ГрадътЖивотКултураНовини

Ученици от Алекото показаха забележителностите на Пловдив на свои връстници от Гърция

В края април 2023 г. ОУ “Алеко Константинов” – град Пловдив отново бе домакин на две групи с ученици и учители от българските неделни училища  „Св. св. Кирил и Методий“ в гр. Атина и Гръцко-българското културно-образователно дружество в Дикеа, гр .Орестиада – Гърция. Посещението бе планирано в рамките на проектите “Заедно в Пловдив” и “Опознаваме България и я обичаме – заедно в Пловдив” по Националната програма „Роден език и култура зад граница“ на МОН, модул “Партньорства”.

Предишното посещение на ученици и учители от българското неделно училище “Св. Св.К ирил и Методий” – град Атина в ОУ “Алеко Константинов” бе през юни 2021 година и остави трайни и незабравими преживявания и приятелства.

 В рамките на проекта, учениците и техните ръководители имаха възможност да общуват на родния си български език, да учат и споделят със своите връстници, да опознаят Пловдив и да се докоснат до богатото му културно-историческо наследство.

С работилница на словото и театрална литературна игра, с песни, танци и много усмивки премина срещата в ОУ “Алеко Константинов”, след което участниците от трите училища продължиха заедно своето пътешествие по следите на времето в Стария град и Епископската базилика на Филипопол.

Приключението продължи в търсене и свързване с българския дух в Сопот, Калофер и Карлово, където децата и техните учители посетиха заедно къщата музей на Иван Вазов и Радиното училище в Сопот, поклониха се пред паметника на Вазов, а в Калофер се докоснаха до автентичния дух на Даскал Ботевото училище, къщата музей на Христо Ботев и мемориалния паметник на поета революционер. С рецитали и драматизация, танци и много усмивки учениците и техните учители се потопиха в неповторимата българска възрожденска атмосфера и духовност, а за финал оставиха своите послания в собствено дърво на паметта.

Заредени с много положителни емоции и впечатления от изминалите четири дни, обогатени с нови знания и приятелства, децата се свързаха емоционално със своя роден български език, с историята и културата на град Пловдив и на България.

 Чудното приключение приключи с благодарност и очакване за нови вдъхновяващи истории и срещи.

Дежурен Редактор

Екип на Под Тепето - Наистина Пловдив

Вашият коментар

Back to top button
Изпрати новина