Приблизително 20 години от живота на археолога Мая Мартинова е отнел Форум Север, който днес бе открит за посетители след финалните дейности по реставрация, консервация и социализиране на обекта. Проучванията там започват през далечната вече 1986г., като през този период активно на терен се е работило двадесетина години с различни прекъсвания заради липса на финанси.
„Изключително съм щастлива. Мисля че начинът, по който е социализиран обектът, е добро решение, защото е съхранено максимално автентичността, което е тенденция в европейските стандарти за експониране. Има много малка намеса в тези 2-3 колони, които указват как е изглеждал във вертикална посока колонадата от северната страна”, заяви днес Мая Мартинова.
„ С лека носталгия уточнявам, че работата по този обект започна през далечната 1986г. Това стана след като се прокара улица „Гладстон” и така бе разсечен градския площад – Агората на две. Трябва да уточним, че Форумът се състои от две основни части. Търговска, от юг, която представлява под открито небе една голяма площадна част Ареа, и магазини от трите страни- източна, западна и южна. Тук, в северната част, е комплексът от обществени сгради, свързани с управлението на Античния град, който е построен в оста изток-запад, от която ние открихме една значителна част и всъщност тя е експонирана на това място. В североизточния ъгъл е ситуиран Одеона- градският съвет на Филипопол, където заседават градските магистрати и където се взимат всички съдбоносни решения, които касаят града. На запад от него е ситуирана градската библиотека. Филипопол е един от малкото антични градове, които имат библиотеки, характерни за източните провинции на Източната империя. Западно от библиотеката е разкрита южната фасада на градската базилика- сграда, в която се извършва съдопроизводство.- тук имаме много епиграфски данни, че на площада се извършват дела. Това са основните сгради, които са експонирани на място”, обясни днес Мая Мартинова.
Библиотеката е малка правоъгълна зала с особено устройство на интериора. Има запазена мраморна настилка, мраморен подиум на един метър от пода и над него стените са разчленени на ниши, където е имало дървени шкафове за свитъците. Това е класическото устройство за библиотеките, характерни за малоазийската част. Подобна има в Ефес.
„ Поради това, че северната част е най-представителната репрезентативна част на градския площад, тук са поставени много от надписите, които е трябвало да станат достояние на гражданите на Филипопол и съответно да бъдат прочетени. Има и постаменти за доста статуи. Абсолютно доказано е, че има най-малко три императорски статуи. Има афиш за гладиаторски борби, в който се казва кога ще бъдат проведени, и редица други надписи, като императорското писмо, които открихме. Тоест, в северната част имаме една своеобразна каменна библиотека за историята на античния Филипопол. Голяма част от тези надписи са експонирани на място, с табелки към тях указващи съответно текста и датировката им”, допълни Мартинова.
Одеона е почти съхранен изцяло, а това не е изненада за археолозите, тъй като преди проучванията върху него не е имало съвременни сгради, които в основите си е могло да разрушат античните структури. Над Одеона в миналото е имало лятно кино с настилка и пейки. След демонтирането им дори колоните, които оформят западната фасада на Одеопа, са били открити съхранени до съвременното ниво на ул. „Гурко”. Те са били намерени вертикално, така, както са експонирани в момента.
Все още не е ясно кога ще бъде открит самия Одеон с подземните пространства и кога ще бъде отворен входа към него откъм улица „Гурко”. Работата там продължава.
Античният Форум е един. Макет на Античния Филипопол беше изработен преди повече от 30 години, и вероятно се съхранява в музея…Обстоятелството, че към момента е видима само северната част на Форума, не е основание медиите и кметовете да повтарят като квачки „Форум Север“, пък юг, запад, че и изток…За всяка географска посока нов проект и ново финансиране…Може пък да бъде открита и топлата вода…север.