АктуалноГрадътНовиниОбщина Пловдив

Пловдив става дигитален

Поставят началото на най-големия проект в сферата на дигитализацията

Географска информационна система (ГИС), която София има от 25 години, като приходите са 5 млн. лв./г.

Пловдив поставя началото на най-големия си проект в сферата на дигитализацията – създаване на Географска информационна система (ГИС). Кметът Костадин Димитров и зам.-кметът по дигитализация Владимир Темелков проведоха работна среща с представители на изпълнителя „Мапекс“ АД, на която бяха очертани първите стъпки по внедряването на системата.

Какво представлява ГИС и как ще промени Пловдив?

ГИС ще обедини всички данни, които досега са били разпокъсани или на хартиен носител, в една електронна платформа. Чрез нея гражданите ще имат достъп от телефона си до:

  • Издадени строителни разрешения
  • Параметри на застрояване
  • Информация за зелени системи и инфраструктура
  • Данни за транспорт, имоти и културни паметници

Данните ще бъдат дигитализирани, позиционирани на карта и интегрирани в единна система, която ще улесни планирането, ще повиши прозрачността и ще оптимизира управлението на градската среда.

Приоритети и очаквания

През последната година и половина направихме ясен план и създадохме реални възможности Пловдив да се включи в по-добре дигитализиран град. Създаването на Географска информационна система ще подобри работата на администрацията и ще улесни ежедневието на гражданите във всички сфери“, заявява кметът Костадин Димитров.

Зам.-кметът Владимир Темелков подчертава, че дигитализацията, образователната инфраструктура, иновациите и технологиите са основни приоритети за този мандат. „ГИС е фундаментален проект за Пловдив. Съвсем скоро започва работа и по следващия ни проект – единна мобилна платформа на общината. Предстоят резултати с голям мащаб“, допълва той.

Какво е предвидено?

Първият етап от проекта включва разработване на специализиран софтуер и събиране на налична информация от различни звена в общинската структура. Изпълнителният директор на „Мапекс“ АД Александър Лазаров увери, че внедряването на системата ще осигури значително време на администрацията и ще даде възможност на гражданите да получават необходимата информация изцяло онлайн.

Защо ГИС е важен за Пловдив?

  • Ще осигури пълна прозрачност при процедури като ПУП-ове, срокове за визи, електронен подпис и др.
  • Ще обвърже строителни разрешения, пътища, имоти, зелени площи, паркиране и общинска охрана в единна база данни.
  • Ще позволи по-адекватна и прозрачна работа с публични данни.
  • Ще даде възможност за автоматично разпознаване и аналитични „умни“ решения за градската среда.
  • Ще улесните сканирането и дигитализацията на милиони документи, някои от които са в лошо състояние.

Поглед към бъдещето

В София вече 25 години функционира подобна система, като приходите от ГИС услуги достигат около 5 млн. лв. годишно, а услугата е първокласна и по-евтина. В Пловдив се очаква системата да бъде с отворен код и да позволи едновременна работа на хиляди потребители.

Внедряването на ГИС управление ще изведе Пловдив на ново дигитално ниво, ще улесни бизнеса, администрацията и гражданите, и ще даде основа за бъдещи „умни“ решения и иновации в градската среда.

Таня Грозданова

Журналист с близо 30 години опит, който работи интензивно по… More »

Вашият коментар

Back to top button
Изпрати новина