АктуалноБългарияВластГрадътНовиниПод лупа

Арх. Ахрянов: Поставени са основите на Географската информационна система в Пловдив

Проектът за реконструкцията на ул. „Иван Вазов“ – готов догодина

Съжалявам, че обстановката не ни позволява повече обсъждания, коментира гл. арх. на Пловдив

Единственото нещо, за което съжалявам всъщност, аз лично, е че времето, в което работим и живеем, не ни позволява да правим повече обществени обсъждания“. Това коментира в телефонен разговор с репортер на Под тепето главният архитект на Пловдив Димитър Ахрянов, след като представи онлайн отчет на дейността на екипа си през изминалата една година от настоящия управленски мандат.

За поводът да се чуем по телефона ви разказахме в статията Без отговори публично в ефир на въпросите за незаконното строителство на Джамбаз тепе.

Той припомни, че още по време на първата вълна от коронавирус е боледувал.

Аз лично бях болен  два месеца извън релси, Даже все още лекувам някакви последствия“

„И все пак направихме общо 5. Обстановката не ни позволява повече събирания. Нашето намерение е да правим обсъждания. Гражданите искат да разговаряме. А на представянията ние показваме какво сме планирали и искаме да запознаем хората с това и да видим тяхното разбиране и реакция.“

Като акценти в работата си за отчетния период той маркира: публичност, услуги, дигитализация, поставяне основите на ГИ-системата в Пловдив.

Работата ни все повече е обърната към гражданите и сериозно разглеждаме техните предложения, посочи още главният архитект.

Димитър Ахрянов припомни, че специално обществено допитване беше проведено за реконструкцията на улица „Карловска“. Паважът и гранитните бордюри по ул.“Карловска“ остават, уточни той, след питане на Под тепето.

В отчета си още не пропусна да отбележи и общественото представяне на идеята за новата визия на ул. „Иван Вазов“ със споделено движение и намаляване габаритите на автомобилния път.

„Проектът за ул. „Иван Вазов“ ще се представи пред  гражданите следващата година,“ анонсира Ахрянов.

Главният архитект съобщи още, че в зоната известна като „Тютюнев град“ общината изработва нови специфични правила и режими за опазване на недвижимите културни ценности, като работата е съвместната с Министерство на културата, а целта е опазване и обновяване на квартала.

„Започнахме дигитализиране на архива – сканиране на градоустройствените планове, което е част от подкрепата към създаването на бъдещата Географската информационна система (ГИС). Целта е тази информация да бъде достъпна.“

Ахрянов подчерта, че са успели да привлекат урбаниста Калоян Карамитов от „Визия за София“ да работи за Пловдив. „През последните 6 месеца той постави основите на единната географска информационна система за нуждите на дирекцията, с която ние да анализираме карата на Пловдив и да подпомагаме работата по ОУП.

Благодарение на системата, специалистите по устройство на територията са направили сравнителен анализ на сега действащия ОУП от 2007 и новия предложен.

По думите на главния архитект в началото на декември те ще бъдат представени като цялостна разработка.

Разработката на Общия устройствен план – приоритет за Общината

Бе напомнено, че в през настоящата 2020 г. Община Пловдив създаде ново специализирано деловодство на дирекция „Устройство на територията“. Сред първите в страната започна On-line провеждане на заседанията на ЕСУТ и работа по предоставяне на оn-line услуги като цяло по ресорната дейност, която ще се продължава да се развива и реализира и през 2021 година.

Целия подробен отчет може да проследите на страницата на общината във Facebook.

Таня Грозданова

Журналист с близо 30 години опит, който работи интензивно по… More »

Вашият коментар

Back to top button
Изпрати новина