ИзбориНовини

„Газпром“ няма да работи с България

Москва е взела решение да не дава газ на България

Кремъл е решил „Газпром“ да не работи с България. Това твърди служебният енергиен министър Росен Христов в интервю пред германската журналистка Ребека Щегман, предоставено на „Капитал“.

„Има решение в Русия „Газпром“ да не работи с нас. Не знам доколко това е официално или не. Но ние се опитваме да изпратим съобщение до Русия, че сме готови да подновим преговорите в рамките на настоящия договор. При определени условия и това са условията, предоставени от Европейската комисия, които Германия също следва“, обяснява Христов.

„Не трябва да компенсираме или да правим политически ход, с който да угодим на „Газпром“ и да го направим по-щастлив и сговорчив“, заявява министърът.

По негово мнение правителството на Кирил Петков е реагирало „много емоционално“ в отношенията с Русия.

„Газпром е вторият най-евтин доставчик на природен газ от тези, с които сме в комуникация или преговаряме“, казва Христов.

Той посочва и че азербайджанският газ е най-евтиният и допълва, че руският газ е „вариант, който трябва да проучим“.

„Имам предвид, че имаме договор, който изтича в края на годината, имаме количества, които трябва да вземем – ако не вземем, има клауза, която е вземи или плати. Така че потенциално рискуваме да отидем на арбитраж. Наистина не разбирам политизирането на този въпрос, трябва да мислим по практичен начин“, казва министърът.

Според Христов става дума само за вече договорен газ и кабинетът не е направил завой към Москва.

„Всичко, което ни трябва, е да вземем договорения газ. Не обсъждаме нови договори. Не обсъждаме разширения. Не обсъждаме увеличаване на обемите“, заявява той.

Кабинетът планира да разнообрази доставките с газ от Турция и Гърция, както и да осигури слотове, на които да се доставя втечнен газ от големи компании като Cheniere, Sempra, European Totale Energie, Shell, добавя министърът.

„Тогава можем да кажем, че сме диверсифицирали и можем да стоим далеч от Русия“, счита той

Колкото до отказа на служебното правителство от 6-те танкера с американски втечнен газ, договорен от кабинета „Петков“, Христов твърди, че първо е трябвало да се запазят слотове, а след това да се иска оферта. Според него цялата сделка е била  замислена „по много грешен начин“.

Под Тепето

Екип на Под Тепето - Наистина Пловдив

Вашият коментар

Back to top button
Изпрати новина