Кому е нужен конкурс за главен експерт в канцеларията на кмета на Пловдив?
Общината организира процедура за протокол, на фона на липсата на конкурси за главен архитект, шеф на Стария град, управител на Колодрума и други
Години наред в Пловдив не се намери главен архитект, който да отговори на конкурсните правила или на очакванията на конкретния управник. Години наред Многофункционална спортна зала Колодурма се „менажира“ без конкурс. Години наред през ОИ „Старинен Пловдив“ преминаха директори, които не са се явявали на конкурс, въпреки изискванията за длъжността. Подобни случаи има редица и на по-ниски нива в администрацията, включително и по районните кметства. Общинската история на човешките ресурси познава множество такива, когато след освобождаване на един служител от заемана ръководна длъжност „наш човек“ остава временно изпълняващ длъжността не само за времето на законноустановения срок, или пък печели конкурс след изтичането на тези 2 години, ако гражданското общество много настоява за провеждане на такъв. Конкурси има всякакви и те могат да бъдат манипулирани изначално, още в зародиш.
В средата на миналия месец Община Пловдив – ни в клин, ни в ръкав – в една труднооткриваема рубрика на сайта си публикува обявление за конкурс за длъжността „Главен експерт“ в отдел „Канцелария на кмета и протокол“. Нямаше да има нищо чудно, ако бройките във въпросния отдел не бяха запълнени още преди да бъдат гласувани от Общинския съвет официално. (бел.авт.: тук изрично няма да засягаме темата за тяхното увеличение и въпроса как предишната администрация успяваше да работи с двойно по-малко хора в отдела).
Така цъфна въпросът защо e необходим този конкурс, а отговорът му започва още в заложените изисквания за човека.
За сравнение ето линк към същия конкурс за същата длъжност в Министерство на икономиката, където изискванията покриват и хора, завършили „стопански, технически и хуманитарни науки“.
И още една обява, ей така за сравнение в Националната агенция по вписванията, където изискванията са същите като в министерството. Тоест по-широки. Има обяснение – най-вероятно протоколът и кабинетът на кмета на Пловдив се занимават тясно с икономика, много повече от ресорното министерстово.
По тази точка отпадат 6 от осемте канидати, подали документи за участие. Обаче се намира още един, освен работещият в Община Пловдив, който отговаря на стеснениете изисквания. Така двамата стигат до втори тур, който според обявата е:
Председател на конкурсната комисия е шефът на отдела, в който работи единият от двамата допуснати до писмен изпит кандидати, другите членове, есетвено, са негови колеги.
Според източници на Под тепето, които работят в местната администрация, изпитът се провежда с теглене на билети, а писмената работа е в три въпроса, единият от които е конкретна глава от правилника за прилагане на Закона за държавния протокол. Комисията решава на място колко време да им даде за писане – един учебен час. Резултатът – само човекът от общината има оценка над „добър 4“ и отива на трети етап – интервю. То вече е минало.
Кристално ясно е, че по принцип във всяка администрация се стартира от най-ниската длъжност, независимо от отедла или дирекцията, освен ако не си назначен директно на ръководно място, а в случая с конкретния човек това не е така, за да расте и да получава по-голямо възнаграждение, всеки служител трябва да покрива следващ ранг по класификатора на професиите. Именно това е целта на този конкурс, иначе няма никаво обяснение за обявяването му със специфичните изисквания и целия процес на провеждането му.
Прави впечатление и факта, че дни след обявавяване на конкурса експерт в отдел „Канцелария на кмета и протокол“ Христо Чаушев, който достигна до третия етап – интервю с шефа си, пусна в интернет пространството свой сайт, който го представя като професионалист в сверата на PR-а и комуникациите. В раздел биография там още от 25 май 2020 година пише (доста преди крайните резултати от конкурса): „От 2020 година работи в община Пловдив като главен експерт в отдел „Канцелария на кмета и протокол“.
С настоящата статия Под тепето не цели да уронва престижа на колегата – бивш журналист. Нито да оспорва професионланите му качества. Просто показваме на гражданското общество как работи местната администрация. Запазваме анонимността на нашите източници, по обясними причини.
Подчертаваме, че конкурсът е „изпипан“ от законова гледна точка, но целта му е ясна. Показваме ви как се правят конкурси за наши хора и как могат да бъдат неоспорими.
И не очакваме истината в отговор на въпроса кому е нужен конкурс за главен експерт в „Канцелария на кмета и протокол“, при условие, че липсват такива за главен архитект на втория по големина град в България, шеф на Стария град и други къде по-ключови длъжности!
ИЗБИСТРЯНЕ НА МЪТИЛКАТА (НЕ КАЗАХ БЛАТО!) В ГРАДСКАТА УПРАВА Е ЗАДЪЛЖЕНИЕ НА ПЛОВДИВСКАТА „ЖУРНАЛИСТИКА“ И РЯДКО НЯКОЙ ЩЕ СЕ ЗАПРЕТНЕ . . .
Т.Г. Я ЗАПОМНИХМЕ ОТОТДАВНА.
(ОСТАВА НА НЕЯ -ПРОДАЖНИЯТ АКАД. ПРОФ. ФЬОДОР НЕ ЩЕ- ДА ИЗРОВИЧКА СТАТИСТИКАТА ЗА …РАЖДАЕМОСТ ОТ ГРАО ГРАЖДАНСКИЯ РЕГИСТЪР, ПО СЕДМИЦИ ОТ ДЕКЕМВРИ)
А ЗА „КОНКУРСА“ === СМеХ, МАЙНИ, ТОЙ САМИЯТ КлЕТ БАСКЕТБОЛЕН МОЗЪКЛИЯ ДЕТО ЕДНО ВИНЕТУ НЕ Е ПРОЧЕЛ ДАЛИ ЩЕ МОЖЕ ДА ИЗПЪЛНИ ПОЛОВИНАТА ИЗМИСЛЕНИ „ИЗИСКВАНИЯ“?
ДЕТО СЕ Е БАРИКАДИРАЛ ЗАД ДЕСЕТИНА (БЕЗКОНКУРСНИ) ЗАМ-ОВЕ И КАЛАБАЛЪК РАЙ-ОВЕ ДА ГО . . . ИЗЛЕЖАВАТ КАТО МУ ДОЙДЕ ВРЕМЕТО