Вижте красотата на Часовниковата кула от кадри, заснети с дрон (СНИМКИ)
Кметът на Централен с идея за възраждане на водния часовник, съществувал през II-ри век
На Дановия хълм в сърцето на съвременен Пловдив от древни времена е имало съоръжения, които са отмервали времето. Почти всеки пловдивчанин знае, че Часовниковата кула на тепето е една от най-старите запазени в Европа.
Преди няколко дни приключи нейната реставрация и вече паметникът грее с красиво художествено осветление.
Вижте следващите кадри, заснети с дрон:
Следващата стъпка в социализацията на тепето е възраждането на водният часовник, съществувал през II-ри век, съобщи пред Под тепето кметът на район „Централен“ Георги Стаменов.
Той припомни, че редица исторически източници твърдят, че на хълма по времето на Римската империя е имало водно съоръжение за отмерване на времето.
Първите сведения за съществуването му са около 125- 127-ма година. Тогава по земите на Римската империя е имало така нареченото типово строителство, така че правим проучване как може да е изглеждал водния часовник.
Известният пловдивски хроникьор Мимо Райчев е предоставил на кметство Централен вариант как евентуално е изглеждало едно такова съоръжение от епохата.
Знае се, че водният часовник е бил в сграда, но идеята е той да бъде възпроизведен на открито, за да може пловдивчани и гостите на града да му се наслаждават.
Проучваме кой и как може да го произведе, добави Стаменов.
Надявам се скоро да го възстановим и да го експонираме там, каза още той.
Райкметът сподели, че е водил разговори с е известната пловдивска фамилия, която лее камбани. Велеганови са изразили готовност да направят механизма на съоръжението.
Дори са започнали опити за различните части и отмерването на часовете и минутите с вода.
„Ако проектът бъде одобрен от НИНКН с възстановяването на водния часовник и слънчевия такъв, то Дановият хълм отново ще се превърне в Хълма на часовниците. А при посещение хората ще придобият представа как през Първи век са отмервали времето,“ коментира идеята Стаменов.
Всъщност зад нея стои много по-голяма цел и той я обяснява с факта, че Пловдив сам по себе си е тепетата и реката. „Това е духа на града! Това е характерът му! Без тях сме като всеки друг град, защото ковид ще мине и ние трябва да сме готови с достатъчно зони за отдих, атракционни, културна програма и когато дойде лятото, всеки да се замисли дали да дойде в Пловдив или на море, така ще помогнем и на туризма и на всички заети в сектора.“
Вече е открито и подходящо място, където да се постави съоръжението. От северната страна на хълма има естествена площадка, която е ослънчена целодневно и няма дървета, на нея могат да бъдат разположени и слънчевия и водния часовници.
Как ще продължи социализацията на Сахат тепе, след като историческа Часовникова кула грейна след реставрация, очаквайте продължени по темата.
Браво! Възстановена е в оригинален вид, без кич! Чакаме часовника!
И същевременно кич-палма на Джумаята закрива слънцето на вградения в стената на джамията слънчев часовник….
може и друга бутафория, някоя вълчица, нещо
гранитогресче ше има ли?