Колекционерът показа изключително рядкото илюстровано списание “London News”, посветено на сребърната сватба на кралското семейство
Моменти от сватбата и живота на кралица Елизабет II и Филип Маунтбатън през първите 25 години от брака им
Паулина Александрова
Удивителна хартиена реликва бе показана на масата на колекционера Кръстю Кръстев, един от участниците в изложението „Булколекто 2014“. Той е горд собственик на изключително редкия брой на илюстрованото списание “London News” издаден по повод сребърната сватба на английската кралица Елизабет II и Филип Маунтбатън. Въпреки факта, че и до днес кралицата умело държи обществеността далеч от личния си живот, този брой на английско списание е едно от наистина малките изключения, които прави.
Венчавката на принцеса Елизабет и гръцкият принц Филип, лейтенант от британските ВМС, се състои в Уестминстърското абатство на 20 ноември 1947 г. и се превръща в символ на връщането към нормалния живот на британското общество в годините след Втората световна война. До младоженската фотография е поставена и снимка на краля и кралицата 25 години по-късно. В изданието са публикувани и истории и моменти от живота на кралското семейство през първите две десетилетия от брака им. Поместени са фотографии и информация за четирите им деца принц Чарлз, принцеса Ан, принц Андрю и принц Едуард, които по това време са още деца, както снимки с кралските домашни любимци – четирите им кучета. Не е пропуснат и английският аристократичен обичай на следобедния чай, който кралят и кралицата пият от скъпия сребърен сервиз. Сред фотографиите има и множество кадри от различни визити на кралицата, с които тя печели любовта и доверието на поданиците си в първите години от управлението си.
Изданието става още по-ценно с това, че кралското семейство отпразнува своята сапфирена сватба преди две години, с което кралица Елизабет II постави рекорд за най-дълъг кралски брак в историята на Великобритания и е единственият английски монарх, отпразнувал 65 години от сватбата си.
Над 10 бяха масите на индивидуални колекционери, които показват богата палитра от филателни, нумизматични и антикварни предмети, както и други интересни сбирки. Сред тях имаше висок клас български пури от 1939г. , които са били изнасяни за Германия по това време, телефон Сименс от 1928г., подобен на този, който е бил в кабинета на Хитлер, колекция от пощенски картички с рисунки на най-известните български художници, оригинал на една от първите военни пощенски картички в България и др.