За първото ново пловдивско училище е задължително да има архитектурен конкурс, а не нова поръчка на инженеринг

 „В световната практика методът „инженеринг“ е много спорен, защото строителят диктува на проектанта какво и как да прави. Интересът на строителя е да осигури минимално качество на максимална цена. По тази причина инженерингът е абсурден метод, когато става дума за опазването на културно наследство. Инженерингът в реставрацията е практика на непрозрачност и безконтролност, а вероятно и на корупция”.

Това заяви в позиция относно проекта за Небет тепе директорът на НИНКН и бивш главен архитект на район Централен Петър Петров. Процедурата „инженеринг” е остро критикувана от всички браншови организации в Пловдив не само що се отнася за реставрация, а за всеки инфраструктурен проект. Критикуваха я дори политиците, по време на предизборната кампания на последния местен вот. Практиката обаче остава напълно неизкоренима в обществените поръчки, които Община Пловдив пуска.

Сега местната власт избра да строи на инженеринг и първото в новата история на града  училище на Пловдив. Това е изключително знаков проект не само заради огромното си значение- първи голям новопостроен образователен център с публични средства в последните 30 години. Но и заради мястото, на което ще бъде изграден- в една от най-важните градски зони, заключена между река Марица и моста на панаира, историческата сграда на Хуманитарната гимназия- паметник на културата от национално значение, в близост до съдебната палата и шедьовъра на Йосиф Шнитер- храм Св.Св.Кирил и Методий.

Да, сградата ще е нова и не става въпрос за реставрация, но в случая става въпрос за емблематична градска среда, натоварена с изключителна архитектура, история и стойност. Става въпрос и за първо ново пловдивско училище, което е достатъчно, за да подходи общината по-уважително към проекта. Подходът на инженеринг в тази процедура е скандален, още повече, че средствата от държавния бюджет бяха отпуснати още през 2020г. Досега можеше да се организира голям, защо не и международен архитектурен конкурс, след който Пловдив да може да бъде сочен за пример с най-модерното си и съвременно дори откъм визия образователно здание, което да кореспондира съвършено със средата и архитектурата наоколо. Сега ще получим пореден проект на инженеринг, в който ще има „минимално качество на максимална цена, практика на непрозрачност и безконтролност, а вероятно и на корупция”, както казва арх. Петър Петров.

Очаквайте утре подробности по темата

Exit mobile version