
По повод предстоящите екологични празници – 21 май (Европейски ден на мрежата „Натура 2000“) и 22 май (Световен ден на биологичното разнообразие) обновеният Информационен център на Регионалната инспекция по околната среда и водите – Пловдив (РИОСВ – Пловдив) се превръща в истинско средище на емоции, знание и изкуство. Той става временен дом две въздействащи пътуващи изложби – „Оживялата изложба“ и „Голямото завръщане – 2“.
Първите гости на официлното откриване бяха ученици от 11 клас, профил „Химия и биология“ от Хуманитарната гимназия – Пловдив, които пристигнаха заедно със своите преподавателки Янушка Узунова и Ирина Михова-Нанкова. Те бяха посрещнати от експертите на РИОСВ – Пловдив и Зелени Балкани, а атмосферата се изпълни с удивление, любопитство и усмивки. Младежите останаха истински впечатлени от реалистичните макети на редки птици и с ентусиазъм си направиха селфита и фотосесии с атрактивните експонати – един спомен, който ще споделят със своите приятели и близки.
„Оживялата изложба“ – когато природата проговаря чрез изкуството
Създадена от Сдружение „Зелени Балкани“ в рамките на международната инициатива „Европейски зелен пояс“, изложбата представя макети в реален размер на застрашени видове птици, сред които царски орел, черен лешояд, червеногуша гъска и белошипа ветрушка и мн. други. Изработени от български творци с внимание към детайла и устойчиви материали, скулптурите съчетават художествена прецизност с дълбоко послание за опазването на природата.
Изложбата разказва и за дейностите по проект BESTbelt, реализиран с партньорството на Зелени Балкани, турската организация „Обратно към природата“ и германската фондация EuroNatur. Обект на изложбата са срещащите се редки и защитени видове в съхранените местообитания, попадащи в пограничните райони между България и Турция, днес обединени в международната инициатива Европейски зелен пояс.
Акцентът бе поставен и върху увенчаните с успех повече от десетгодишни усилия за възстановяване на гнездящата популация на белошипата ветрушка в България – една от най-вдъхновяващите истории за връщането на дивата природа там, където някога е била изчезнала.Експертите от „Зелени Балкани“ – д-р Градимир Градев и Ирина Кирова – споделиха вълнуващи истории за усилията и победите по пътя към опазването на тези крехки, но горди обитатели на небето, осъществявани в рамките на проект „Живот за белошипата ветрушка“ LIFE19 NAT/BG/001017, изпълняван от неправителствената организация с подкрепата на Програма LIFE на ЕС. Особено вълнение сред младежите предизвика фактът, че преди десетилетия белошипата ветрушка е гнездила именно на тепетата на Пловдив – град, който сега отново е част от нейното завръщане.
„Голямото завръщане – 2“ – където изкуството среща науката
Втората изложба, „Голямото завръщане – 2“, подчертава силната връзка между художественото виждане и научната точност. Създадена от Дружеството на анималисти, флористи и научни илюстратори – ДАФНИ, експозицията включва впечатляваща колекция от научни илюстрации, живопис, графика и дигитални изображения. Творбите показват как артистът може да бъде съюзник на природозащитника – чрез красота, послание и прецизност.
Сред експонатите се открояват както илюстрации, използвани в научни издания, брошури и плакати, така и нови, досега непоказвани произведения. Редом с утвърдени автори, място намират и млади таланти, които с вдъхновение и енергия продължават да създават изкуство, отдадено на дивата природа.





РИОСВ – Пловдив кани гражданите и гостите на града да посетят изложбите и да се потопят в света на дивата природа, представен като пресечна точка на изкуството и научния труд. Те ще останат в Информационния център на екоинспекцията през следващите две седмици. За по-големи групи е препоръчително предварително записване на телефоните на институцията.