БългарияНощна смяна

Гарнизон Пловдив за втори път празнува в новата ни история (ГАЛЕРИЯ)

Дядо Николай обърка името на празника

Туристи снимаха парадното шествие по Главната

Маргарита Хранова и Христо Кидиков пяха за войниците

Николай Пловдивски: „Ако Господ не опази града, напразни биха били усилията ви“

Писаната история на най-големия съвременен гарнизон в страната – този под тепетата, започва на 4 юли (21 юни по стар стил) в далечната 1913 година, по време на Междусъюзническата война. Тогава части от Втора тракийска бригада и други формирования на Българската армия разбиват сръбската Тимошка дивизия при Криволак. Всички военни подразделения, които участвали в тези сражения – 2-ра пехотна тракийска дивизия, 9-ти пехотен полк, 11 пехотен Сливенски полк, 49 пехотен полк, 28 Стремски полк, са от Пловдив и от градовете и селата около него. Тези мъже обръщат хода на войната! Три години по-късно, със заповед на министъра на войната, този ден е обявен за празник на Пловдивския гарнизон, но отбелязването му е преустановено през превратната 1944 година.

Славната история на бойците, припомни бригаден генерал Явор Матеев, началник на гарнизон Пловдив и командир на 68-ма бригада "Специални сили". Той е и сред възродителите на традицията тази дата да бъде отбелязвана и сега. Празникът бе възстановен за пръв път през 2016 г. Днес гарнизон Пловдив  е най-големият в страната и включва три от шестте основни съединения на Българската армия – 68-ма бригада "Специални сили", 3-та авиобаза в Граф Игнатиево и 24-та авиобаза в Крумово. Тук са разположени и ключови поделения, сред които 110-и логистичен полк, Инженерен батальон и Регионално звено на Военна полиция.
 

Във вторник представителни роти от състава на гарнизон Пловдив разтърсиха с маршова стъпка и под звуците на Военния духов оркестър цялата пешеходна зона по Главната улица на Пловдив. Парадът тръгна в 18 часа от площад „Съединение“ до пл. "Централен". Множеството пловдивчани и гости на града, излезли на вечерна разходка, правеха шпалир на войниците и снимаха.  Всички обаче се питаха какво точно се случва, дори до късно вечерта в социалните мрежи валяха въпроси каква е тази заря в центъра на Пловдив.

Програмата, посветена на Деня на гарнизон Пловдив – 4 юли, включваше още: поднасяне на венци и цветя пред паметника на Гюро Михайлов и на доблестно загиналите пловдивски воини, а Пловдивският митрополит Николай отслужи заупокойна панихида за загиналите.

В поздравлението си към бойците на площада Дядо Николай честити „празника на 68-ма бригада“, а не на местния гарнизон. После ги увери, че „БПЦ е съпричастна към това тържество, защото за нея не са без значение труда, усилията, подвига, храбростта и себежертвата на българското христолюбиво войнство. За българския християнин не е без значение подвига на война, който и в мирно време бди на своя пост, да пази териториалната цялост на скъпото ни отечество, да пази мира и спокойния градивен труд и щастлив живот за българския народ.“ После цитирайки девиза на войниците „Ние можем да бъдем там, където другите не могат”, Николай Пловдивски ги увери, че „Ако Господ не опази града, напразни биха били усилията ви“.

След тържествената проверка и панихидата, в Концертна зала се състоя празничен концерт, на който Маргарита Хранова и Христо Кидиков пяха за войниците. Обявената за 21,15 часа тържествена заря – проверка започна минути преди 22 часа.

Официални гости на празника бяха зам. -председателят на Народното събрание Цвета Караянчева, министърът на отбраната Красимир Каракачанов, началникът на отбраната ген. Андрей Боцев, председателят на комисията по сигурност ген. Константин Попов, висши военни, бивши командири на щаба на Втора армия, командир от американското присъствие на авиобаза Граф Игнатиево, генерали от резерва, представители на местната и държавна власт.

Под Тепето

Екип на Под Тепето - Наистина Пловдив

Вашият коментар

Back to top button
Изпрати новина