Скокът на разрешителните за строеж в Пловдив ще рефлектира върху жилищата

От Областно прадставителство – Пловдив при Камарата на строителите в България разпространиха позиция, в която се изразява категорично несъгласие с намеренията за драстично увеличение на таксите за издаване на разрешения за строеж на територията на Община Пловдив.
Общината изненада бизнеса в понеделник, като обяви над 100% ръст на цената на разрешението за строеж. Промените в наредбата предвиждат цената да се определя от 1,5 процента върху строителната стойност, която ще е обвързана с базовата актуална цена на РЗП, като ще се ползват 23 еталона на сгради в града. Реакциите заваляха още същия ден, като от бизнеса посочиха, че новата такса е драстична и необоснована.
Според информация на Камарата на строителите таксата може да бъде повишена до 38 лв./м², което представлява увеличение от над 700% спрямо действащата към момента ставка от 5 лв./м².
Припомняме, че 5 лева стана разрешителното за строеж за 1 кв.м. РЗП през 2020-а година, по време на кметуването на Здравко Димитров с мотива, че ще действа и като мярка срещу презастрояването.
Ето и цялата позиция на браншовата организация:
„Уважаеми г-н Димитров, Уважаеми общински съветници,
Камарата на строителите в България – Областно представителство Пловдив, изразява .
Съгласно информацията, с която разполагаме, Считаме, че това решение:
1. Не е съобразено с икономическите реалности на местния пазар. Средната продажна цена на квадратен метър в Пловдив е около 1100 евро, далеч под стойностите в столицата и други водещи градове, където аналогични такси са значително по-ниски.
2. Не е придружено от обосновка за използване на събраните средства – няма яснота как общината възнамерява да компенсира строителния сектор чрез подобрена инфраструктура, облекчена администрация или цифровизация на процесите.
3. Натоварва необосновано както частните, така и индустриалните инвестиции. Много от нашите членове изграждат индустриални, логистични и производствени бази за собствено ползване. За тях подобно увеличение прави инвестицията в Пловдив икономически нецелесъобразна спрямо съседни общини с предвидими условия.
4. Води до автоматично повишение на крайните цени за потребителите, тъй като всеки допълнителен административен разход неминуемо се включва в стойността на крайния продукт – жилище, офис, търговски обект.
5. Създава опасен прецедент, при който бизнесът бива допълнително натоварван, без съответни ангажименти или поета отговорност от страна на общината.
Като структура с обществена мисия и отговорност, ние разбираме необходимостта от устойчиво управление на бюджета на общината. Но това не може да се постига чрез едностранно прехвърляне на тежестта върху един сектор, при положение че същият този сектор вече поема значителни разходи за изграждане на публична инфраструктура – нещо, което по закон следва да се обезпечава от местната власт.
Настояваме предложението за повишаване на таксите да бъде оттеглено или преразгледано в широк диалог с участието на строителния и инвестиционния бранш. Камарата на строителите е готова да съдейства с конкретни предложения и анализи, ако има воля за конструктивен подход. Призоваваме за разум, прозрачност и партньорски подход, в името на дългосрочното развитие на Пловдив като привлекателно място за бизнес и живот.„
Малко по-рано днес от “Бизнесът за Пловдив” определиха новите такси за строителство като икономическо насилие.
Вдигайте.Имам пари угаждам си