“За една рана в човешката история, която трябва да се помни…”

Драматургът Лило Петров говори пред ученици от МГ за пиесата си „Ботушът“, посветена на Народния съд
Автор: Божидара Петрова, стажант
За една рана в човешката история, която трябва да се помни. За това говори драматургът Лило Петров при среща с учениците от МГ “Академик Кирил Попов”. Внукът на великия писател Димитър Димов и син на писателката Теодора Димова представи пред младите математици детайлите, които седят зад пиесата му „Ботушът“, която бе и поводът за гостуването му.

Пиесата “Ботушът”, реализирана от Варненския театър, която гостува в Пловдив миналата година на сцената на Кукления театър, описва спомените за Народния съд. Постановката разпалва сърцата на младите математици и подбужда интереса им за още исторически знания.

Те имаха възможността да зададат всичките си въпроси лично към Лило Петров. Драматургът бе засипан с питания, свързани както със създаването на пиесата, така и с историческите събития.
“Моето поколение не знаеше нищо за това – нямаше информацията, нямаше историческите познания. Това беше поводът да развия интереса си към темата и да се появи тази пиеса. С един драматургичен текст като “Ботушът” аз успявам да съхраня паметта за съдбите на нашите баби и дядовци, за да не допускаме същите грешки, да запазим морала и принципите, а това е дело на автора – той е проводникът. За мен най-големият проблем, който е виден и в пиесата, е разделението между хората дори и в днешни дни” сподели той.




Пиесата през 2024 г. получи награда „Икар“ за драматургичен текст, а друга негова пиеса „Добролюб“ получи номинация за „Икар“ през 2020г. и спечели наградата на Нов български университет за драматургия.
Лило Петров сподели и за своя литературен род и за пътя, от който дълго време е странял, а именно писателския. В крайна сметка поема по него и благодарение на него историята за Народния съд достигна до учениците от Математическата. С ясно послание- младите хора трябва да я знаят, да я помнят и да я предават.
След срещата, много от учениците останаха, за да се снимат и да получат автографи от сценариста.
Toва го знаем, Стара изтъркана плоча.
Защо не се прави нищо да се търси отговорност от Крадците., изнудвачите като Тодор Иванов КЪРТЕВ,собственик на ресторант ГУСТОинж., Георги Тодоров УЗУНОВ,технически ръководител на сградата Яне Сандански 8, инж. Георги Светозаров ТОМОВ, съпругата ми Д-р Антоанета ТОМОВА, Даниела УЗУНОВА, и тяхното ОБКРЪЖЕНИЕ
Обобщавайки и вкарващи всички под общ знаменател, се търси оправдание не само за незаслужаващите лагерите и екзекуциите, а и на главорезите и помазвачите на Хитлер. И най-гласовити обикновено са наследниците на последните.