Ученици от 10 различни области у нас са изпратили близо 160 творби за участие
Победителите рецитираха стиховете си за Левски на Римския стадион (ВИДЕО)
Индивидуален конкурс „По пътя на българската свобода“, в рамките на инициативата „Народните будители и аз“, която през 2020 има своето десето – юбилейно издание. Децата, които са от 29 училища не само в цяла България, но и от Молдова и Северна Македония са изпратили свои творби – есета, рисунки и мултимедийни презентации.
За първи път от създаването на създаването има международно участие, отбелязаха организаторите на националния проект – клубовете Ротари, Зонта и Община Пловдив. Негов идеолог и създател е дългогодишният директор на ОМГ „Акад. Кирил Попов“ в Пловдив, бивш зам.-министър и депутат доц. Кирчо Атанасов.
Ученическият конкурс тази година е посветен на: 170 г. от рождението на патриарха на българската литература Иван Вазов, 1135 г. от смъртта на Св. Методий, 180 г. от рождението на Екзарх Йосиф и 200 г. от рождението на основателя на българския театър Сава Доброплодни. Жури с председател акад. Марин Кадиев е оценявало конкурсните ученически работи.
Днес отличените в различните жанрове учениците получиха награди на специална церемония на Римския стадион в Пловдив. Отличията им бяха връчени от кмета на града Здравко Димитров. Наградените представиха творбите си пред публика на откритата сцена.
Чуйте стихотворение, посветено на Левски на Пламена Генкова от IV-ти „б“ клас на ОУ „Васил Левски“, с. Рогош, отличено с втора награда.
А това е ученик от ОУ „Симон Боливар“ в Пловдив.
Милка Воденичарова и Георги Спахиев от Хаджидимово си поделиха първата награда за мултимедийна презентаци.
Най-много участници – 76 са изпратили свои рисунки и портрети. Техните творби са разположени в арката на входа на Римския стадион.
Кметът на Пловдив Здравко Димитров благодари на доц. Кирчо Атанасов за неговата неуморна 10-годишна работа по „Народните будители и аз“.
„Ако не беше той, този проект нямаше да има такава устойчивост, такова развитие и едва ли щеше да има такъв успех. Десет години е сериозен период, а като работа само той може да каже какво му е коствало, в днешно време да ходи, да убеждава децата да участват.“
Димитров каза, че има смисъл младите да знаят, че са българи, да помнят от къде са тръгнали независимо къде са и по кое време.
„Младите правят това, което им харесва, ние само трябва да им помагаме,“ подчерта той и пожела на учениците безгрижно лято.