Малкото пари за районите в центъра на обсъждането на Бюджет 2025

Десетки граждани отделиха повече от два часа от вечерта на Велики четвъртък, за да дискутират с кмета Костадин Димитров и екипа му бюджета на града в Дома на културата. Едни пловдивчани се изказаха на микрофон, за да посочат пред градската управа конкретни проблеми за решавана е да поискат средства за тях.
Една от основните теми, които се открои в рамките на общественото обсъждане, бяха малкото пари за 6-те района в града тази година- по около половин милион за всеки от тях. Неслучайно дебата откри кметът на Централен Георги Стаменов, а в него се включи и колежката му от Западен Тони Стойчева.
Стаменов по същество поиска средства за хълмовете, за улично осветление в последния тъмен микро квартал в района, за чугунени стълбове и антипаркинг колчета, за ремонт на общински сгради паметници на културата и др. След него Ивайло Назлъмов от сдружение „Пловдив- град за хората“ подчерта, че парите за районите са малко и че това е стъпка назад в мечтата за децентрализация.
Костадин Димитров отговори, че е в контакт с всеки от районните кметове и на никой от тях не е отказал при готов проект. Той заяви, че само при наличие на такъв голяма община ще се опита да осигури финансиране за всеки от районите. „Готов съм на разговор с тях за такива проекти“, допълни кметът.
Кметът на Западен Тони Стойчева обаче подчерта, че с такова финансиране районите са обречени на застой в следващите шест месеца. Тя заяви, че в нейната администрация има готови проекти, които чакат да бъдат финансирани и реализирани и че предлага конкретни суми за проектиране на още няколко улици в Западен- „Белица“, „Албена“ и две в Прослав. Поиска и по-големи суми за текущи ремонти. Настоя за фитосанитарна оценка на гората в парцела на „Тея инвест“, за който пловдивчани броят общо 35 милиона лева в няколко бюджетни години, но самата зеленина е в много тежко състояние. „Ще загубим горите там без да застрояваме имота. Има много болни и мъртви дървета. Време е да се вземат мерки“, призова Стойчева и поиска 36 хиляди лева за фитосанитарна оценка.
За паспортизация на зелената система настоя и ландшафтният архитект Вера Гайтанджиева. Тя, а и много хора в залата, се изказаха твърдо против идеята на общината за изграждане на фуникуляр на Бунарджика, за проектирането на какъвто има определени половин милион лева в бюджета.
Атанас Костов предложи юридическите си услуги пробоно на общината, за да спечели дело срещу Тея инвест и да спести споменатите по-горе 35 милиона лева на пловдивския данъкоплатец, както и да бъдат спрени парите за довършването на двата стадиона до организирането на референдум относно целесъобразността на тези харчове.
Адриана Юмерска призова на микрофон градската власт да спаси човешки животи, като реализира проект, отлежаващ от 2022г. на стойност 110 хиляди лева. Той е за маркировка, тротоар, пешеходна пътека и обръщало пред Овущарския институт в растящия с бесни темпове район Южен, а кметът обеща, че ще се запознае с този казус. Същото заяви и на още няколко включвания на граждани.
Следва Бюджет 2025 да бъде разгледан и обсъден в пленарната зала на местния парламент- нещо, което ще се случи в средата на май.
В Овощарския явно вече правят и обувки, инак няма защо да го пишете Овощарски, нали?
От Презастрой и Обгази нема пари!
А като стоят парите в голяма община, не се изпаряват, така ли?
Всичко е наредено с гората в парка, чака се да умре тотално и да влязат лъмбърите с багерите.
По примера на Джипко Бибитков се хвърлят кинти на нашите, а на раята един мощен к.р.
Да, правилно им е казал като имат готов проект тогава може да търсят пари. Иначе взимат пари районите и те си изпаряват
Трол си на гербоците- крадците шампиони