Поредна съсипана модернистка сграда – домът на арх. Тодоров
Неадекватен ремонт съсипа модернистката сграда на ул. „Софроний Врачански“, в която проектантът архитект Стефан Тодоров е притежавал и собствено жилище. Постройката е издигната през втората половина на 30-те години. Тя бе една от най-добре запазените сгради от периода на модернизма.
При саниране в последните няколко седмици сградата придоби изцяло нов облик – вместо типичния за периода цвят, тя е пребоядисана в ярко оранжев такъв. Преди ремонта сградата имаше елегантни и съвсем деликатни рамки около прозоречните отвори, които сега са заменени със стиропорени имитации на профилирани класицизиращи рамки. Вместо обичайния за модерната архитектура отказ от декорация, след новия ремонт са залепени от стиропор и елементи по ъгъла, имитиращи каменна зидария. Прави впечатление и нелепото разминаване на този елемент до входа към двора.
Унищожен е и друг елегантен детайл в сградата. Типично през периода е било партерните етажи да се проектират като магазини. Обичайно над тях има малка козирка, а над козирката – хоризонтален прозоречен отвор, който да осигурява осветление в помещението, когато щорите са спуснати. Този прозоречен отвор, който има и естетическа функция да създава хоризонтален акцент и добре пропорциониран ритъм между плът и прозорци, в момента е саниран. За сметка на това климатиците по фасадата са запазени.
Архитект Стефан Тодоров е един от активните пловдивски арихтекти в междувоенния период. Той е сред малкото, завършили своето висше образование в Италия – в Торино.
Обезобразяването на малкото модерни сгради в града ни започна още при социализма. Вярвате ли, че таванският етаж е бил остъклен някога?
В двора на къщата имаше малка пристройка където беше ателието на архитекта. Освен това южната част на последния етаж беше тераса с отвор към покрива който над терасата беше само една плоча. Много добри идеи и изпълнение. Но сега къщата си е добре реномирани. Браво.
Благодаря за информативната статия. Нямаше да ми направят впечатление промените, но след внимателният прочит ги забелязвам! Прекрасно е да се поддържат сградите, но трябва и да се придържаме към определени норми. За съжаляние, явно за собственикът на сградата това не е така.
Стана ТЕГОБА за осиромашалите наследници на древни достойни Фамилии да притежават ценни Старини.
Стана държавна политика в суматоха от беззаконие (вкл. Конституционен нихилизъм) ВМЕСТО ДЕЙСТВИТЕЛНИ, ФИЗИЧЕСКИ, ДЮЛГЕРСКИ ГРИЖИ за отиващите си Паметници да се въвеждат наказателни, забранителни, бюрократични, чантаджийски глоби и тормоз от полуобразовани и полуумни заптиета рекетьори които очакват бакшиш.
Ан-гро =килимно= регистриране на ВСИЧКО в Центъра нито една керемида няма да намести а само пакости – реставрацията е скъпа и бавна; хората намразиха Ценностите!
Ами Мадарският Конник, арх. Петров ПЕТКАНИН? Скалните Църкви? Съкровища без виновник, когото да …глобяваш? – – – https://www.marica.bg/plovdiv/gradat/pitat-kade-sa-parite-za-znakova-kashta-v-stariq-grad-snimki – – – ?
Да така е…ТУК ВСИЧКО, ОСВЕН ОГРАБВАНЕ НА ГРАЖДАНИТЕ, Е ПРОФОРМА…ПЛАЧИ НАРОДЕ, ИЛИ СТАНИ!!!!!
Застаряващи сгради е редно да се поддържат, ремонтират и функционират
ЗА РАЗЛИКА ОТ УМЪРТВЕНИТЕ ЧЕРУПКИ В „РЕЗЕРВАТА“:
https://www.marica.bg/plovdiv/gradat/pitat-kade-sa-parite-za-znakova-kashta-v-stariq-grad-snimki
Браво за грижите!
При всички положения реномирани вид е по-добър от предишния. Разруха за сметка на орнаменти, това ли е смисъла?! Сега собствениците не само, че ще се стоплят през зимата, но и ще намалят с 50% разхода си за отопление.
Сметките за ток ще са ниски и ако след санирането бяха възстановили архитектурните детайли по фасадата на сградата такива, каквито са били. Въпрос на култура и чувство за отговорност. Но проблемът е, че тези, които трябва да контролират как се ремонтира такава сгради, част от архитектурното наследство на града, по някаква причина не си вършат работата. Има много такива примери в Пловдив, за съжаление.
Не мисля че статия е против реновацията и поддръжката на сградите, а по скоро да се прави по адекватен начин спрямо архитектурата на сградата и с уважение. Нормално е за хора без познания и без каквото и да е желание за окултуряване да се получи този резултат. Със същия успех и поради същите причини се строят детски градини без да са съобразени с децата. „Кастрят се“ се дървета без каквато и да е експертиза, боядисват се паметници. Всеки бърза да си претупа работата и да бяга …никакво уважение към хора,природа, градска среда , история …..Тъжно ! Остават малцина като Т.Караколев и „Български модернизъм“ които се опитват да ограмотят народонаселението , че в тези сгради се пази духа и историята на техния род и родина.
Петьо, Петьо Антонова, СОБСТВЕНИКЪТ НА СЕНЧЕСТО СУБСИДИРАНАТА ФОНДАЦИЯ „БГстански АрхитекТурски ПостМОДЕРН“ е самозван приказвач, Разбирател бракониерски раздаващ из архитектурното поприще -без да е даже арх. техник, ландш. инж./лесничей, камо ли редовен архитект- ОЦЕНКИ без да е получил задължителните ОЦЕНКИ за придобиване на квалификация и правоспособност!
Дай му да залъгва БУДАЛИ
Привет на един неадекватен журналист, който съсипва сайтове, като този с абсурдни си новини. Господин Тодор Караколев, от кога журналистическата професия се превърна грозна измислица с цел да се произведе поредната жлъч, която да допринесе за така или иначе негативното и сиво ежедневие на повечето хора? Като един привидно млад човек не би ли трябвало да Ви е много по-лесно да сформирате позитивна новина, отколкото негативна? Или сте именно от хората, които по-горе описах с негативно и сиво ежедневие, недоволни от живота и ниската си заплата, хора, свикнали да виждат лошото и в хубавите неща, защото хейта г-н Караколев е съвременното традиционно ястие на българина, с което такива дребни души като вас се хранят ежедневно!
Също явно сте отраснали някъде из крайните квартали на града, а въобще гражданин ли сте, защото г-н Караколев, не бих могла да предположа, как човек който познава квартала, града, архитектурата на улицата би имал ниският интелект да напише подобна статия. Когато сградите по улиците на квартала се рушат над главите на минаващите, когато къщи пустеят, а в тях са се заселили животни и пияници, когато по отворените дворове и паркинги спят бездомници завити между колите, когато майки с колички преминават на отсрещния тротоар, заради нестабилни и необезопасени тераси, когато цигани и пияници, чупят партерните прозорци и обират сгради, поради единствената причина, че никой няма отговорност да се грижи за имуществото си, а когато някой реши да предприеме мерки, такива като вас измислят псевдо новина, всякаш някой е извършил престъпление?!? Господин журналист, вие сте ТРАГИЧЕН! Да не забравя и медията ви, която допуска да се пишат такива безумия…
Отговорността за имуществото,както и за рушащите се имоти е на собствениците.Когато не ги опазват е също толкова опасно,както и когато опропастяват автентичния вид на града.
ПП.Много е „красива“ и вратата,закупена от пазара в кв.Изгрев
кв. Изгрев е красив квартал, вратите които се продарват в кв. Изгрев са красиви точно толкова колкото и вратите, които продава красивият завистлив АНОНИМ критикар