ИзбориНовини

Чило Попов: Общината като работодател да се отвори към учениците за професионалната им ориентация

“Общината като работодател в много специалности и професии може да отвори врати за ученици с различни интереси, да предостави място и средства за запознаването им с възможностите за работа”. Това каза кандидатът за кмет на пловдивския район “Централен” Чило Попов, издигнат от “Продължаваме Промяната – Демократична България”, на дискусия вчера в Пловдив на тема “Образование и професионално развитие”. В нея взеха участие Елисавета Белобрадова, заместник-председател на парламентарната  комисия по образование, кандидатът за кмет на Пловдив от ПП-ДБ проф. Ивайло Старибратов и Борислав Матеев, кандидат за кмет на район ,,Източен”, също от ПП-ДБ .

И четиримата политици настояха общината да стане активен участник в реализирането на дуалното обучение (учение чрез работа), като се осигурят места за ученици от професионални гимназии в общинската администрация, включително в районните кметства, както и в общинските търговски дружества.

Чило Попов предложи още община Пловдив в партньорство с пловдивския филиал на софийския Технически университет да създаде съвместен проект за транспорта в Пловдив. Както и местната управа да поощрява училищата да преподават и знания, свързани с историята, културата и изкуството на града.

Борислав Матеев акцентира върху възможностите на „триъгълника на знанието“ от гледна точка на общинската администрация: реално тя може да бъде част от триъгълника „потребители – обучители – бизнес“. От практиката си  на университетски преподавател той вижда как завършващите не знаят къде и какви реални възможности имат за работа. “А с двете си висши учебни заведения Пловдив покрива всякакви специалности и общината може да подпомогне професионалното ориентиране на студентите. Има и много добри проекти, които не се реализират”, каза Матеев.

Елисавета Белобрадова посочи като голям проблем за страната все по-големия брой младежи, които отиват да следват в чужбина и нуждата институциите и обществото да намерят аргументи, с които да ги убедят да останат в България.

Един от основните проблеми, който се открои по време на срещата, е липсата на данни за наситеността със специалисти в определена професия, без които не могат да се създават политики. Дискутиран бе и проблемът с огромната бумащина, с която са натоварени директори и учители, и която ограничав времето им за реална работа. “Това демотивира кандидатирането на подходящи хора за директори, а директорът е най-важен: ако управлява добре всички процеси в училище, за кратко време може изцяло да го промени!”, каза Белобрадова.

Купуването и продаването на гласове е престъпление

Под Тепето

Екип на Под Тепето - Наистина Пловдив

Един коментар

Вашият коментар

Back to top button
Изпрати новина