АктуалноБългарияГрадътНовини

Нов епископ в Пловдивската митрополия

Белоградчишкият епископ Поликарп служи вече в Пловдивска епархия като първи викарий на Пловдивския митрополит Николай. В Пловдивска епархия доскоро първи викарий на митрополита бе Знеполски епископ Арсений, който сега е Сливенски митрополит.

Първата му официална светска проява в Пловдив бе забелязана от репортер на Под тепето по време на откриването на Техническия панаир.

Службата му в местната митрополия е запчнала в началото на втората дестдневка на септемви, става ясно от кратко съобщение на Синода от 11 септември: „Негово Преосвещенство Белоградчишкият епископ Поликарп, досегашен втори патриаршески викарий, да бъде назначен за първи викарий на Пловдивския митрополит Николай, реши на своето редовно заседание на Българската православна църква – Българска патриаршия.“

Прави впечатление, че това решение на Св. Синод не е било огласено на официалния сайт на БПЦ, където беше поместена информация само за наречението на архим. Мелетий за Знеполски епископ, отбелязва православният сайт dveri.bg по повод поемането на поста първи викарий на Пловдивския митрополит Николай от епископ Поликарп. 

Припомняме, че епископа бе висшият духовник, който съобщаваше новините за задравословното състояние на блаженопочившия Патриарх Максим. Той е извесетне и като основател е на първото в България Православно радио „Сион“ и на Манастирско издателство.

Предложението за преназначението му е било лично на Пловдивския митрополит Николай, разбра Под тепето. Един вид епископ поликарп е бил изискан от владиката, след като дясната ръка на Николай Пловдивски – Знеполският епископ Арсений, бе избран за Сливенски владика.

В епархията ни има още един викариен епископ – Смоленски Висарион, но митрополитът е предпочел еп. Поликарп за първи викарий.

Кой е епископ Поликарп: Биография

Епископ Поликарп /Петър Трендафилов Петров/ е роден на 21 септември 1978 г. в гр. Кюстендил. Завършва основното си образование в с. Блажиево, след което завършва и една година Техникум по машиностроене в гр. Дупница.

През 1994 г. е приет в Софийската духовна семинария „Св. Йоан Рилски“. По време на следването си в семинарията на 23 ноември 1996 г. приема монашески постриг в Клисурската света обител „Св. св. Кирил и Методий“, край гр. Вършец. Воден е под мантия от йеромонах Сионий, сега Велички епископ. На 2 март 1997 г. в храма на Софийската духовна семинария от митрополит Геласий е ръкоположен за йеродякон. През 1998 – 1999 г. е изпратен на обучение в гр. Килкис – Гърция в Духовния лицей „Св. св. Кирил и Методий“.​

На 27 юли 1999 г. в митрополитския храм „Св. Николай Чудотворец“, гр. Видин от Видинския митрополит Дометиан е ръкоположен за йеромонах.

През 1999 – 2000 г. е изпратен да следва в Московската духовна академия в Троицко-Сергиевата лавра в Русия.​

През 2000-2006 г. следва като стипендиант на Министерство на Външните работи на Гърция Солунския Богословски Факултет при Солунския Аристотелов Университет в катедра „Пастирско богословие“.​

От 2002 г. до 2008 г. преминава на послушание в Софийска епархия, като става основател с благословението на Негово Светейшество патриарх Максим и пръв игумен на новоизградения манастир край родното село на св. Йоан Рилски, с. Скрино, наречен Руенски.

Основател е на първото в България Православно радио „Сион“ и на Манастирско издателство.

​От 1 август 2008 г., отново се връща на послушание във Видинска епархия, назначен като председател на катедрален храм „Св. вмчк Димитър Солунски“ във Видин, игумен на Бдинския манастир „Успение Богородично“ във Видин и Духовен надзорник на Видинска и Кулска духовни околии.

​На 21 декември 2008 г. от Негово Високопреосвещенство Видинския митрополит Дометиан по решение на Св. Синод на БПЦ е възведен в архимандритско достойнство.​

На 27 юли 2014 г. по предложение на Видинския митрополит Дометиан и решение на Светия Синод на БПЦ-БП е хиротонисан в епископски сан с титлата „Белоградчишки“, и до 20 септември 2017 г. изпълнява послушанието викарен епископ на Видинския митрополит.​

От 20 септември 2017 г., след блажената кончина на Видински митрополит Дометиан, Белоградчишкият епископ Поликарп е назначен от Светия Синод на БПЦ-БП за викарий на Пловдивския митрополит Николай и ректор на Православна духовна академия „Св. св. Кирил и Методий“, гр. Пловдив.​

На 13 декември 2017 година Светият синод го включва в листата с кандидати за нов Видински митрополит.​

На 29 март 2018 година по искане на българския патриарх и Софийски митрополит Неофит и с решение на Светия синод става викарен епископ на Софийския митрополит и се премества на служение в Софийската митрополия.

Епископ Поликарп е автор на много богослужебни текстове – акатисти, канони, песнопения, духовни стихотворения и разкази. Има издадени 13 книги на духовна тематика. Последните са: „Житие на Видински митрополит Кирил – Блаженият дарител“, детска книжка за Екзарх Антим Първи – „Антим Първи – любвеобилен отец и грижовен архипастир“ и на книгата „Мавзолеят на Екзарх Антим I“. Също така е автор на многобройни статии върху духовното и социално ежедневие на Църквата и хората.​

Водил е неделното предаване „По пътя към храма“ на Радио Видин, телевизионното предаване „Духовно огледало“ на Телевизия Видин и ежедневната рубрика „Православен календар“ на телевизия „Фанти Г“.​

Белоградчишкият епископ Поликарп е отличен с редица награди за духовен принос и подпомагане на културния, обществения, социалния и духовен живот.​

Той е награден със статуетката на БТА – Видин „Бялата птица“ за 2013 г., почетния знак на Община Видин, почетния знак на Община Кула, почетния знак на Община Сливница, „Следовник на народните будители“ за 2014 г., почетния плакет на Област-Перник, почетен плакет на Община Долна баня, почетен плакет на Община – Широка лъка, различни отличия от Светогорския манастир Ксенофонт, гръцкия манастир край с. Акритохори, почетни грамоти на Национална служба за охрана на Р България и орден „Екзарх Антим I“, по повод 200 години от рождението на бележития български духовник.

Таня Грозданова

Журналист с близо 30 години опит, който работи интензивно по… More »

9 коментари

  1. ,,, щом го бил предпочитал МУТРОполит Миколайчик – първо; но по-лошо е „ректорството“ на налудмичавата МИЧКЮРСКА ДУХОВНИЧЕСКАЯ „АКАДЕМИЯ“.

    Подробното му Житие споменува че пишкал стихчета и песнопения, което го може всякоя попадия като изтрезнее. Но не забелЕзах с тие очила да има защитена Докторска Дисертация, па макар и в Русия. Нито за доцент да се е хабилитирВал, нито за Професор, поне като чукундурките на Тепето.

    Будалите дека студенцтват в тоя измислен НЕАКРЕДИТИРАН „ВУЗ“ да се бяха записали във ВУАРР поне да получат почтена професия, или айде, във АМТИ+И ако чак пък за нищо не ги бива поне ще си КУРАТОРстват покрай АРТаджилъка –

    – АМА ЧАК ПЪК Е.В.У.И.М. дето се сгромоляса в боклука заедно с цялата си „професура“ пък хем си имаше акредитация…

  2. Малко ми е странно, Църквата да открива международния панаир. Но пък капиталистическият комунист Гергов от някое време е и ревностен християнин. Или както казват в Русия – православен.

    1. нито *р*восъдие не му оставиха НУТРИТЕ на Народеца, нито *р*вославие.

      Добре, че си кътаме Вярата дълбоко в сърцето –

      – далеко от Епи’Скопи = Над’Взиратели

Вашият коментар

Back to top button
Изпрати новина