ПОД ТЕПЕТО има нов епизод!

Гледай сега!
АктуалноБизнесГласовеИзбор на редактораИзпод тепетоНовиниПод лупа

Събират пари с пъпеш за спорен проект

Наддаването за Кралския пъпеш, отгледан в Пловдивско, достигнаха 3500 лв. Собственикът му обяви, че събира пари за фонтан, като премълчава, че пловдивчани не го искат

Агроекспертът Красимир Кумчев привлече медийното внимание в някои телевизии заради новинарската суша през август с обявения онлайн търг за рядък сорт пъпеш. Кумчев за пореден път се опитва да привлече съмишленици за проекта си „Фонтанът с ябълката“, който предишният местен парламент отказа да гледа два пъти.

Спорната му съвместна инициатива със скулптора Цвятко Сиромашки бе представена за пръв път в началото на 2021-а година – Агроексперт и скулптор искат да слагат златна ябълка и водопад зад Джумаята.

Ябълката е вдъхновила Стив Джобс и е символ на Ню Йорк, затова трябва да има такъв фонтан в Пловдив“, аргументираха се авторите на идеята тогава.

После доразвиха тезата до там, че ябълката е „символ на плодородна Тракия“ и на „познанието“. Сами посочиха единственото място където искат да се намира и зачакаха одобрение.

То обаче не дойде. Не само обикновени пловдивчани, но и редица архитекти, общественици и културни дейци се обявиха против проекта и въобще натрапването на идеята за пореден символ в сърцето на града. Още повече, че агробизнесменът и известен именно с производството на ябълки.

Проектът „Фонтанът с ябълката”- продуктово позициониране в градска среда?

Арх. Мария Стоянова за „Фонтанът с ябълката”: Има нещо доста наивно в символиката за ябълка и вода

Авторите показаха контра петиция с над 150 пловдивски общественици и творци, които ги подкрепят.

Зико за „Фонтанът с ябълката“: Това е само предложение, ако не го разгледаме ще е въпрос на лош вкус

Арх. Величко Куртев за „Фонтанът с Ябълката“: При подобна намеса в публично пространство би трябвало да бъде организиран конкурс

След надигналата се вълна от недоволство последва затишие от няколко месеца и идейният двигател на проекта предложи ново място – на върха на каскадата на стълбите на Каменица.

След два неуспешни опита през предходния мандат проектът да влезе за обсъждане в Общински съвет, той отново изпадна в забвение за близо 1,5 години… и така до деня на търга.

Наддаването за пъпеша Юбари – японски сорт, чиято бройка е достигнала рекордната цена от 46 000 евро, започна вчера и вече достигна 3500 лева. Търгът се провежда на фейсбук страницата на земеделският производител Красимир Кумчев.

Началната цена на Кралския пъпеш, който ще бъде откъснат скоро, е 400 лева, а минималната стъпка за наддаване 50 лева. Няма краен срок за наддаване. Той ще бъде обявен 24 часа, преди да бъде откъснат, съобщава Красимир Кумчев, който отглежда екзотичния плод в Пловдивско.

“ Средствата от търга ще бъдат дарени на сдружение “Добротворие” за реализацията на проекта “Фонтана с ябълката”. Той ще представлява скулптурна пластика, която символизира плодородието на Тракийското поле – първопричината за това Пловдив да е най-старият жив град в Европа“, допълва Кумчев. Творбата ще бъде дело на скулптура, акад. Цвятко Сиромашки.

Историята на Красимир Кумчев и японския сорт пъпеш започва, когато получава семената на кралския пъпеш като подарък от Юлияна Антонова – дългогодишен служител в посолството в Токио. Предизвикателството е голямо, защото плодовете се отглеждат в Япония при много специални условия. Земеделският производител разказва, че когато се сервира в Япония, се показва кората, за да са сигурни хората, че консумират именно този сорт пъпеш.

Под Тепето

Екип на Под Тепето - Наистина Пловдив

22 коментари

  1. Да възпееш плодородието на Тракия, чрез склуптурна пластика е велико!
    Това ще бъде едно от много бижута на града ни и една от основните забележителности на града ни.

        1. Другарят Началник е уредил с „инициЯтивата“ да са назначи ГЕРБогласувач на заплата (към ОбИНСТИТУТА!) за картечар да пуска и спира каскадата и да разпъжда пикаещите поради липса на КЕНЕФи

          туристи,
          туристки със тегните
          руеистчета

          (с умиление си спомняме, че Пловдив си имаше още отшреди комунистическо

          ВЪВ ВСЯКА ГРАДИНКА ПОЛУВКОПАНА МАСИВНА ТУХЛЕНА ТОАЛЕТНА М / Ж СПОД БЕТОННА ПЛОЧА ФМЕСТО КАРТОНЕНИТЕ ГЕРБави подигравки)

  2. …за джамийски шадравани, фонтани, водоскоци и водопаги и

    ЗЛАТНИ КРУЩИ

    питахте ли мъфтийството – или тях изобщо не сте СЕЗИРАЛе?

    Бизнисменицът се оказва че даже ПАРИ НЯМА пък се разкудкудякал да снася ЗЛАТБО яйце . . . абе имаш ли нямаш ли не е интересно, съжирането на пари от будали си е лична работа, частен случай – – – там даже арх.ГЕРГОВ с милионите няма право да „твори“.

    (Еле пък най-смешното ф „символиката“ е закачката с колегата Стив Джобс – нерде Стамбул – нерде Ямбол)

    НЕ ВЪРВИ НА ‘ОБАВО ТОА ГРАД С ТИЯ МОЗЪЦИ И …. ЗАСТОЯЛАТА ВОДА

  3. НА ПУБЛИЧНО ПРОСТРАНСТВО / ПЛОЩ В ЦИВИЛИЗОВАН ГРАД НИЩО

    НИТО ЕДИН ПИРОН

    НЕ МОЖЕ ДА СЕ ЗАБУЧИ БЕЗ СТРОИТЕЛНО РАЗРЕШЕНИЕ ОСНОВАНО НА ГРАДОУСТРОЙСТВЕНИЯ ПЛАН.

    ТВОРЕЦЪТ БОГАТАШКИ -ЧАСТНО ЛИЦЕ- ВЕЧЕ ЗАБУЧИ ПРЕД ГДК „БОРИС ХРИСТОВ“ БЕЗ АРХИТЕКТУРНО ПРАВО ЕДИН СВОЙ ФРАНКЕНЩАЙН – СТИГА МУ ТОЛКОВА!

Вашият коментар

Back to top button
Изпрати новина