Точно след една година Пловдив ще подаде официалната си кандидатура за списъка на световното културно наследство на ЮНЕСКО. С тази новина бе отбелязана 5-ата годишнина от вписването на серийния обект „Епископската базилика и късноантичните мозайки на Филипопол“ в индикативния списък за прием в престижното семейство на организацията. Става дума за Голямата, Малката базилики и късноантична сграда Ирини. На събитието в Епископската Базилика тази вечер присъстваха министърът на културата Кръстю Кръстев, кметът Здравко Димитров и предшественикът му Иван Тотев, президентът на Фондация „Америка за България“ Нанси Шилър и голяма част от екипа й, народни представители и много от хората, помогнали за реализиране на обекта.
Добрата новина дойде от зам.-кмета Пламен Панов, който бе сред гостите на стилната церемония в Епископската Базилика, на която бе представено луксозно издание, посветено именно на петте години от вписването на Пловдив в индикативния лист. След като съобщи, че 116 хиляди души са разгледали музея от откриването му до днес, Панов отбеляза, че общината вече е готова с цялата документация за техническото задание за Плана за управление на серийния обект, който е важен елемент от процеса по приема му в големия списък на световното наследство.
„След изготвянето на техническото задание, ще го внесем в Министерството на културата. На 14 септември 2024г. ще подадем официалната кандидатура за ЮНЕСКО в Париж. Това, че сега поехме управлението на Ирене и археологическия подлез само улеснява процеса“, каза Пламен Панов по време на церемонията в Епископската Базилика.
„Първата стъпка за вписването ни в списъка на ЮНЕСКО е направена. 5 години след вписването ни в индикативния списък продължихме дейностите по опазване и изучаване на Епископска Базилика. Тази година стартира процесът по предварителната оценка на серийния обект. Заради това общинският институт инициира издаването на книга за процеса по кандидатурата ни за ЮНЕСКО дотук. Днес сме уверени, че въпреки дългия път, който ни предстои да извървим, ще намерим своето място в списъка със световното наследство“, каза домакинът на днешното събитие, директорът на ОИ „Старинен Пловдив“ Елена Кантарева.
„Обещал съм, че всеки пъти, когато съм с Нанси Шилър, ще й благодаря. Благодаря, Нанси Шилър“, обърна се към президента на „Америка за България“ кметът Здравко Димитров.
„Точно преди 5 години бяхме в ЮНЕСКО в Париж, за да представим проекта. 5 години са само миг в историята на Базиликата, но те са твърде важни за нея. Точно преди 5 години си подадохме ръка. Има още много да се свърши, но съм уверена, че ще направим така, че Базиликата да намери мястото, което й принадлежи- в листата със световните паметници на културата“, каза Нанси Шилър в словото си.
Министърът на културата Кръстю Кръстев заяви, че е бил свидетел на съграждането на това голямо дело- Епископската Базилика. Той определи проектът като образец за цялостен подход към опазване на богатото ни културно наследство, който следва да бъде като учебник занапред. „Грешка ще е, ако този модел не се систематизира и не се ползва“, заяви Кръстев и съобщи, че държавата е отворила сесия за финансиране на консервация и реставрация на паметници на културата. Министерството ще отпусне общо 7 милиона лева, като от тях 1,5 милиона са за археологически проучвания. Ако бъде одобрен след кандидатстване, един обект може да получи максимално финансиране от 300 хиляди лева.
Милена Крачанова и Станислав Станев представиха специалното издание за първата стъпка по вписването на Епископската Базилика и мозайките на Филипопол в ЮНЕСКО като автори на текстовете в него. Книгата е в нестандартен формат и представя формуляра за прием в индикативния списък.
„Ще има и втори том- с целия път по вписването ни в световното културно наследство“, обеща зам.-кметът Пламен Панов.
Пакостно е да се навързват на синджир РАЗНИ безобразни…
Както медията, така и Архео-Кул-Туристът с едрата четка баданарка като наплескат сбърканата картинка…
ЮНЕСКО полека сте ги излъгали с пъстри книшки’с’картинки. Те идват (заедно с АМзаБГ) конкретно заради МОЗАЙКИТЕ.
Ако към мозайките залепите бастисания от Тотевото оплочване „фором“ и разните Източни „Порти“ и Крепости (А?) само рискувате да запецнете цялата интрига.
ЮНЕСКО знае разликата между качествена тайванска колонада ф Коринцки Стил и евтини Йонийски бетони от Кит. Нар. Република…
Сбъркано заглавие над объркващо представяне.
Ставало дума за компоти, не за компютри
Архео-Кул-Турист П.П. с напомпен въздух под налягане, словесности и най-вече със КАТАСТРОФАЛНИ ЗА ИМИДЖА НА ПЛОВДИВ ЖЕЛЕЗОБЕТОННИ „АНТИЧНОСТИ“ ГО НАПРАВИ ЗА ПОСМЕШИЩЕ:
ВСЕ ПО-ДРЕВЕН
ВСЕ ПО-„ВЕЧЕН“