Заговориха за превръщането на МБАЛ „Св. Мина” в университетска, за изграждане на модерен кардиологичен център върху общински терен и за възстановяване на Белодробна болница
Отговорът на въпроса „Как?” е „Ще видим!”
Превръщането на МБАЛ „Св. Мина” в университетска, изграждане на модерна кардиологична общинска болница и възстановяване на Белодробна. Това са част от бъдещите планове за общинското здравеопазване, които вкупом днес изброиха кметът Здравко Димитров, шефът на здравната дирекция в общината д-р Калин Калинов, новоизбраният директор на „Св. Мина” проф. Петър Петров и проф. Александър Чирков. Градоначалникът и екипа му заявиха меко казано амбициозните си намерения на пресконференция в общината днес, провокирана от избора на проф. Петров за директор на „Св. Мина” и финансовите резултати на болницата от шестмесечието. Новината, че бившата Първа градска не е на загуба за първи път от много време очевидно е вдъхновила Димитров и Калинов да помечтаят за общинското здравеопазване . И гледайки го през розови очила да заговорят за революция в сектора. На питанията как могат да бъдат реализирали гореизброените намерения последваха отговори от типа „Ще видим!”.
„ От десет години насам за първи път „Св. Мина” е на печалба. 47 хиляди лева е печалбата за първите шест месеца”, обявиха днес кметът Димитров и д-р Калин Калинов.
„Няма да спираме дотук. Мислим за Спортния диспансер. „Кудоглу” е на дневен ред. Тя няма да бъде затваряна, продавана или с променен статут. Ще видим как ще й вдъхнем нов живот. Категорично заявявам и подчертавам, че „Кудоглу” няма да бъде събаряна. Аз грях няма да си слагам”, заяви Здравко Димитров.
Новият директор на „Св. Мина” проф. Петър Петров подчерта, че се работи не за спасението на болницата, а за развитието й.
„Беше грехота да гледам как това здравно заведение загива бавно и мъчително”, обясни мотивировката си да бъде единственият кандидат за поста директор на „Св. Мина” проф. Петров. След което благодари на ръководството на общината за разбирането и подкрепата. И тъй като преди него кметът представи бившата Първа градска като УМБАЛ, проф. Петров заяви, че това не е грешка, тъй като на тази болница й подхожда да бъде университетска. „Смятам там отново да се обучават студенти. Ще работя за привличането на нови медицински кадри и знакови имена за българската медицина като професор Чирков”, посочи кардиохирургът до себе си директорът на „Св. Мина”. Като уточни, че води разговори с други именити медици за развитие на нови дейности в болницата, без да уточнява кои и как точно би ги привлякъл. После се спря и на ковид отделението в здравното заведение, чието създаване, по думите му, било като стрес тест за екипа. В момента в него имало двама пациенти.
Проф. Петров и общината обявиха, че ще се борят за корекциите на обемите за болницата по Здравна каса, тъй като в момента те били критично ниски. Сега „Св. Мина” разполага с бюджет от 342 хиляди лева от Здравната каса, а администрацията иска той да е 450 хиляди лева. „Болница с 220 души персонал има бюджет колкото едно отделение в частна болница с 12 души персонал”, отбеляза д-р Калин Калинов.
На „революционната” пресконференция днес присъства и проф. Александър Чирков, който ще дава консултации в „Св. Мина”. Той лансира и идеята за създаването на изграждането на кардиологичен център върху общински имот, която очевидно допада на кметството. Но никой не казва как може да се реализира подобен мегапроект, който ще е на стойност минимум 50 милиона евро. Администрацията обаче явно мисли по темата, тъй като са ясни някои параметри за имагинерната болнична сграда- за изграждането й са нужни 12 декара терен. Кметът Здравко Димитров изчисли, че това може да стане в парцела на „Кудоглу”, който е с обща площ от 40 декара, като отново подчерта, че старата сграда няма да бъде събаряне и че мястото е достатъчно.