На риболов в Марица
Запознавали сме ви с историята на река Марица, връщайки се чак до времето преди Античността и момента, в който тя е била плавателна. Разхождали сме се заедно покрай южния ѝ бряг, според нас отлична алтернатива на прекалено оживената Гребна база през уикендите, а днес ще ви разкрием и за още едно занимание, което напоследък наблюдаваме, минавайки по алеите покрай водния басейн.
Явно затворените заведения и вече прекалено дълго продължаващата подтискаща обстановка покрай коронавируса стимулират пловдивчани да си намират нови начини за прекарване на почивните дни. И особено при хубаво време, ако погледнете напред към водата, ще видите стотици накацали рибари, опънали столчета и въдици и прекарващи уикенда в сладки приказки и търпеливо чакащи нещо да клъвне. Е, понякога цялото занимание приключва с минаване през рибния щанд на магазина, но социализацията и разнообразието са основни в случая.
След Дунав река Марица е най-пълноводната българска река, а в Пловдив едно от най-популярните места за практикуване на спорта е пространството между моста на Васил Априлов и Герджика. Там полегатият бряг е много удобен за слизане на коли и при слънчеви дни движението е доста интензивно. Дори няколко метра встрани мераклии са си направили импровизиран навес с маса и пейки за отмора. Той обаче не е толкова използваем в зимните месеци, тъй като е закътан от растителността и слънцето не успява да го стопли и напече добре.
Доста голяма част от мераклиите идват на място просто, за да подишат чист въздух и веднага пускат обратно това, което се е хванало на въдицата. Други обаче, грижливо сравняват размерите на заловените екземпляри и стриктно следят какво и къде най-добре кълве. Най-често срещаните риби са кефали, сомове, шарани, амури и др. Риболовът по Марица най-добре върви, когато водата е мътна. Обикновено след дъжд или порой рибата е по-непредпазлива. По повърхността има удавени животинки – попови прасета, червеи, насекоми и тя ходи да ги събира близо до брега. Всички майстори стриктно следят и нивото на реката, тъй като колкото е по-ниско, толкова по-добри условия предлага. За рибата също е важно и мястото, което си избрал, за да започнеш улова. Запалените въдичари си предават знанията от уста на уста, през поколения, а вече и в Интернет пространството има редица форуми и сайтове, на които може да се информирате за подходящи райони, захранки, правила и всичко свързано с науката на риболова.
А ако просто ви се иска да се разведрите от делничните мисли, следващия път при хубаво време, грабвайте такъмите и си намерете някое местенце между мостовете – компания със сигурност ще срещнете, а и може някой добър съвет да получите!
Източник: Lostinplovdiv.com