АктуалноБългарияВластГрадътНовиниПод лупа

Оптимизацията на персонала в Община Пловдив е въртене на структури вместо реформи

Така нареченото 10-процентно съкращение на администрацията е прехвърляне на определени щатове от местна на държавна издръжка

От анонсираното от пресцентъра на община Пловдив предложение за промяна в структурата на Община Пловдив се разбра, че фактически съкращения няма. От него става ясно, че оптимизацията е въртене на структури вместо реформи.

В него четем, че „Финансираните до момента 130 щатни бройки от местни приходи ще бъдат намалени на 25, като в същото време числеността на персонала остава непроменена.“  

А мотивите са описани като:Промените целят оптимизиране на работните процеси и повишаване ефективността на работата на администрацията, както и намаляване на разходите за персонал, осигурени от местни приходи.“

Всъщност ключовото словосъчетание тук е „местните приходи“.

И ще си обясните защо, когато се запознаете с мотивировката на предложението,  по начина на представянето му пред комисиите на Общински съвет.

В резюме, сканираният текст обяснява, че над 80% от администрацията, която до сега е получавала заплати от данъците на пловдивчани, ще започне да ги получава от държавната хазна, тоест от данъците на всички българи.

От една страна това е хубаво, ако пловдивчани са с манталитета на Геле и Вуте  – не сакат на тях да им е добре, а сакат на българите да им зле.

От страна на управата на града – това е хитър ход. В общината има две категории административни служители  – държавни и други, чиито заплати са по така нареченото общинско дофинансиране.

Припомняме ви думите на кмета Здравко Димитров от 29 януари в статията Съкращават 10 процента от общинската администрация тази година.

Та кмета е обещала съкращения, обаче е длъжна да изпълни приетото решение на правителството за увеличение на заплатите на държавните служители с 26 на 100, тъй като са ниски. Например, един районен архитект или инженер е с около 800 лв, бруто заплата.

От друга страна управата на града не трябва да обижда и общинските служители. Спрямо логиката на общината това е несправедливо. Те също трябва да получат увеличение.

Та решението е тези 125 човека от общинска издръжка, да бъдат тропосани на  държавна.

После на тях ще им дадат 10% върху заплатите и толкова ще има като увеличение и за общинската администрация, която ще е едва 25 човека, разказаха пред Под тепето източници близки до администрацията.

Според запознати има и други по-оптимални решения на описания казус. Като съкращение със 7 до 10 % от бройките в местни дейности, например.

Ето и част от Приложение 1 – таблица с новата структура.

От същото прессъобщение, което е създадено на база предложение на зам.-кмета Анести Тимчев, разбираме, че оптимизацията на Общината включва и това да върнем част от взетите през първата година от новия мандат ресори на двама от старите зам.-кметове. Така Георги Титюков отново ще отговаря и за социалната политика, а Стефан Стоянов за европейските политики.

Таня Грозданова

Журналист с близо 30 години опит, който работи интензивно по… More »

4 коментари

  1. Докато държавата държи всички приходи от данък общ доход и няма финансова децентрализация – такъв тип ходове, които прехвърлят текущи и неинвестиционни разходи от община към държава са абсолютно правилни.

    На „Вуте“ няма да му е зле, защото данъците, плащани от пловдивчани, са многократно повече от това, което се получава в града и не само, че няма да е за сметка на друг регион (Вутето от текста) но и е малка финансова справедливост за пловдивските данъкоплатци.

    Естествено, това не отменя въпроса за реформиране на администрацията и електронни услуги, но е пореден повод за дебата за финансова децентрализация чрез оставане на част от ДОД в бюджета на самите общини и това е нещото, което е истинския проблем в случая.

    Със здраве..

  2. Отличен анализ, в който обаче са ПРОПУСНАТИ КАВИЧКИТЕ около първата дума на заглавието.
    Хитроумните шикалкавения от СелСъветската заплатаджийница не са в Ползу Народу, а наистина както Геле „я нечем на менека да ми е добре“.
    Юркат Градо по „проекти“ от „Програми“ за милиони без да се добросъвестно и СИСТЕМНО ГРИЖАТ ЗА ПОДДРЪЖКА.

    (ЯРЪК пример за интелектуалното равнище на Властелина са двата реда адресиращи показания сканиран текст: БЕЗ „ГОСПОЖИ И ГОСПОДА“ можеше хем по-лесно, хем по-компактно, хем по-икономично =Държавно Мастило, сульо!)

Вашият коментар

Back to top button
Изпрати новина