Ние трябва да осигурим възможност на всеки, който иска да притежава електрически автомобил, но се притеснява от липса на зарядна инфраструктура. Такава инициатива ще е един от стимулите за преминаване към по-екологичен транспорт и по-чист въздух, смята общинският съветник от Демократична България
„ Пловдив може да бъде град на бъдещето. Ако го поискаме”, заяви след вчерашната сесия на местния парламент общинският съветник от Демократична България Йордан Иванов. Предложението му в Програмата за енергийна ефективност да се заложи до 2025-та година да се изградят 36 зарядни станции за електроавтомобили, по 6 във всеки район на града, бе отхвърлено от колегите му в общински съвет Повечето от старейшините гласуваха против, тъй като по пловдивските улици не се движели толкова много електроавтомобили.
„ Ако това предложение беше прието, то щеше да е ясен знак към жителите на Пловдив, че градът „върви напред“. Ако предложението беше прието, щяхме да покажем на инвеститорите, че в Пловдив сме „в крак с времето“. Но не. Предложението не бе прието”, констатира Иванов.
Общинският съветник припомня, че „Зелената сделка“ на ЕС предвижда декарбонизация на автомобилния сектор до 2040 г., която започва с ясна перспектива от 2025 година. „ Нарича се „мобилност с нулеви емисии“. Т.е. финансов ресурс за подготовка до 2025 г. ще има. Но ние няма да го усвоим, не и с демонстрираното поведение на инат от страна на управляващите. Бройката електроавтомобили в Пловдив и в национален мащаб нараства постоянно. Зарядни станции в момента има на паркингите на някои от големите хранителни вериги, на бензиностанции ЕКО и пред централата на EVN. Ние трябва да осигурим възможност на всеки, който иска да притежава такъв автомобил, но се притеснява от липса на зарядна инфраструктура. Такава инициатива ще е един от стимулите за преминаване към по-екологичен транспорт и по-чист въздух”, подчертава Йордан Иванов.
И допълва, че предложението на Демократична България е било пряко свързано с казуса за качеството на въздуха на Пловдив.
„ Стимулирането на щадящия въздуха транспорт, съвсем умишлено не го наричам еко – заради батериите, е полезно за здравето на пловдивчани и е част от решението на проблема с мръсния въздух, който дишаме. И нещо, което със сигурност няма да стигне до главите на нашите управляващи, но дефакто е част от много близкото бъдеще: Дори батериите, които след години ще трябва да бъдат подменени, имат следващо приложение като вариант за складиране на електроенергия за домове и офиси. В комплект с потенциално облекчаване на условията за изграждане на малки соларни проекти до 30Квч, тези батерии биха били в помощ на домакинствата и бизнеса. Те ще могат да се ползват и за балансиране на енергийната система на следващ етап. Страхувам се, обаче, че тези процеси на управляващите им се виждат като от друга планета. Но бъдещето е пред нас, а властта отказва да го посрещне”, добавя общинският съветник.