БългарияВластНовини

С обиди и караници парламентът одобри споразумението с миньорите

След тричасови остри дебати, караница, размяна на обиди и обвинения, както и леки редакции, парламентът одобри в сряда постигнатото преди ден споразумение между представители на синдикатите на протестиращите работници основно от държавните мини и ТЕЦ с конкретни ангажименти, съобщава Mediapool. Те бяха определени от енергийния министър Румен Радев като трудно изпълними, но все пак е възможно изпълнението, което ядоса лидера на ГЕРБ Бойко Борисов и депутата от ДПС Делян Пеевски, който напоследък е изместил председателя на движението Мустафа Кадардайъ и дори се изживява като говорител на правителството.

Борисов дори се закани да не подкрепи споразумението, заради думите на Радев, но все пак то бе прието с гласовете на 113-ма депутати – от ГЕРБ-СДС, ПП-ДБ и ДПС. Против бяха 66 народни представители- от „Възраждане“, БСП и „Има такъв народ“, нямаше нито един въздържал се.

Не е ясно обаче дали протестиращите от въгледобивния бранш най-сетне ще вдигнат блокадата на магистрала „Тракия“ край Стара Загора, която остана там и в сряда – за шести ден, въпреки постигнатото споразумение на синдикалните лидери с политическите партии в парламента.

Обидите на депутатите от опозицията накараха в края на дебата премиерът Николай Денков да се обърне към народните представители с „уважаеми и неуважаеми дами и господа“. Той се възмути, че е чул „лъжи и просташки подмятания“ по адрес на кабинета и увери, че правителството работи по изпълнение на решенията на Народното събрание за запазване на дейността на въглищните електроцентрали. С внасянето на Плана за възстановяване и устойчивост и териториалните планове за справедлив преход на регионите Стара Загора, Кюстендил и Перник именно това се прави, отбеляза министър-председателят.

Възгласи „Оставка“ от депутатите на „Възраждане“ съпътстваха думите му.
Споразумението първо бе разгледано и прието от парламентарната енергийна комисия сутринта. След това влезе за дискусия и гласуване в пленарна зала, след като за одобрението му бе свикано извънредно заседание на Народното събрание, тъй като депутатите до четвъртък са в почивка.

Слонът в стаята

Енергийният министър Румен Радев коментира преди това пред журналисти, че постигнатата договорка е трудно изпълнима, но точките в споразумението „все пак са изпълними“.

Да не се преструваме, че „няма слон в стаята“, защото истината е, че има големи натрупвания в годините във въглищния сектор, каза още министърът. Стремежът е в крайна сметки всичко това да не се доведе до застрашаване на трайните работни места в сектора, повтори за пореден път той. По думите му всеки загубен ден в този маниер на водене на диалога е пропусната работа за по-добра актуализацията на териториалните планове на Стара Загора, Кюстендил и Перник, които протестиращите не харесват, нищо че не са се запознали тях.

Думите на Радев ядосаха Бойко Борисов и той заяви, че вчера си е сложил подписа, след като часове наред са водили преговори с миньорите и енергетиците. 

„Или да си подаде оставката, или да дойде да обясни“, добави Борисов.

Борисов: Няма да си залагам партията за аматьори

„И ако сега министърът ще казва, че това не е изпълнимо, да дойде да го каже на трибуната и да гласувам против. Как така!?“, възмути се бившият премиер.

„Аз повече няма да си залагам партията за аматьори, които не знаят единия ден какво говорят. Единият обижда миньорите, другият казва, че планът и споразумението няма да сработи. И ние сега тука ще гласуваме. За кой?“, продължи Борисов, който преди ден обяви, че ще гласува за поразумението, а премиерът Денков оттук насетне да преговаря с Еврокомисията.

Депутатът от ДПС Делян Пеевски също нападна енергийния министър за думите му, че исканията на миньорите са трудно изпълними.

„Ако енергийният министър се е подписал под нещо, което е неизпълнимо, веднага ще му искаме оставката“, заяви санкционираният от САЩ по закона „Магнитски“, който от седмици се изявява не само като лидер на Движението, но и като говорител на правителството.

Пеевски: Министърът да си мери приказките

Енергийният министър, първо, трябва да си мери приказките, вчера е бил, когато се готвеше споразумението, ако е имало нещо да каже, е трябвало да го каже, каза Пеевски. 

„Да си заминава, ако не изпълни това, което сме подписали всички. Ние сме дали доверието си на кабинета, но то не е безгранично. Ако нещо не се изпълни от обещаното на хората, ние ще бъдем с тях тук, отпред“, закани се Пеевски.

По думите му важното е хората да са доволни и да се решат проблемите. Напрежението на практика е стихнало, остават само няколко протестиращи, които си обсъждат нещата, надявам се да няма политически момент, защото видяхме, че някои партии се набъркват в протестите, коментира още Делян Пеевски.

Преди ден той бе похвален от Борисов, че „Пеевски проведе реално преговорите с протестиращите и ги доведе до успешен край, колкото и да не се харесва на умнокрасивитета“.

Лидерът на ГЕРБ определи миньорската професия като „трудна и достойна“. 

„Знаете, в Германия, като нямаше ток си пуснаха въглищните централи и това е много умно. Въглищните централи не трябва да се затварят 2038 г., а да се замразяват. При криза можем да си ги пуснем“, каза още Борисов.

Изказването му съответства на една от точките в споразумението, предвиждаща да се плаща на въглищни мощности, за да стоят в резерв, но механизмът, начинът на финансираните и откъде ще дойдат парите за това трябва да се уточни до края на 2023 г.

БСП: Това е противоконституционно

„Този проект за решение е неконституционен. Сам по себе си той предвижда ратифициране на някакво неформално споразумение, което не е в правомощията на Народното събрание. Народното събрание не може да си позволи да стигне поредното дъно в своята дейност“, заяви по време на дебата в пленарна зала Кристиан Вигенин от БСП.

Социалистическата партия бе единствената, която не присъства преди ден на преговорите с миньорските синдикати и настоява изрично за изтегляне на териториалните планове от Брюксел, което означава автоматична загуба на безвъзмездни 3.5 млрд. лв. за трансформация и нови работни места във въглищните региони.

„Това е акт само на Народното събрание и е свързан с ангажименти, които Народното събрание ще вмени на Министерски съвет“, отвърна му председателят на Народното събрание и депутат на ГЕРБ Росен Желязков, който междувременно бе обвинен от „Има такъв народ“, че действа по разпореждане на Пеевски.

Искане за корекции на споразумението

От „Възраждане“, които бяха на срещата във вторник, пък заявиха, че съгласие по споразумението не е имало. То е било разписано от част от синдикалните представители и частично от политическите организации, заяви депутатът Искра Михайлова.

Според нея проектът на решение, което трябва да вземе Народното събрание, трябва да бъде редактиран.

Обиди, обвинения, заклинания

По време на дебата депутатите се нападаха и обиждаха премиера Николай Денков и кабинета.

От опозицията нарекоха документа „срамен“ и „скандален“ и отправиха обвинения към управляващите.

„Това, което е постигнато в момента, няма абсолютно никаква категоричност за запазване работата на българските миньори. Всичко е ангро, всичко е на парче – единствено и само да се смекчи напрежението“, заяви депутатът от левицата Драгомир Стойнев.

Той обвини Денков, че е излъгал протестиращите, защото Министерският съвет още миналата година е приел Пътна карта за климатична неутралност, в която е записано, че мощностите на въглищните централи ще бъдат намалени драстично.

Реално обаче тази пътна карта едва миналата седмица влезе за одобрение в парламента и гласуването в парламентарната енергийна комисия бе отложено, заради спорове по нея.

Хули и към КНСБ

Депутатът от „Има такъв народ“ (ИТН) Тошко Йорданов пък обвини Конфедерацията на независимите синдикати в България (КНСБ) в предателство на енергетиците, защото е подписала вчера споразумението.

„В това споразумение има само пожелания с хубавия лаф от филмите: „Тати ще ти купи колело, ама друг път“. Някой друг път ще им се случи това, което искаха да им се случи. Нито една от шестте точки, с които дойдоха, ги няма в това споразумение“, заяви Йорданов.

Радослав Рибарски от управляващата коалиция ПП-ДБ коментира, че опозицията се опитва да внесе разделение в сектора.

„Което е най-малко нужно в този момент, в който ние се опитваме да запазим дейността на комплекса и да възстановим други сектори в региона. Пореден опит за подвеждане и отлагане на проблема. Това безидейно дърдорене и демонстрациите за пореден път задълбочават проблема“, заяви Рибарски.

„Цялото това шоу, което гледаме тука, то е свързано с настоящата предизборна кампания. Всъщност и от ИТН, и от „Възраждане“, и от БСП се опитват да си правят кампанията на гърба на тази трибуна, на гърба на страхове на хората. Даже се виждат и провокаторите, които са организирани на срещи, на протести, всичко останало, пак се вижда“, заяви колегата му Настимир Ананиев.

Под Тепето

Екип на Под Тепето - Наистина Пловдив

Вашият коментар

Back to top button
Изпрати новина