ЖивотЗабавление

Защо архитектурната общност не одобрява общинския проект за мост над Марица?

Администрацията дори не се е запознала с дадените от КАБ и САБ предложения от пленера „По моста”

Авторите на идеята – победител в конкурса: Нашата разработка дава възможност да се преосмисли взетото от община Пловдив решение

Инженерният проект е вече факт и всяко прибавяне на „архитектура” към него би било категорично непрофесионално, смятат специалистите

Проектът на общината за нов мост над Марица разбуни духовете в архитектурната общност под тепетата. Повечето хора от бранша са срещу идеята, на която администрацията се спря без конкурс, без обществено допитване, без прозрачност. Неслучайно експертният съвет върна проекта за дообработка в някои части, особено в архитектурната. Това се случва при все, че Камарата и Съюзът на архитектите се опитаха да бъдат полезни на градската власт с организирането на пленер „По моста” това лято, който излъчи общо три най-добри предложения и един победител в конкурса, разбира се. Идеята на КАБ и САБ бе да посочи на администрацията няколко идеи, а тя, ако реши, да реализира някоя от тях. Оказа се обаче, че от общината дори не са проявили интерес към резултата от пленера, защото са имали вече друго виждане по въпроса и вече са били направили избор. Много медии обаче си харесаха визуализациите от „По моста” и постоянно ги въртят из публичното пространство, за да илюстрират текстове за бъдещото съоръжение над Марица. Под тепето потърси триото архитекти, чийто проект бе класиран на първо място от КАБ и САБ в пленера- Анастас Марчев, Владимир Гигов и Христо Гинев.

Изображенията, използвани при много от статиите за новия мост, са взети от идейните решения от пленера и нямат абсолютно нищо общо с проекта, по който се работи и който е възложен от община Пловдив. Смятаме, че ползването на тези изображения подвежда гражданите и им дава грешна представа за реалния мост, който ще бъде построен, обясняват тримата архитекти.  

Те подчертават, че до този момент никой от администрацията не е поискал да види тяхното предложение и да се запознае по – подробно с него. На мнение сме, че никакви елементи от предложенията от архитектурния пленер не биха били приложими към конкретната реална разработка, тъй като инженерният проект е вече факт и всяко прибавяне на „архитектура” към него би било категорично непрофесионално. С други думи да прибавиш към готов конструктивен проект архитектурни елементи е равносилно на това да започнеш строежа на къща от покрива или да впрегнеш каруцата пред коня, категорични са арх. Марчев, арх. Гигов и арх. Гинев.

Нашето предложение дава ново градоустройствено решение, обединяване на новия автомобилен със съществуващия ЖП-мост. Пешеходният мост е на отделно ниво – по-близо до водата, във връзка  с природата и отделен от шума на автомобилите. Ние разглеждаме връзката на моста с останалите пътни артерии на града, със спортно- рекреационните зони в близост и предлагаме възможност за етапност и планиране на бъдещата реализация. За да се случи това пълноценно се налага и известна промяна в Устройствения план. Проектът ни не е само „естетизиране на готовата инженерна конструкция”, а дава адекватна градоустройствена концепция, отговорно обемно-пространствено моделиране, естетическо и смислово решение. Нашата разработка дава възможност да се преосмисли взетото от община Пловдив решение, да се подходи адекватно и професионално, за да се получи практично, красиво и съвременно решение за премостването на река Марица, каквото би подхождало на град с история и бъдеще, като Пловдив, допълват архитектите.

Тримата са изготвили и няколко сравнителни визуализации, в които се спират на разликите между техния проект и този на общината (разгледайте изображенията).

 

Под Тепето

Екип на Под Тепето - Наистина Пловдив

2 коментари

  1. Проектът класиран на 1-во място, наистина изглежда доста по-добре и има транспортна логика. Общинския проект е пълен леш – кръгови безумия и е лишен от здрав разум. Виждам ОГРОМНА ТАПА още от сега. Въобще как им хрумва такова недоосмислено нефункционално „нещо“?!?!

Вашият коментар

Прочети също
Close
Back to top button
Изпрати новина