АктуалноГрадътЖивотЗабавлениеКултураНовини

Над 8000 души са посетили Епископската базилика за по-малко от месец

Посланици на 14 държави гостуваха в музейния комплекс

Посланици от различни краища на света останаха възхитени от чудесата в Епископската базилика на Филипопол- античните мозайки, археологията и историята, събрани в най-забележителния музеен комплекс в България. Дипломатите посетиха новата перла на Пловдив по покана на Н. Пр. Херо Мустафа, посланик на САЩ в България, Нанси Шилър, президент на фондация „Америка за България“ и на кмета на Пловдив Здравко Димитров. Гости в Базиликата бяха посланиците на Великобритания, Испания, Ирак, Финландия, Нидерландия, Черна гора, Кипър, Полша, Япония, Албания, Румъния, Ватикана и Малта.

„Надявам се да станете посланици на добра воля за Епископската базилика и да разказвате по света за културно-историческото ни наследство“, с тези думи кметът Здравко Димитров приветства присъстващите и благодари отново на фондация “Америка за България” за огромните усилия, които положиха този проект да се реализира.

Над 8000 души са посетили Базиликата от откриването й на 18 април. Интересът е толкова голям, че за по-малко от месец музейният комплекс стана най-посещаваният туристически обект в страната, при това в период на пандемия и без наплив на чужди туристи към града.

Н. Пр. Херо Мустафа отбеляза, че екипът на фондация „Америка за България“ реализира обекта, не като го наглежда от София, а тук, на място, на терен, като „следяха със собствените си ръце всяко едно камъче да бъде открито и поставено на място“.

Тя изрази надежда, че Епископската базилика на Филипопол ще стане част от световното наследство на „Юнеско“, което ще придаде добавена стойност към постигнатите до тук резултати“ и благодари за съвместната работа на Община Пловдив и фондация „Америка за България“ за съхраняването и експонирането на обекта, което е добър пример за успешно публично-частно партньорство.

По време на срещата Американското посолство прояви интерес към успешния опит на Пловдив за популяризиране на региона и привличане на чуждестранни и български инвеститори, за развитието на бизнес услугите и IT сектора в самия град, което всяка година привлича все повече млади хора. Като пример за добри практики бяха коментирани бързото икономическо развитие, дуалното обучение и успешните образователни проекти.

Обект на обсъждане бяха и възможностите за развитие на американския бизнес в Пловдив и областта.

Освен посланици от Великобритания, Испания, Ирак, Финландия, Нидерландия, Черна гора, Кипър, Полша, Япония, Албания, Румъния, Ватикана и Малта още 20 дарители и осиновители на птици уважиха официалното събитие.

Под Тепето

Екип на Под Тепето - Наистина Пловдив

Един коментар

Вашият коментар

Back to top button
Изпрати новина