Добрата новина: Пловдив ще има Голяма Базилика
Реставрират, експонират и социализират 2 декара уникални мозайки
Америка за България финансира в новия музеен комплекс 4,9 милиона лева
Работата започва, откриваме след 3 години, зададоха времевите рамки от фондацията и общината
Пловдив има своята добра новина днес. Точно след три години градът ни ще се сдобие с изключително важен културно-исторически обект. От днес стартира същинската работа по проекта за реставриране, експониране и социализация на Епископската или Голямата Базилика, под която ще блеснат уникалните близо 2 декара раннохристиянски мозайки. Така важният анонс бе съобщен днес, в годишнината от откриването на другия знаков подобен обект- Малката Базилика. Както там, така и в Голямата Базилика, цялата инвестиция се поема от фондация Америка за България. Стойността на проекта е точно 4,9 милиона лева.
Новината на деня дойде от кмета Иван Тотев и Ленко Ленков, програмен директор, „Гражданско общество и демократични институции" към Америка за България. Как ще изглежда бъдещият музеен комплекс пък разкри арх. Николай Трайков. Преди да бъдат извадени подробности около самия проект кметът обобщи, че за една година Малката Базилика се е превърнала в един от най-посещаваните културни обекти под тепетата. От май миналата година до днес през музея за минали над 15 хиляди души, като само в Нощта на музеите и галериите са изброени около 4 хиляди посетители. Това партньорство с Америка за България е много стабилно и устойчиво и доведе до следваща, още по-голяма стъпка, усмихна се градоначалникът. Ленко Ленков от американската фондация поздрави града за фантастичния успех в надпреварата за Културна столица на Европа. Щастливи сме от това, което постигнахте, каза той. След което разкри новината пред медиите: Фондация Америка за България, заедно с общината, ще осъществи следващия мега проект за града- Голямата Базилика.
Останките от Епископската Базилика са открити в периода 1982-84г., при изграждането на пътния възел под Пощата. Тогава са намерени и уникалните мозайки, за които е известно, че са на 2 пласта от два различни периода на площ от 1400 квадратни метра. Ясно е, че не са разкрити още няколко стотин кв.м. от тях, с които общата площ на мозайките стават близо 2 декара. Подобно нещо има само в Италия. Преди 30 години обаче се решава, че няма смисъл тази изключителна ценност да бъде разкрита и експонирана в пълното й великолепие. Така, до днес, тя се крие под няколко защитни пласта в запустял и частен доскоро терен срещу Католическата катедрала. Преди броени дни обаче общината финализира преговорите по откупуването на парцела, продаден, естествено, по времето на кмета Иван Чомаков. Стойността на сделката е 500 хиляди лева. Процесът върви от няколко месеца, тъй като преговорите с фирма BTP са били изключително тежки. С финализирането им обаче проектът е отворен и същинската работа по него започва буквално от утре. Основна роля в реализирането му има, разбира се, фондация Америка за България, която на 25 март взима решение за финансирането му с 4,9 милиона лева.
Става въпрос за скрити от света удивителни по изработка и красота близо 2 декара раннохристиянски мозайки. За пример- площта на мозайките в Малката Базалика е 120 квадратни метра. Обектът е разкрит от археолога Елена Кесякова, върху мозайките е работила доц. Елена Кантарева, която пише дипломната си работа именно върху уникалната находка. Сега двете ще работят отново по пълното й разкриване, реставрация и експониране.
Самата Базилика е от 3-корабен тип, огромна сграда от 5 век, смята се че е най-голямата на Балканския полуостров. Имаме ясна представа за горния пласт мозайки. Там се виждат повече от 70 медальона на различни видове птици, които вероятно са символизирали душите на покръстените. Не знаем как ще изглежда долният пласт мозайка, но скоро ще разберем. Работата ще е дълга и трудоемка. Всяко камъче трябва да се пипне с ръка, да се изчисти и реставрира, за да бъде върнато в цялото. Всеки фрагмент ще бъде положен върху подложка и обработен със специална смола срещу влага и външни влияния. Мозайките от двата пласта ще бъдат експонирани под защитно покритие на два етажа, разкри идеята Ленко Ленков.
Проектът за постройката над самите мозайки пък разкри арх. Николай Трайков. Става въпрос за сграда на две нива за двата пласта мозайка с покрив, който ще бъде превърнат в градска зона, в общодостъпно площадче. Това, което виждате е начална скица, която може да претърпи промени, показа 3D изображение на проекта арх. Трайков. В самата конструкция ще бъдат използвани различни материали, като визуално фасадата ще прави препратки към мозайките вътре. Двете нива ще се концентрират около вътрешен двор. Покривът на сградата ще е използваем и ще е част от града, като място за събития, достъпно за всеки. Отнасяме се с максимално респект към цялата среда, стараем се да подчертаем стойността й, допълни архитектът.
По проект посетителите ще бъдат отделени от нивото на мозайките. Край булеварда ще бъде издигната стена като завеса, на която ще има 3D проекция на оригиналния интериор на най-голямата базилика на Балканите. Тя ще служи и за прожекционна площ на всякакви мултимедии.
Това е прекрасен проект, който решава дори дългогодишен проблем в градската среда. Една осакатена зона на такова място ще се превърне в знаков обект не само за България, но и за Европа, доволен от новото начинание е кметът Тотев. Той подчерта, че както и в Малката Базилика, така и тук ще има тристранно споразумение между общината, фондация Америка за България и министерството на културата за поддържане устойчивостта на проекта.
Той е 3-годишен. Очакваме одобрение от НИНКНК, което ще даде зелена светлина за началото на същинските дейности. Следва техническо проектиране, разкопки и реставрация на мозайките. Ще е бавна и сложна работа. Освен самата сграда ще се оформи и околната среда, за да има достъп до комплекса. Определили сме точно 4,9 милиона лева, като се надяваме, че ще ни стигнат. Щедри сме по отношение на самия проект, но ще бъдем пестеливи, без излишни разходи. Ще има сериозна бюджетна дисциплина. Важно е да подчертая, че общината първа инвестира в този проект, като откупи частния терен, а това е знак за ангажираност и мотивация. Затова и решихме да останем в Пловдив и да продължим да работим заедно с администрацията, подчерта Ленко Ленков. Той анонсира, че се очаква от ноември да започне същинската работа на терен- вдигането на мозайките. Няма да се губи нито ден. Дейностите ще вървят и при сняг, и при вятър, и при дъжд или пек. Амбициите са Голямата Базилика да бъде открита през юни 2017-та.
Трябва да е ясно, че общината пряко не участва във финансирането на самия проект, а ще инвестира в средата около него. Вече откупихме частния терен срещу 500 хиляди лева, а от тук насетне в нашите задължения влизат подпорни стени от едната част, осигуряване на паркинг за туристите, преместване на комуникациите под Базиликата. Нашата инвестиция ще решава градски задачи, подчерта Тотев.
Още утре ще бъде поставено качествено постоянно видеонаблюдение за осигуряване сигурността на ключовия обект, който в момента е като разграден двор. Ще има и ново осветление.
А кога на крадливия кмет Чомака ще му бъде търсена отговорност, финансова и наказателна, за купчината далавери с продадени имоти с ценности в тях, често на ниска-ниска цена?
По-малкото зло от арката която щеше да се вдигне тук след продажбата на този терен от кмета Чомаков.Той ще си получи и парите от продадения на времето античен форум в югозападния край слещу Тримонциум, сделка с която кмета Тотев ще се гордее, както с покупката на този терен до Базиликата. Това че ще се издигне тук още един МОЛ няма значение. Да му мислят католиците отсреща.
Всичко мн хубаво ,само дето тази шаренийка си е пълна селянийка.
Тез момченца-българчета крадат от парите на американците – тяхна си работа. Те разпределят парите, те поръчват музиката на която Тотевци танцуват. По-интересна е далаверата с
Небеттепе – чисто българска работа. Норвежците едва ли подозират какви поразии ще се случат с тяхните пари.
Българите търпяха комунистите, какво им пречи сега да търпят новите богаташи – ченгета и мутри.
Сградата на малката базилика беше отхвърлена, поради неадекватната си грозота от специалистите в НИНКН тогава.След изнудване, че няма да се финансира, цялата работа минава, подпис и печат в министерство на халтурата! Тя беше изпълнена с още по-грозни панели, вероятно някой е краднал.МK е участвало в тази престъпна схема с удоволствие, незачитайки мнението и на своите специалисти в НИНКН при това. Хайде пак по същата пързалка.
Този проект не е внясян в НИНКН. Дарителски и ли не жест, дарителят избира , в какъв аромат ще се оваля заедно с мошениците.
Този първия коментар е абсолютно абсурден… Тук става въпрос за тип дарителски проект върху една дупка. Не той е важния. Важна е мозайката, произволни човеко. 2 декара мозайка. Ама то задните колела нямат спиране. Отвратително… Да, това е добра новина.
В тоталитаризма е така!
От къде на къде Тотев ще избира смаолично проектант ?? Не
що като конкурс да е чувал че може да се проведе?? Обществено обсъждане или такова пред гилдии? Малката базилика прилича на евтина промишлена сграда като резултат от самоволни и непрозрачни действия от рода !Под тепето, ама и вие се размазахте с „хубавите новини“ напоследък..