Националната здравноосигурителна каса (НЗОК) е взела решение да увеличи нивото на реимбурсация на лекарствата за сърдечно-съдови заболявания от април, пише Mediapool. Лекарства за сърце и кръвно от 52 групи (международни непатентни наименования) вече ще се заплащат 100% от НЗОК, става ясно от публикуваното днес решение на Надзорния съвет на фонда и приложение към него. Решението е придружено от положителни становища на Министерството на здравеопазването и Министерството на финансите.
От НЗОК съобщиха, че повече от 600 хиляди хронично болни пациенти със сърдечно- съдови заболявания ще получават от аптеките предписаните от личните си лекари лекарства от тези групи напълно безплатно или с намалено доплащане. По правило НЗОК реимбурсира 100% само най-евтиния продукт от дадена група, а за по-скъпите лекарства в същата група пациентът доплаща. Въпреки това, доплащането за пациентите ще намалее след промяната, тъй като сега НЗОК покрива медикаментите за сърце и кръвно едва на 25%.
Сред лекарствата, които ще получат по-висока реимбурсация от НЗОК са АСЕ-инхибитори, бета-блокери, лекарства от групата на сартаните, диуретици и др. Масово тези лекарства са евтини и са с цени до 10 лева с малки изключения, но сега по-голямата част от цената им се поема от джоба на пациентите, а занапред основната финансова тежест ще поема НЗОК. Това ще стане възможно след решение на Националния съвет по цени и реимбурсиране на лекарствените продукти за вписване на промените в Позитивния лекарствен списък.
Въпреки че лекарствата за сърце и кръвно не са на висока стойност, те се приемат от много хора, в това число и възрастни и според кардиолози за някои от тях доплащането е причина да не си приемат медикаментите.
Към решението на НЗОК за повишаване на реимбурсацията липсва финансова обосновка, но първоначалните разчети сочеха, че то ще струва общо 45 млн. лева – 34 млн. лева за по-високото покритие на лекарствата от НЗОК и 11 млн. лева за такса за обработка на рецепти в аптеките за 100% реимбурсираните продукти.
От Министерството на финансите (МФ) определят предложението на НЗОК за повишаване на реимбурсацията като обосновано и балансирано и го подкрепят предвид високите нива на смъртност и хоспитализации у нас, свързани с болестите на органите на кръвообращението.
От МФ цитират ежегодния доклад за здравето на ЕК за здравето, според който у нас най-голям дял от доплащанията продължават да са за медикаменти и медицински изделия – над 40%. Акцентът е върху лекарствата и предимно към частично заплащаните от НЗОК, каквито са именно продуктите за сърдечно-съдовите заболявания. За сравнение в извънболничната помощ доплащанията са между 30% и 40%, а в болничната помощ – между 5% и 15%, но пък сумите, които се доплащат там са доста по-големи от тези за лекарствата за сърце и кръвно. Така например за медицински изделия като стави, стентове, пирони и др. пациенти са принудени да доплащат хиляди левове в болниците. За избор на екип ги таксуват по 900 лева за операция и т.н. С решението да се поемат на 100% лекарствата за сърдечно-съдови заболявания на практика се прави малка стъпка към намаляване доплащането на пациентите.