ПОД ТЕПЕТО има нов епизод!

Гледай сега!
Под небето

Роботи и електрическа дъга от трансформатор на Тесла посрещат 250 кандидат-студенти в Техническия

Двеста и петдесет гости са потвърдили участието си в Деня на специалностите от инженерното направление “ Електротехника, електроника и автоматика” , който ще започне в 13 часа на 25 март в аулата на Техническия университет – филиал Пловдив /ул. “Цанко Дюстабанов” 25/. Домакини ще бъдат преподаватели и студенти от специалностите “Електротехника”, “Електроника”, “Автоматика, информационна и управляваща техника”. Статистиката на Техническия университет-филиал Пловдив показва, че това са едни от най-търсените специалности и в тях се обучават годишно над 600 бакалаври, магистри и докторанти. “Честно казано приятно ни е, но и малко се притесняваме от големия интерес на родители и ученици от гимназиите в областите Пловдив, Кърджали, Смолян и Пазарджик”- сподели един от организаторите на събитието доц. д-р инж. Крум Кутрянски, заместник-декан на факултет “Електроника и автоматика” в ТУ – филиал Пловдив.

С кандидат-студентите и техните родители ще се срещнат и разговарят както преподаватели и студенти от вуза, така и представители на поканените 12 фирми от региона на Пловдив – АВВ, Шнайдер електрик, Филкаб, Сенсата текнолоджис, Айгер, Дзобеле и др. “Отивам да се срещна с бъдещите инженери и да ги уверя, че тук в Пловдив ги очакват с нетърпение фирмите от Тракия икономическа зона, които са готови да подпомагат със стажове, допълнително обучение, предложения за почасова работа и дори с финансова подкрепа новия випуск студенти”, каза инж. Пламен Панчев – съуправител на Тракия икономическа зона.

Студентите от Техническия университет – филиал Пловдив са решили да изненадат своите бъдещи колеги и техните родители с топло посрещане от уникални роботи – собствено производство на състезателите от вузовския клуб по роботика RED, който е сребърен медалист в националното първенство по роботика в България. Студенти от другите катедри също са се постарали с впечатляващи изделия. Младите инженери от катедра “Електротехника” ще покажат трансформатор на Тесла с неговия невероятен ефект на високоволтова дъга. Ще бъдат показани и студентски разработки от всички 4 катедри на ТУ – филиал Пловдив, които празнуват на 25 март.

 В приветствието си към нашите бъдещи колеги и техните родители ще подчертая, че днес вече не е проблем нашите випускници да си намерят работа по специалността, включително в региона на Пловдив, каза доц. Иван Костов – ръководител на катедра “Системи за управление”, в която е специалността “Автоматика, информационна и управляваща техника”. “Така че всеки, който започне и завърши инженерното си обучение в ТУ – филиал Пловдив прави гарантирана инвестиция в своето бъдеще. Практика е компаниите да сключват трудови договори още преди завършването им и да ги подпомагат както в обучението, така и финансово чрез плаващо работно време и заплащане на магистратурите” – заключи доц. Иван Костов.

Гостите на Деня на специалностите “ Електротехника, електроника и автоматика” ще получат информация за качеството на образованието, което могат да получат във вуза. Пловдивският филиал на Техническия университет има оценка над 9,5/10 на Националната агенция по оценяване и акредитация. Всяка година над 40 студенти от тези специалности отиват на 3-месечно обучение по международни програми в чуждестранни университети, по телевизионен мост с Масачузетския технологически университет най-будните млади инженери присъстват виртуално на избрани лекции на световни учени, достъпът до научна литература е абсолютно безплатен. В последна сметка пловдивските инженери от Техническия  университет – филиал Пловдив получават дипломи, които са приети и ценени в Европейския съюз и в САЩ.

= Състезание =

В деня на Деня на специалностите от инженерното направление “ Електротехника, електроника и автоматика” Техническият университет традиционно е и домакин на регионално състезание по електроника “Мога и зная как”. В него участват състезатели от 9 училища от Пловдив, Петрич, Благоевград, Гоце Делчев, Мадан, Смолян, Кърджали, Панагюрище и Кюстендил. Отборите са разделени в две възрастови групи. По-малките състезатели – от 9 и 10 клас ще работят върху еднакви електронни устройства, а старшата възрастова група на ученици от 11 и 12 клас ще сглобява различни непознати електронни устройства. На старта всички ще направят 20 минутен тест с въпроси, който също ще има значение за крайната им оценка. Всички състезатели, които постигнат определена висока оценка от състезанието впоследствие ще имат право да запишат без изпити избрана от тях специалност в Техническия университет – филиал Пловдив. Организацията и разходите по състезанието е поета от фирма Пасат електроникс. 

Под Тепето

Екип на Под Тепето - Наистина Пловдив

Вашият коментар

Back to top button
Изпрати новина