Актуално

Фасадата на Природонаучния музей премина от бебешко синьо към познатия облик

Историческата сграда постепено добива угледен вид

Природонаучният музей на Пловдив, който се ремонтира от няколко години на парче, ще добие тотално нова цветова окраска. Сръчна бригада от седмица боядисва фасадата на историческата сградата – паметник на културата в бебешко синьо и резеда. Няма и помен от предишната цветова гама, която бе в бежово, за това алармираха читатели на Под тепето. Притеснени от комбинацията на цветове, която според тях е неуместна за такава сграда, хората попитаха какво се случва. 

Репортерската ни проверка показа, че снимките, предоставени от нашите читатели (първите две), са направени по време на лепене на изолацията, която е със споменатите цветове. Към днешна дата фасадата на музея вече е пребоядисана в позната на всички пловдивчани отпреди бежова гама. Цокълът на сградата, който е на котата на тротоара, обаче е грозно накапан по време на лепенето на същата синьо-зелена изолация.  

Припомняме, че музеят уж отвори врати на 9.11.2015 година след мащабен ремонт, осъществен със средства, отпуснати целево от общинския бюджет в размер на 1,6 млн.лв., в това число е и така наречения 3D планетариум, за който в последствие стана ясно, че не е точно 3D. От есеннта на 2015-а до днес ремонтите в сградата продължават поетапно, а през това време музеят бележи рекордни печалби на фона на всички останали в града.

Ремонтните дейности в сградата стартираха през октомври 2013-а година, след като бе намерена счупена носеща греда на първо ниво. После се откриха още 8. С доставката на планетариума цъфна нов проблем. Италианската фирма, която спечели обществената поръчка за доставка и монтаж на дигиталния планетариум, го достави в срок. Преди монтажа обаче се оказа, че плочата, на която трябва да бъде хванат куполът, не съществува физически, а само на документи. Според хартийките през 1981 година е била излята бетонна плоча, която е била подходяща за окачане на съоръжението. „Конструкторът бе написал на констативния протокол "гепена плоча", разказа тогава за  перипетиите шефът на музея Огнян Тодоров. Той благодари на Община Пловдив, в лицето на кмета Тотев, за подкрепата и инвестицията в музея.

Под Тепето

Екип на Под Тепето - Наистина Пловдив

Вашият коментар

Back to top button
Изпрати новина