Село до Пловдив под обсада заради стотици загробени болни животни

Кадри, разпространени в социалните мрежи, предизвикаха вълна от тревога сред жителите на пловдивското село Татарево. Опасно ли е?
Кадри, разпространени в социалните мрежи, предизвикаха вълна от тревога сред жителите на пловдивското село Татарево. На видеоклиповете ясно се вижда как от земята извира червена течност и пяна – сцена, която потребителите свързаха с неправилно загробени животни. Само часове по-късно районът беше отцепен от полиция, а на място пристигнаха екипи на Българската агенция по безопасност на храните (БАБХ), контролни органи и експерти по биосигурност.

Официално стана ясно, че става дума за 470 кози и овце, болни от шарка, загробени в района от санитарните власти. Животните са от съседното село Дебър. Местните жители обаче изразиха опасения, че труповете са загробени повърхностно, върху земеделски земи, което поставя под въпрос защитата на почвата и подземните води.
Според тях действията крият реален риск за здравето и околната среда – особено при високи температури и при липса на подходящи мерки за обезопасяване.
БАБХ: Няма опасност за вододайните зони
От Агенцията по храните заявиха в съобщение до медиите, че площадката не се намира в близост до вододайни зони, а към момента няма риск за общественото здраве. Въпреки това признаха, че вследствие на горещото време и ферментационни процеси се е стигнало до изтичане на течности от терена.
„Извършено е допълнително насипване с още земна маса върху загробените животни, както и неколкократна дезинфекция. Районът е обозначен и заграден със сигнална лента“, увериха от Агенцията. Дезинфекция се извършва и на автомобилите, преминаващи през района.
Кметът: Няма място за паника, но не доближавайте мястото
Кметът на Татарево Петко Петков потвърди, че от 10:00 часа сутринта районът е под засилен контрол, а още около метър пръст се насипва върху терена. По думите му няма място за паника, но призова хората да не доближават мястото, тъй като мерките за биосигурност все още се изпълняват.
„Площадката е избрана между три терена със съответното решение на Общинския съвет в Първомай“, допълни той.
Шарката се разпространява
Според данни от областната епизоотична комисия, огнищата на шарка по дребните преживни животни в област Пловдив вече са 28, като ситуацията остава напрегната и динамична.
Снимки: Fb-Радослав Николаев Иванов