Източник: factcheck.bg
Автор: Георги Марчев
- Вярно е, че на парламентарните избори през април 2021 г. нито един от тримата арестувани във Великобритания за шпионаж в полза на Русия не е бил в секционна избирателна комисия по предложение на „Възраждане“;
- Двама от задържаните – Бисер Джамбазов и Катрин Иванова, са били председатели на избирателни комисии в Лондон през април 2021 г., но по предложение на местната общност;
- Джамбазов и Иванова са заемали позиции в секции и през периода 2015 – 2019 г., Factcheck.bg очаква отговори по чие предложение и от Централната избирателна комисия (ЦИК), и от Министерството на външните работи.
ТВЪРДЕНИЕ:
„Нито един от тримата арестувани в Англия българи не е член на „Възраждане“ и не е участвал в организацията на изборния процес като представител на „Възраждане“.“
Това написа във Фейсбук профила си председателят на „Възраждане“ Костадин Костадинов на 18 август. Изказването му дойде след твърдения в британското издание The Telegraph от 17 август, че задържаните българи във Великобритания в подозрение за шпионаж в полза на Русия имат връзки с „Възраждане“. Материалът беше препечатан и от редица български медии.
ПРОВЕРКА:
Двама от задържаните българи във Великобритания по подозрение за шпионаж в полза на Русия са заемали позиции в секционни избирателни комисии между 2015 и 2021 г. в Лондон.
На редовните парламентарни избори през април 2021 г. Бисер Джамбазов и Катрин Иванова са предложени за председатели на секционни комисии от местната общност във Великобритания, съобщи Министерството на външните работи пред БТА. Те са номинирани от българската общност в Лондон и от Инициативен комитет за секция в Ийлинг, Лондон.
Бисер Джамбазов е бил председател на комисия в Лондон – Ийлинг на всички избори, в които гласуват и българските граждани в чужбина, и национални допитвания 2015, 2016, 2017, 2019 и 2021 г.
Катрин Иванова е заемала различни позиции в изборна секция в Лондон, като 2017, 2019 и 2021 г. в секция в посолството:
- Член на комисия на референдума за електронното дистанционно гласуване през 2015 г.;
- Секретар на комисия на президентските избори през 2016 г., провели се заедно с референдума за въвеждането на мажоритарна избирателна система; за задължително гласуване и за 1 лев партийна субсидия на глас;
- Секретар на комисия на парламентарните избори през 2017 г.;
- Заместник председател на комисия на изборите за Европейския парламент през 2019 г.;
- Председател на комисия на парламентарните избори през април 2021 г.
Какви са правилата?
Според Изборния кодекс, който в тази част не е променян последните 9 години, съставът на секционните комисии се избира след консултации между ЦИК и парламентарните партии или коалиции, както и тези с избрани европейски депутати. Предложения се събират и от формациите, извън Народното събрание, които имат кандидати в съответния вот. Първо се назначават посочените от парламентарните партии, ако останат незаети места – с жребий избира от номинациите на останалите.
Ако в комисиите в чужбина останат свободни позиции, предложения могат да дават министърът на външните работи или негов упълномощен заместник, както и ръководителите на съответните дипломатически или консулски представителства. Предложенията се приемат и от организации на български граждани в съответната страна. Такъв е случаят с Джамбазов и Иванова на изборите през април 2021 г.
Factcheck.bg изпрати заявление за достъп до обществена информация до ЦИК, както и въпроси към външното министерство чие предложение са били двамата българи от 2015 до 2019 г.
През 2015 г. В чужбина българските граждани могат да гласуват само на референдума за електронно дистанционно гласуване, не и за местните избори. Според Закона за прякото участие на гражданите в държавната власт и местното самоуправление ЦИК назначава секционните избирателни комисии извън страната и не е предвидена консултация с партии.
В президентските избори през 2016 г. „Възраждане“ не са излъчили кандидат и така няма как да се участвали в процедурата по избор на секционни комисии.
„Възраждане“ участва на парламентарните избори през 2017 г. и на вота за Европейски парламент 2019 г., но публична информация дали и кого са предлагали за секционни комисии както у нас, така и в чужбина, в момента няма.
Проверено:
Вярно е, че задържаните във Великобритания в обвинения в шпионаж Катрин Иванова и Бисер Джамбазов са били председатели на секционни комисии в Лондон на парламентарните избори през 2021 г. Те не са били излъчени от „Възраждане“, каквито твърдения се разпространяваха, а по предложение на местната българска общност. Все още няма публична информация чие предложение са били Иванова и Джамбазов за изборите и референдумите от 2015 до 2019 г.
pg softslots games มีเกมให้สำหรับทุกคน PG SLOT แล้วก็ทุกๆรสนิยม คณะทำงานของพวกเราได้ปรับปรุงฟีพบร์มากหลายแบบเพื่อตอบรับกับเกมเมอร์ทุกแบบเพื่อทุกคุณได้รับประสบการณ์ที่ดี