Народните представители не успяха да излъчат председател на парламента и при шестия опит в сряда. Следващото заседание, на което ще бъде направен опит за това, ще бъде в четвъртък, пише Свободна Европа.
До балотаж стигнаха Силви Кирилов от “Има такъв народ” (ИТН) и Рая Назарян от ГЕРБ. Нито един от тях обаче не получи достатъчно подкрепа, за да бъде избран.
Назарян получи подкрепата на 69 депутати от ГЕРБ, останалите парламентарни групи гласуваха “против” или “въздържал се”
Кирилов събра 100 гласа в подкрепа – 17 от ПП-ДБ, всички от “Възраждане”, “Алианс за права и свободи”, ИТН и МЕЧ. Против бяха 101 депутати, а 16 се въздържаха.
Депутатите “Демократична България”, част от коалицията ПП-ДБ, не участваха в гласуването на балотажа. По този начин те свалиха кворума, а с това и нужния брой гласове за избор на председател. Въпреки това Силви Кирилов не събра достатъчно подкрепа.
“Нашето решение е да не пречим на гласуването”, каза Божидар Божанов от ДБ.
ПП-ДБ се раздели при гласуването за Силви Кирилов. Коалицията оттегли собствения си кандидат за председател на парламента Андрей Цеков преди седмица, като част от депутатите подкрепиха предложения от ИТН Кирилов.
ДБ обаче отказа да гласува за него и каза, че няма да участва в мнозинство, което зависи от проруската националистическа партия “Възраждане”. Представители на фракцията определиха това като “капан, заложен от ГЕРБ”.
Депутатът Явор Божанков от ПП също не подкрепи Кирилов и аргументира вота си в сряда с моменти от биографията на кандидата на ИТН, които смята за спорни.
Сред тях той посочи негово съдружие с бившия премиер Любен Беров, управлявал с мандата на ДПС, участие в ръководството на партия “Лидер” на Христо Ковачки и участие в управата на дружество, в което дялове има Йордан Христов – съпруг на Борислава Йовчева – жената, с която се твърди, че лидерът на ГЕРБ Бойко Борисов има дете.
По думите на Божанков тези факти от биографията на Силви Кирилов означават, че “се опитват да накарат ПП-ДБ да избира между две ченгеджийски схеми”.
Кирилов отговори на обвиненията от трибуната на парламента и каза, че е канен в тези позиции като “професионалист с определени качества”. По професия Кирилов е лекар.
Тошко Йорданов от ИТН – партията, която издигна Кирилов – отговори на Божанков с обиди.
Другите двама кандидати за председател на парламента бяха Наталия Киселова от БСП и Петър Петров от “Възраждане”, но те не достигнаха до балотаж.
Народното събрание (НС) не може да започне своята работа, преди да бъде избран негов председател.
Това не е първият път, в който НС не може да излъчи председател. В 48-ия парламент той беше разрешен, като беше избран най-възрастният народен представител – Вежди Рашидов от ГЕРБ. Тогава Бойко Борисов каза, че „разумът е надделял“.
Със същия аргумент ИТН предлага Кирилов, който е най-възрастният депутат в 51-вото Народно събрание.