БългарияИзбориНовини

„Да, България“ ще кандидатства за членство в ЕНП – ВИДЕО

„Да, България“ ще кандидатства за членство в Европейската народна партия (ЕНП). Решението беше взето наТретата национална конференция на партията в събота в София. 

„За“ ЕНП са гласували 533 делегати, за членство в Алианса на либералите и демократите за Европа (АЛДЕ) – 36, а за неприсъединяване към нито едно политическо семейство – 45 души.

В обръщението си към делегатите председателят Христо Иванов препоръча членство в ЕНП. Към ЕНП принадлежат ГЕРБ, СДС и ДСБ, която е партньор на „Да, България“ в коалицията „Демократична България“, съобщи Mediapool.bg.

„Да, България“ излезе с предложение към „Демократи за силна България“ (ДСБ) и „Зелено движение“ (трите са част от коалицията „Демократична България“) да консолидират работата в „Демократична България“ с общи заседания на органите на трите формации и програмен борд, който да изготви „нова програма на обединението за свободна, сигурна и модерна България“.

Покана да се присъедини към програмния борд е отправена и към „Продължаваме промяната“.

Въпрос на преценка е, очакваме да се включат в дебатите, каза Надежда Йорданова, член на Изпълнителния съвет на формацията.

Тя допълни, че за участие в борда ще бъдат поканени и широк кръг експерти.

Това е стъпка към по-добро функциониране на „Демократична България“, защото сме длъжни да осигурим по-добро и адекватно представителство на демократично и дясно мислещите хора, обясни бившият правосъден министър в отговор на въпрос дали не е крачка към сливане с ДСБ в една партия.  

Партията даде положителна оценка на кабинета

От „Да, България“ дават положителна оценка за работата на кабинета и постигнатите резултати. Това се посочва в приетата от партията резолюция за актуалната политическа обстановка и необходимостта от формиране на антикорупционно мнозинство. Текстът е публикуван на страницата на формацията.

„Оценяваме положително работата и постигнатите резултати от кабинета под водачеството на акад. Николай Денков и вицепремиера Мария Габриел. Благодарим им за конструктивното и отговорно към страната поведение“, пише в резолюцията, приета от делегатите на Третата национална конференция на формацията.

Разбираме необходимостта да бъде излъчено правителство, което да гарантира продължаването на реформите и стабилния евроатлантически курс на страната, се посочва още в документа.

Подкрепа за ротацията под условия

От формацията смятат, че този формат на ротационно управление с акцент върху програмната основа на необходимите за съставянето му политически компромиси и отстъпки заслужава да бъде подкрепен за още девет месеца, при положение, че бъде постигнат ясен политически ангажимент за конкретни реформи в следните направления:
правосъдие, на основата на концепцията на законопроекта за нов Закон за съдебната власт, изработен от широка работна група в Министерството на правосъдието; реформа на службите за сигурност, на основата на внесените от „Продължаваме промяната – Демократична България“ (ПП- ДБ) законопроекти; създаване на модерна рамка за киберсигурност с гаранции за ефективен демократичен контрол; попълване на Комисията за противодействие на корупцията (КПК) с обществено убедителни фигури; разширяване правомощията на парламентарните анкетни комисии; създаване на ефективна и ефикасна система за противодействие на дезинформацията и пропагандата.

Според „Да, България“ форматът на ротационно управление заслужава да бъде подкрепен за още девет месеца, при положение че бъдат актуализирани управленската и законодателна програми; бъде гарантирано запазване и увеличаване темпото на усилията за присъединяване към еврозоната, завършване на техническото присъединяване към Шенген по суша, модернизация на армията, инвестициите в заплащане и условия за личния състав, разширяване взаимодействието в рамките на НАТО и оказването на военно-техническа помощ за Украйна, бъде уреден детайлен механизъм за попълване на регулаторите, гарантиращ избор на най-добрите кандидати по ясни критерии чрез: конкуренция при издигане на номинации; отказ от издигане и подкрепа на ярки политически номинации; задълбочени проверки за интегритет, професионални качества и доказана независимост; гаранция за ясна политическа отговорност на партиите от мнозинството, осигурена чрез ангажимент за общо вземане на решение и вето, аргументирано с конкретните критерии за избор.

При решенията за попълване на органите на съдебната власт и КПК, изискващи мнозинство от две трети, решенията за подкрепа на допълнителни кандидати да се вземат при условията на обвързано мнозинство, вето и критерии, свързани с избора на най-добрите кандидати.

За да бъдат гарантирани прилагането на тези ангажименти е необходимо договарянето на обвързано мнозинство между ПП-ДБ и ГЕРБ-СДС и отказ от плаващи мнозинства, подписване на споразумение, уреждащо всички гореописани въпроси, както и механизмите за вземане на решения между страните.

Единствено ясен и конкретен ангажимент за реформи и тяхната планомерна реализация може да обоснове подкрепата за излъчване на кабинет, се посочва в резолюцията.  

Атанасов иска общи органи за вземане на решения в ДБ

За по-сериозно обединение в „Демократична България“ и общи органи за вземане на решения, се обяви в изказването си пред Третата национална конференция на „Да, България“ председателят на ДСБ Атанас Атанасов.

Той подчерта, че България има нужда от своите обединени евроатлантически сили и това е обща задача. Смятам, че особено в „Демократична България“ трябва да работим за по-сериозно обединение, за общи органи, които да вземат заедно решения, както и да привлечем най-младия сегмент – „Продължаваме промяната“, да водим заедно България по правилния път, заяви Атанасов.

Снимка: БГНЕС

Под Тепето

Екип на Под Тепето - Наистина Пловдив

Един коментар

Вашият коментар

Back to top button
Изпрати новина