо, Лъчезар, Лъчезара, Лъчезария и сродни на тях.

Под Тепето

Екип на Под Тепето - Наистина Пловдив

Вашият коментар

Back to top button
Изпрати новина