Градът

Изживей Тракия!

Панелният квартал разкрива красивите си тайни в One Architecture Week

Седмицата на архитектурата променя голям квадрат от района със съучастие на жителите му

Алманах за Тракия, филм, изложба и интерактивна онлайн карта на цялата градска зона са част от акцентите на фестивала

Според проучването на Тракия, 104 милиона евро е оборотът на малкия бизнес в квартала през 2014г.

Другото лице на живота в панелка. Това ще ни покаже тази година One Architecture Week. Международният фестивал за съвременна архитектура и градска среда ще се проведе в третия по големина квартал в България- Тракия, като се е заел изцяло с визията и живота в този толкова голям жилищен район. Организаторите от Едно са положили огромни усилия в последната година, за да ги представят пред публиката в рамките на десет дни, а мотото на програмата е „Действие”. Стартът е на 30 септември, Деня на Тракия. Седмицата на архитектурата ще започне от паркинга на бившия магазин Пени, който в момента е тотално преобразен и ще е ядрото на фестивала. Там, в Халето, вече се подрежда голямата изложба на One Architecture Week. Тя ще се казва „Живи пространства” и се курира от американската архитектка Меган Луенбърг, която живее и изследва панелния квартал вече повече от година и половина. Тя ще разкаже за начина на живот в Тракия отвътре и цели да разбие стереотипите за „сивотата на гигантската панелна спалня”.

Всъщност, тази градска среда е типична за 40 процента от българите. Но тя е и европейска градска среда, каза директорът на фестивала арх. Любо Георгиев, като нагледно даде примери от кметството в Тракия с подобни градски зони в Чехия и Холандия.

Промяната на Тракия в последните 25 години се е случила изцяло с действията на хората, понякога хаотични и конфликтни. Но тези действия са променяли тази огромна градска зона. Ще ползваме именно тази енергия на жителите на квартала, за да направим нашата градска намеса. Тя ще е в пространството между първите блокове от изграждането на района с номера 1,2 и 3, обясни арх. Георгиев. Решението за въпросната намеса се е родило след десетдневни срещи и беседи с жителите на трите блока, а те от своя страна са се включили активно в промяната на средата, заедно с архитекти от Австрия, България, Франция и Полша. Тракийци с доброволен труд преформатират стара беседка, изоставеното езерце и изграждат красива детска площадка. В началото веднага след нашата покана за общи действия и гражданско участие, бяхме отчаяни. В първите два дни от дейностите се включиха единици възрастни хора и деца. Жителите на блоковете ни наблюдаваха от терасите си, но в един момент започнаха да се включват. И станаха много. Вчера заедно с архитектите са работили над 50 човека от трите панелни блока, доволен е директорът на Седмицата на архитектурата.

Другите основни акценти на фестивала са филмът „Познавате ли архитекта?”, който събира за първи път заедно проектантите на панелния квартал. Премиерата на 27-минутната лента ще е на 1 октомври, в Халето. В същия ден там ще бъде представен и огромният изследователски труд по проучването на квартала, събран в книгата „Алманах на панелна Тракия” на арх. Нина Толева. В 200 страници, издадени от Жанет 45, ще бъде представено изследването на градската зона, което разкрива всички детайли от живота й. Като например любопитния факт, че жилищният район има своя собствена вътрешна икономика. Тя е съставена предимно от малки семейни фирми, чийто оборот през 2014г. е бил 104 милиона евро. Според изследването, по което са работили десетки доброволци, специалисти и администратори от районното кметство, над 70 процента от жителите на квартала са участвали или биха участвали в промяна на средата. Огромен по обеми труд е и интерактивната онлайн карта, която вече действа и ще е  достъпна за всеки. Тя събира цялата налична информация за квартала.

Основна част от фестивала е и професионалният Форум. Във втория уикенд от програмата, Седмицата на архитектурата ще даде подиум на 16 лектори от 3 континента, които ще разкажат за световният си опит във въвличането на граждани в измислянето и поддръжката на градска среда. Ян Геел от Дания (с подкрепата на Посолство на Дания в София), Момойо Каиджима от Япония (с подкрепата на EU JAPAN FEST), Меглена Златкова от България и Мишел Провоуст от Холандия  (с покрепата на Creative Industries Fund) са някои от най-ярките имена в програмата на Форума.  

Куратори на One Architecture Week  2016 са румънското studioBASAR, които са интересни с работата си в панелни квартали в Румъния. Фестивалът се организира от Фондация „Едно за Култура и Изкуства” с подкрепата на Община Пловдив и “Фондация Америка за България“.

Дежурен Редактор

Екип на Под Тепето - Наистина Пловдив

Вашият коментар

Back to top button
Изпрати новина