Милен Русков за опита за преврат в Турция: Защо хората ходят да гласуват, ако след това стотина офицери могат да анулират всичко
Демокрацията чудесно може да е корумпирана и глупава. Но ако 100-на сговорени офицери могат да анулират правилата, когато пожелаят, възниква въпросът: Защо тогава живеем по тези правила?
Писателят Милен Русков излезе със свой коментар по повод опита за преврат в Турция, който е тема №1 не само за българското обществото днес, но и цялото световно такова. Публикуваме ви неговата позиция неслучайно. В момента той пише книга за исторически период, в който българските превратаджии Кимон Георгиев и Дамян Велчев играят изключително важна роля. А покрай работата си детайлно е навлязъл в темата за превратите по света и у нас. Ето и поста му:
Каквито и да са основанията и личните им качества, не може 104 офицери да се разпореждат със съдбата на многомилионна страна като Турция по свое усмотрение. Защо изобщо хората се разправят по телевизиите, манифестират по площадите, спорят, понякога се хващат за гушите и най-сетне защо изобщо ходят да гласуват, ако след това 100-на офицери могат да се наговорят и за една нощ да анулират всичко това. Демократичната система не може да бъде съборена от терористи, нито от революционери, но може да бъде съборена от военните, както много пъти се е случвало. Т.е. конфликтът й с тях е вече истинско изпитание. Ако през 2016-та година в голяма и силна страна като Турция властта може да бъде взета от 104 сговорили се офицери, значи демократичната система няма никакви защитни сили, тя е направо смешна, нелепа.
Впрочем понеже книгата, която пиша, се отнася за период, в който двамата големи български превратаджии Кимон Георгиев и Дамян Велчев играят изключително важна роля, аз познавам добре техните преврати. Поинтересувах се и от някои от другите по-известни преврати в света. Исках да опозная по-добре практиките и основанията им. Поради това не бих съдил този тип хора дежурно и с лека ръка. Те нерядко са прави за някои неща и нерядко имат добри намерения. Но, първо, обикновено после оплескват всичко, и второ, въобще не е там работата.
Демокрацията чудесно може да е корумпирана и глупава. Но ако 100-на сговорени офицери могат да анулират правилата, когато пожелаят, възниква въпросът: Защо тогава живеем по тези правила? Защо изобщо да живеем по каквито и да било правила? Превратите, вместо да излекуват обществото от корумпираната демокрация – както военните нерядко я виждат, – корумпират обществената тъкан още повече, понеже внушават на хората, че всъщност никакви правила няма, а властват просто силата и произволът.
1.Управление тип диктатура.
2.Арестуване на всеки инакомислещ журналист, университетски преподавател, офицер.
3.Инсцениране на атентати, с цел провеждане на предсрочни избори.
4.Търговия с влияние.
5.Търговия и подпомагане на ИДИЛ.
6.Стреляне с танкове в жилищни квартали в Югоизточна Турция.
7.Фалшифициране на избори, с цел осигуряване на мнозинство в парламента.
8.Ислямизиране на една светска по своя характер държава.