Как граждани спасиха кино Космос от събаряне

15 години. Точно толкава продължава сагата кино Космос, от спасението на емблематичната сграда на арх. Любомир Шинков до днешното начало на дългоочаквания ремонт. 15 години, или пети кметски мандата, най-накрая тръгнахме в посока обновяването на зданието и превръщането му в модерно, многофункционално културно пространство. При това с проект, избран след архитектурен конкурс- нещо, което отдавна е по-скоро екзотика в Пловдив.

Ретроспекция в 100 снимки: Битката за кино Космос
ИСТОРИЯТА НА КИНО „КОМСОМОЛ“/ „КОСМОС“
Проектанти на киното са архитектите Любомир Бонев и Любомир Шинков. Началото на изграждането на ул. Гладстон е поставено на 10.01.1960, като идеята е била да се построи нов кинотеатър (по-късно с името „Комсомол“) с деветстотин удобни и модерни кресла и широк екран с дължина четиринадесет метра. Първоначалния проект е включвал пълзящ отваряем покрив, който да се отваря в горещите летни месеци, но тази идея на архитектите така и не се осъществява.

Официалното откриване на Комсомол се случва 4 години по-късно, на 5.09.1964 с първа прожекция на филма „Тринадесет дни“. За времето си то е най-голямото и модерно кино в Пловдив със зала, разполагаща с 900 седящи места и панорманен екран. Това бързо го превръща в средище на културния живот и там са се състояли премиерите на най-касовите филми, за които се очаквал най-голям зрителски интерес и постоянно се извивали огромни опашки за билети. Някои още си спомнят как са чакали с часове, за да се доберат до заветния пропуск. Прожектирали са се основно основно американски и западноевропейски филми.

След 1989 киното се преименува на кино „Космос“. То продължава своя жизнен път до 1999, когато окончателно прекратява всякакви прожекции. Впоследствие сградата променя функцията и за известно време там се помещава дискотека и зала за електронни игри, преди окончателно да бъде изоставена.
СПАСЯВАНЕТО НА КИНОТО
През 2010г., в мандата на Славчо Атанасов, общинската администрация реши да се отърве от киното и да предостави имота за построяването на многоетажен гараж или многофункционална. Управата на града тогава счете, че кино Космос е напълно ненужно за пловдивчани и техните бъдещи поколения. Веднага след първите публични изяви в тази посока от страна на властта, група активни граждани се захванаха с мисията да спасят зданието, за да продължи то да функционира като център за култура и изкуства. Под тепето също прегърна каузата още в самото й начало.

Като ответна реакция, група активни граждани и организации, включително Фондация “Отворени Изкуства” и аrtnewscafe, поеха инициативата за спасяването на киното. Фондация “Отворени Изкуства” и аrtnewscafe, с активното участие на Пенка Попова, Георги Сербезов, Константин Бобоцов, Веселина Сариева, бяха организирани дискусии, петиция и изложба, които привлякоха общественото и медийно внимание по темата. Тя рязко стана общоградска кауза. Формира се и инициативен комитет, като за пръв път граждани използваха правото си по “Закона за пряко участие на гражданите в държавната власт и местното самоуправление” и участваха в заседания на Общинския съвет. Като резултат от силния обществен натиск, киното беше спасено през лятото на 2011 г. и статутът му бе възстановен.

„Нечувано: Гражданското общество нокаутира келепира”. С такова заглавие излезе Под тепето на 3 юни, 2011г., веднага след историческото обществено обсъждане за бъдещето на кино Космос, с което пловдивчани спасиха емблематичната сграда на арх. Шинков от разрушаване. Тогава дебатът се случи в пленарната зала на местния парламент и бе воден от председателя му към онзи момент Илко Илиев. Събитието завърши с победа на гражданите над инвестиционните намерения и накара тогавашната местна власт да промени плановете си за предоставяне на парцела под киното за построяването на многоетажен паркинг.




Веднага след спасението на киното стартираха и опитите за обживяването му. През ноември 2011 г. Веселина Сариева, Виктор Янков и Константин Бобоцов представиха “Случаят Космос – опазването и устойчивото развитие на културното наследство”, в Гьоте Институт България в рамките на конференцията Културните и творчески индустрии = фактор за устойчиво регионално развитие. Още същата 2011 година киното е включено в официалната програма на фестивала “Нощ на музеите и галериите-Пловдив”, като от тогава до последното си издание фестивалът превръщаше сградата в една от ключовите точки за ежегодната си програма.
КОЛЕКТИВ КОСМОС И ПОЧИСТВАНЕТО НА КИНОТО

През 2013 г. бе поета безвъзмездна инициатива за почистване на сградата и възстановяване на първоначалните ѝ архитектурни планове. Много благотворителен труд и усилия хвърлиха активни граждани и млади архитекти, заедно с техни по-големи колеги, организирали в последствие т.нар. “Колектив Космос”, в който влизаха Мария Стоянова , Христо Гинев, Владимир Гигов, Бистра Попова и много други.

Кино Комсомол взе жертва
Те почистиха киното, премахнаха всички „пришити“ с годините към оригиналния проект на сградата неавтентични елементи. Организираха и редица културни събития, тъй като концепцията на „Колектив Космос“ бе сградата в автентичния си вид да е център за изкуства. Там се състоя дори среща с живия тогава проектант на киното арх. Любомир Шинков.
Изнесохме тонове боклук от Комсомол















В последствие обаче „Колектив Космос“ и собственикът на имота Община Пловдив се разминаха с намеренията си, за да се стигне до тоталното заключване на киното и докарването на сградата в състоянието, в което е в момента. Междувременно правата на арх. Любомир Шинков попаднаха в неговия по-млад колега арх. Тодор Абаджиев. Общината организира архитектурен конкурс, спечелен от проектантите Димитър и Елена Балджиеви, които пък влязоха в диалог с арх. Абаджиев и разбира се намериха общ език в името на бъдещето на кино Космос.
Обсипаха със суперлативи проекта за „Кино Космос“
Така, с усилията на много хора, се стигна до дългоочаквания от целия град старт на дейностите по реконструкцията на знаковата сграда. След 15 години чакане и след две години строителни дейности, през лятото на 2027г. трябва да открием новото място за култура в града в старата му опаковка „Комсомол/Космос“.