Тютюневият склад на „Одрин“8 ще бъде възстановен в автентичен вид

До година и половина е възможно да започнат строителните дейности по възстановяване на тютюневия склад на улица „Одрин“ 8 в Пловдив. Това стана ясно от участието на инж. Атанас Ангелов – консултант на новия собственик на сградата „Лидер инвестмънт 2016“, в БНТ подкаст “Къде живеем?” с Камен Коларов. През 2016-та година предишните собственици на сградата започнаха разрушаването й. Новият собственик е мотивиран да възстанови щетите и да спаси паметника на културата.

„Защото първо в центъра на града стои една язва, която трябва по някакъв начин да бъде решена. Той вижда възможност да бъде решен този проблем, като това, което е важно да се отбележи е, че от амбициите на предишните собственици сегашните собственици имат много по-нормални за нас гражданите виждания в реализацията на този проект“, каза инж. Атанас Ангелов.

Той обясни, че действащият в момента ПУП предвижда височината кота корниз до 60 м, 60% плътност, 3,5 Кинт и 30% застрояване. „Това са показателите, които предвижда одобреният преди, не мога да кажа сега преди колко години, доста отдавна подробен устройствен план, който предвижда такова застрояване. И той не предвижда запазване на съществуващата сграда, която е недвижима културна ценност“.
Новите собственици са предложили Работен устройствен план с промени, които са одобрени от Националния институт за недвижимо културно наследство и Министерството на културата, а сега предстои да бъде процедиран от Община Пловдив. В Работния устройствен план ясно е отбелязана сградата на тютюневия склад и съседната зона за ново строителство.

„Черната плътна линия, това е недвижимата културна ценност, която е паметник на културата. Това е складът, който с плътна черна линия показва, че той се запазва. За него е направено заснемане и по архивни данни, и там, където може да се влезе вътре, и той ще бъде възстановен в автентичния си вид“, обясни инж. Ангелов и препотвърди думите на новия собственик – Димитър Златанов, че складът няма да бъде надстрояван.
„До сградата – паметник на културата, „е предвиденото ново застрояване – до 15 м кота корниз, 70% плътност, 3,5 Кинт, 20% озеленяване. Това означава, че височината в силуета е до 15 м“, каза консултантът и уточни, че така новото строителство няма да надвишава нивото на тютюневия склад, както беше в проекта на предишните собственици, представен на медиите през март 2016 година.
Функциите на сградите ще са съобразени с приетия в края на миналата година частично изменен Общия устройствен план на Пловдив и в тази зона е предвидено зона „Смесена многофункционална зона“, което предвижда обществено обслужване и жилищно застрояване.
В момента не е ясно кои от тези функции ще бъдат съсредоточени в тютюневия склад, защото инвестиционните намерения са в начален етап. По отношение на очакваното натоварване на инфраструктурата, заради активизирането на зоната с вероятни хотел, жилища и обществени дейности, инж. Ангелов коментира:
„Ако има жилища, те ще бъдат много малко – няма да бъдат в целия си обем, а те са тези, които най-много натоварват трафика. Така че там много пестеливо ще бъде. Може би, пак казвам, много ранен етап е инвестиционното намерение, може би един или два етажа могат да бъдат и то само на новото застрояване, не на паметника“.
Консултантът обясни, че в момента в Специализирания експертен съвет за опазване на недвижимите културни ценности в Министерството на културата се разглежда предложение на инвеститора, свързано с разделянето на сградата със защита от съседната – от страната на ул. „Г. М. Димитров“.
„Там е внесено предложение двете сгради да бъдат отделени, тъй като не е ясно, че тази сграда не притежава статут на недвижима културна ценност и когато са обединени, тя трябва да бъде освободена от претенциите тя да отговаря на – тя ще бъде съобразена в архитектурния облик, но тя да не се подчинява на изискванията за паметник на културата. Да няма претенции, когато се одобрява, тъй като на няколко етапа … и всеки етап, в който се изготвя проектна документация, тя минава през съгласуване през Министерството на културата.Тоест, всяко инвестиционно намерение минава. Тоест, там се цели да възстановим паметника, а тази сграда да има по-свободен режим. Тя ще бъде съобразена, тя ще се гледа като фасади, като визия, но няма да се подчинява на строго определените правила, които изискват един паметник, деклариран като недвижима културна ценност“, каза инж. Ангелов.
За цялостната визия на проекта все още няма решение, тъй като не избран и екип от архитекти. Инж. Ангелов посочи 2027 година като оптимистичен старт на строителните дейности.
В момента продължава укрепването на склада, според проекта одобрен в края на миналата година от НИНКН и МК.
„В момента се укрепва. Там е направен план за безопасност и здраве, за да може това, което в момента е съборено, има елементи, които са опасни, те да бъдат максимално съхранени и тези, които са опасни, да бъдат премахнати и сградата да има укрепване на до момента съществуващото положение. Това не е укрепване на сградата, когато почнем да я възстановяваме. Това е само да запазим сегашния, сегашното полуразрушено състояние“, обясни консултантът.
Гледайте цялото интервю с инж. Атанас Ангелов в YouTube канала на БНТ Пловдив Гледай в YouTube
Визуализациите са от проект на предишните собственици.
Първо си ги палят, после идват като освободители и си ги ‘ възстановяват“ .
Абсолютна грозотия. Бъдещ Франкенщайн. Инж. Ала-бала, с дълбок вътрешен джоб.
И какъв е смисълът от това?? Моля някой да ми обясни, как тютюнев склад изобщо може да бъде паметник на културата? Кое е ценното в него?
Всички тези сгради там бяха съвсем резонно изоставени за 20 години заради старостта си и най-вече заради нетърпимостта смрад на тютюн, с която бяха пропити!
И ако ще я възстановяват тази сграда, много моля да си я възстановят с оригиналната и смрад ! Иначе няма да е автентично !!
Долен трол ли си или просто парче вдлъбнато?!