ПОД ТЕПЕТО има нов епизод!

Гледай сега!
ГрадътНовини

Kонференция в ПУ събра учени, изследователи и експерти

Широки дебати за връзката между околната среда и здравето предизвика конференция на „Жан Моне център за високи постижения“ на 10- ти и 11-ти октомври. Темата „Околна среда и здраве: социо-технически бариери и перспективи за издигане на качеството на живот на човешките колективи“, освен че предизвика задълбочена дискусия, създаде и предпоставка за последващи събития. Вълна от въпроси издаваше големия интерес по отделните панели, а екипът на центъра за пореден път успя да събере учени, изследователи и експерти от различни научни и професионални направления и сектори. 

Първият ден от събитието беше обявен с призив: „Трябва да се превърне в традиция да откриваме учебните години с научни конференции, а не само с раздаване на студентски книжки“, това заяви доц. Тихомир Митев – ръководител на катедра „Приложна и институционална социология“ към ПУ и член на „Жан Моне център“- организатор на събитието

C:\Downloads\525A0556.jpeg

Той допълни, че мотивацията за тази конференция е била продиктувана и от изпълнението на стратегията на центъра да се работи за изграждане на мостове между отделните науки, институциите и гражданските организации. „Срещаме специалисти, които иначе не биха се срещнали. С това не само осъществяваме връзка помежду им, а и трасираме бъдещи мостове.“, коментира организаторът на събитието. „Отзивите от миналогодишния форум ‘Младежка академия за зелени лидери ‘ ни даде увереността, че правим нещо различно и стойностно, което носи след себе си нови инициативи, полезни за обществото“, споделя с гордост доцентът и даде заявка за нови платформи за диалог между различните научни и професионални направления.

Деканът на Философско-историческия факултет и социолог на неравенствата – доц. д-р Стойка Пенкова даде старт на конференцията с акцент върху значимостта на връзката между околната среда и здравето в контекста на подобряването на качеството на живот и разпределянето на публичните блага, свързани със здравното състояние на населението.

C:\Downloads\525A0569.jpeg

 „Нарастването на грижата за здравето и качеството на живот е свързана и с разрастването на претенциите за повече публични блага.“,  категорична е доц. Пенкова. Според нея публичните политики неравно разпределят публичните блага и с това изключват социални групи от този обхват, в резултат на това се възпроизвеждат на нови социални неравенства. В този смисъл тя определи конференцията като „съвсем навременна“ и „свързана с горещи проблеми“ и поздрави колегите си за богатата програма.

В първия панел на конференцията, доклади представиха доц. д-р Ивелин Моллов от Биологическия факултет на Пловдивския университет и директорът на НАО Рожен – доц. д-р Никола Петров. Присъстващите имаха възможност да се включат с разсъждения върху темата “Човешките колективи, околната среда и климатичните промени“.

Във втория панел се дискутираха практическите проблеми в изследванията на околната среда и контрола на замърсяването на въздуха, водите и почвите. Панелисти бяха гл. ас. д-р Атанас Терзийски от Химическия факултет, доц. д-р Гана Гечева и Гергана Кирилова от Биологическия факултет на университета. Те споделиха иновативни решения за подобряването на въздуха и общественото здраве. Екипът на доц. Атанас Терзийски е разработил устройства, с които се измерват стойностите на елементите въздуха – фини прахови частици, радон и др. Няколко такива вече са поставени в България, а целта им е с наличните данни да известяват обществото за високите стойности. Доц. д-р Гана Гечева сподели за инициативата по проект ДУЕКОС за поставяне на стени от мъхове, които да благоприятстват качеството на въздуха. Няколко такива вече са поставени в агломерация Пловдив. Следващият ѝ доклад бе за изкуствените влажни зони, чиято функция е да пречистват отпадъчни води, които са промишлени. 

В последния за деня панел, доц. д-р Ангел Джамбов, ас. д-р Костадин Костадинов и проф. Донка Димитрова от Медицинския университет в Пловдив представиха изследвания върху връзката на замърсяването на въздуха и характеристиките на градската среда със здравето на населението. Панелът бе закрит с доклад “Приземен радон и здраве: пресечна точка на физико-химия, медицина и социология” на проф. д-р Иван Чалъков, който е и ръководител на Център за високи постижения „Жан Моне“

Доц. д-р Андрей Кузнецов от Център за международно образование в Ереван, Армения представи първия доклад за втория ден от конференцията, след което думата бе дадена на професора и доктор на философските науки Стоян Ставру. Те коментираха мястото на природата и околната среда в социалната уредба и правния мир на съвременните общества.

Участие в панела „Екология и гражданско общество: практически проблеми и резултати“ взеха главният експерт в отдел “Контролна дейност” към дирекция „Контрол на околната среда“ на РИОСВ-Пловдив – Назиле Скендер, Ласка Ненова и Биляна Милева от Сдружение БГ Бъди активен, докторът по семиотика Христо Панчев и Христо Христозов от „Дишай, Димитровград“. Двудневната конференция завърши с дълга дискусия, множество предложени алтернативи, заявка за по-висока информираност на гражданите относно научните достижения и потенциалните опасности за здравето, дейности за опазването на общественото здраве от страна на държавните институции и много разменени контакти за бъдещи проекти.

Под Тепето

Екип на Под Тепето - Наистина Пловдив

Вашият коментар

Back to top button
Изпрати новина