Областният управител Здравко Димитров инициира кръгла маса-дискусия на тема „Водоснабдяването на гр. Пловдив и населените места от област Пловдив от каскада „Доспат – Въча“ – предпоставка за подобряване качеството на живот и съществен фактор за устойчиво икономическо развитие на региона“. Дискусията предизвика значителен обществен интерес и на нея присъстваха народни представители от парламентарно представените политически сили от Пловдив и областта, кметове и експерти от общините Пловдив, Кричим, Перущица, Стамболийски, Родопи, Марица, Куклен, експерти на МОСВ, МРРБ, БД ИБР – Пловдив, РИОСВ, ВиК, „Тракия икономическа зона“, КНСБ, АИКБ, КИИП, сдружение „Бизнесът за Пловдив“, неправителствени организации, медии и граждани.
Водоснабдяването на Пловдив и прилежащите общини от каскада „Доспат – Въча“ е проект, имащ важно значение за развитието на града и региона около него. Реализацията на този обект не спира да вълнува обществеността и отговорните институции през предходните десетилетия. Темата за водоснабдяването на Пловдив от каскада „Доспат – Въча” датира от 60-те години на миналия век и още оттогава е заемал съществено място в приоритетите и програмите за развитие на града и областта. През 2013г. Асоциация по ВиК – Пловдив прие Генерален регионален план за водоснабдяване и канализация, в който проектът „Водоснабдяване на гр. Пловдив и околните общини от каскада Доспат-Въча” е включен в средносрочната инвестиционна програма, с програмен хоризонт за реализация и въвеждане в експлоатация 2020-2027г.
Областният управител подчерта огромното социално-икономическо значение на проекта за водоснабдяване от каскада „Доспат – Въча“. До Пловдив водата ще постъпва гравитачно, с относително къси магистрални водопроводи. По трасето ще бъдат захранени населени места на територията на 6 общини – Пловдив, Марица, Кричим, Стамболийски, Перущица и Родопи. Този проект ще има за цел да оптимизира и подобри техническите и икономически параметри, като редуцира трасетата на водопроводи и площадки на съоръжения. Бяха изтъкнати предимствата му – качество, надежност, икономически, хигиенни и здравни норми. Областният управител заяви, че обезпечаването на качествена питейна вода има пряко отношение подобряване условията на живот, здравето и живота на населението, възможността за нормално функциониране на местната икономика и привличане на нови инвестиции за нейното развитие.
По време на дискусията беше обсъдено качеството на водата на Пловдив и прилежащите общини, и водоснабдяването, което в момента се извършва от сондажни кладенци чрез помпена система.
Шефът на РЗИ – Пловдив – доктор Танчева-Манчева заяви, че водата в Пловдив е с добри показатели, но проектът за водоснабдяване от каскада „Доспат – Въча“ категорично трябва да получи широка обществена подкрепа и да бъде реализиран, защото тогава всички жители ще получат възможността да потребяват вода с изключително високи вкусови качества.
Народният представител Менда Стоянова също застана зад проекта и призова всички присъстваща да се обединят около него, защото е с визия за бъдещето. Подкрепа заявиха и народните представители Славчо Атанасов, Джевдет Чакъров, Спас Гърневски, Костадин Попов, Запрян Янков, представители на „Басейнова дирекция“, на работодателските организации, „Зелени балкани“ и други обществени институции, както и депутатът Манол Генов, който поиска конкретни параметри за себестойността на крайния продукт.
В момента е избран изпълнител, който да изготви актуални предпроектни проучвания за обекта, но върви процедура по обжалване, която се разглежда в КЗК.
След приключване на предпроектното проучване, ще бъде насрочена дата за следваща кръгла маса, на която отново ще бъде дискутирано извършеното до момента.
Кмета ни го интересува само личната му пачка.От този проект нищо не може да сгъне.Затова и не му пука за него.
КЪДЕ Е КМЕТА???? ТОВА Е НАЙ- ВАЖНИЯТ ЗА ГРАДА ПРОЕКТ.