БългарияЖивотНовини

Как живеят младите с войната в Украйна?

Автор: Емил Костов

Продължаващата война на Русия в Украйна все още е сред темите на младите хора. Сред първоначалния страх и несигурност обаче, те все повече я възприемат като нещо, което едва ли ще ги засегне пряко. 

Събеседници:

Даниел Джинсов, председател на Младежкото сдружение за развитие на Балканите

Мария Славова, председател на „Младежки център за развитие – Взаимопомощ“, Казанлък

Иван Семков – предприемач

25-годишната украинска журналистка Ана Лвова, която живее във Варшава от близо 6 години (продукция на Polskie Radio)

Лорин Джон, на 21 години,  журналист в радио Зауерланд в Северен Рейн-Вестфалия (продукция на AMS – Germany) 

Линда Лутс, студентка и бивш делегат на ООН за Севера (продукция на Radio Kuku – Estonia) 

Володимир Семерий -19-годишен украинец, бежанец от войната и студент в Тартуския университет в Естония  (Radio Kuku – Estonia) 

Инвазията на Русия в Украйна продължава вече повече от година и 9 месеца. След първоначалните реакции на покруса и потрес от сцените на насилие и разрушения дойдоха ежедневните информационни обзори за сблъсъци в оспорвани от двете армии райони. В същото време тръгна и нов конфликт след атаката на групировката „Хамас“ срещу Израел. Всичко това неизбежно сваля част от вниманието към продължаващата война на североизток от България.

Според Даниел Джинсов, председател на Младежкото сдружение за развитие на Балканите, войната се приема като нещо, което е там и което очевидно ще продължи. 

Мария Славова, която е председател на Младежки център за развитие-Взаимопомощ Казанлък, се е срещнала в Испания с руски студенти в западни държави. Те пишат статии против войната, които в родината си едва ли биха публикували, дава си сметка Мария.

За 19-годишния Володимир Семерий, украинец, бежанец от войната и студент в Тартуския университет, помощта, която получава в Естония, е много важна. Естонката Линда Лутс, която също е студентка, си припомня страха от първите дни на войната, когато хората в страната са смятали, че руската армия може да ги атакува. Първата мисъл пък на Лорин Джон, на 21 години,  журналист в радио Зауерланд в Северен Рейн-Вестфалия, Германия, е била, че може да бъде призован в армията.

Помощта от Естония за Украйна продължава, но напоследък има спорове дали финансовите дарения отиват наистина по предназначение, признава Линда.

Според младия предприемач Иван Семков войната в Украйна все още е сред водещите теми на разговорите у нас в България, но и в този случай поколенческите различия са съществени. 

А 25-годишната украинска журналистка Ана Лвова, която живее във Варшава, смята, че и самите украинци донякъде са свикнали с войната. Но в същото време, според нея, са оценили важността на спокойствието и тишината, когато няма въздушна тревога и семействата могат да излязат на разходка.

Подкастите от поредицата „Generation Z / Поколение Z“ са съдържание, предоставено от европейската радиомрежа Euranet Plus, която се състои от 13 водещи медийни оператори в Европейския съюз. Съдържанието е продуцирано от БНР и достига до вас благодарение на партньорството с Под тепето.

Под Тепето

Екип на Под Тепето - Наистина Пловдив

Вашият коментар

Back to top button
Изпрати новина